Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[schemat] - Zegarek cyfrowy, prośba o sprawdzenie schematu

Mefimess 14 Lut 2016 13:20 813 6
  • #1 14 Lut 2016 13:20
    Mefimess
    Poziom 7  

Witam serdecznie użytkowników forum !

Mam za sobą kilka prostych projektów z wykorzystaniem procesorków AVR ale teraz dopiero będzie pierwszy z użyciem elementów SMD. Chciałbym Was prosić o sprawdzenie poprawności schematu. Ma to być zegarek cyfrowy z możliwością ustawiania daty, godziny, alarmu (stąd 4 przyciski podpięte do ADC), piąty przycisk ma pozwalać na wyłączenie / włączenie alarmu, buzzer do sygnalizowania o alarmie, ds18b20 -> chcę mieć też możliwość wyświetlenia temperatury. Przede wszystkim proszę o sprawdzenie poprawności podpięcia tranzystorów multipleksujących oraz czy podałem odpowiednie wartości elementów (w szczególności na bazach tranzystorów).

Z góry dziękuję za pomoc i uwagi.

Pozdrawiam

[schemat] - Zegarek cyfrowy, prośba o sprawdzenie schematu [schemat] - Zegarek cyfrowy, prośba o sprawdzenie schematu

0 6
  • #2 14 Lut 2016 13:31
    Stefan_2000
    Poziom 18  

100 uF na wyjściu stabilizatora to za dużo - zobacz, że nota katalogowa sugeruje 1000 razy mniejszą wartość.

0
  • #3 14 Lut 2016 13:40
    Mefimess
    Poziom 7  

rzeczywiście, błąd. czy rzucają się w oczy jeszcze jakieś błędy ?

0
  • #4 14 Lut 2016 13:43
    M. S.
    Poziom 34  

Czy to będzie zegar, który mówi?

Jakoś wyświetlaczy na schemacie nie dostrzegłem.

Co do tych 100uF to moim zdaniem jest ok.

0
  • #5 14 Lut 2016 15:15
    Mefimess
    Poziom 7  

M. S. napisał:
    Czy to będzie zegar, który mówi?

Jakoś wyświetlaczy na schemacie nie dostrzegłem.

Rozważałem taką opcję aczkolwiek nie wiem jak to spiąć ...

Oczywiście żart :) wyświetlaczami będą diody led -> ma to być zegarek binarny i diody będą na innej płytce, połączone goldpinami, dlatego tutaj nie zamieszczałem płytki z ledami.

Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

Tak przedstawia się schemat połaczeniowy wyświetlacza zbudowany z diodek led

0
  • #6 14 Lut 2016 17:35
    M. S.
    Poziom 34  

Jeśli zastosowałeś już 6 tranzystorów PNP od strony anod to aż prosi się zastosować jeszcze 4 tranzystory NPN od strony katod diod. uC nie będzie się pocił. Rezystory ograniczające prąd diod oczywiście zostają na swoich miejscach.

0
  • #7 14 Lut 2016 18:29
    Mefimess
    Poziom 7  

czy takie podpięcie jest odpowiednie ? ponadto czy rezystory na bazie są odpowiednich wartości ?

Czy są jakieś inne błędy przez które może mi schemat nie zadziałać ?

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam

0