Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Usprawnienie piekarnika - Gdzie zamontowac termoparę?

akajarz 14 Lut 2016 10:36 804 1
  • #1 14 Lut 2016 10:36
    akajarz
    Poziom 22  

Dzień dobry wszystkim. Temat na który potrzebuję rady jest z pogranicza DIY.
    Zakupiłem mały piekarnik z Lidla http://www.promoceny.pl/detail/lidl-piekarnik-elektryczny-1200w-20151014/
    Po próbie pieczenia żona stwierdziła, że ciasteczka się się przypalają. Sprawdziłem - histereza na pokrętle regulacji temperatury około 40 stopni. Zaciekawiony jakież to oszczędności poczynił projektant otworzyłem obudowę i trochę się zdziwiłem. Bimetal montowany prosto na pokrętle a nie w komorze piecyka. Wentylator zamontowany z tyłu wyciąga powietrze z przestrzeni pomiędzy komorą piecyka a obudową. Powietrze to przepływając obok pokrętła powoduje nagrzanie ustrojstwa i jego wyłączenie.... Dokładność takiego rozwiązania jest żadna. Zamiast wyrzucić piekarnik i kupić nowy (podobają mi się jego małe rozmiary) postanowiłem go usprawnić montując chiński regulator temperatury typu REX-C100.
    Po zamontowaniu regulatora przyszedł czas na zamontowanie termopary. Pierwsza próba w ściance bocznej komory piekarnika - niedudana, piekarnik się przegrzewa, ścianka chłodzona z drugiej strony ma niższą temperaturę niż powietrze w środku.
    Druga próba - termopara zwisa sobie swobodnie ze ścianki górnej. Efekt - przy załączonej górnej i dolnej grzałce nie dogrzewa o 20 stopni. Przy załączonej samej dolnej grzałce za wysoka temp. o około 30 stopni bo źródło ciepła na dole itd... Dodam, że nie jest to wina nowego regulatora bo potrafi stabilizować temperaturę na termoparze bardzo dokładnie w granicach 1 stopnia.
    Gdzie mam w takim razie zamontować termoparę żeby było dobrze? Wychodzi mi, że na środku piekarnika, ale to przestrzeń robocza. Mógłbym zrobić metodą prób i błędów ale nie chcę dziurawić za bardzo blachy. Jak to jest rozwiązane w fabrycznych piekarnikach?

0 1
  • Filament