Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer do produkcji muzyki

stadi 14 Lut 2016 13:47 1032 15
  • #1 14 Lut 2016 13:47
    stadi
    Poziom 10  

Siema. Przymierzam się do kupna nowego komputera. Oczywiście chcę go głównie wykorzystywać do produkcji muzyki. Wiem, że najważniejsze elementy to kolejno: procesor, ram, dysk. Tylko potrzebuję czegoś nieco konkretniejszego. Chodzi o to, że prawdopodobnie będę jechał za granicę i chciałbym ze sobą zabrać ten sprzęt. Jednak rezygnuję z opcji laptopa (krótsza żywotność i słabsze podzespoły w tej samej cenie). Zamiast tego zastanawiałem się nad kupnem po prostu mniejszego komputera (nie potrzebny mi będzie np napęd dvd).
    Co do konfiguracji komputera, to nie mam pojęcia co wybrać ;p Oprócz niewielkiego rozmiaru obudowy, zależy mi na tym, aby sprzęt był możliwie cichy - mikrofon będzie w tym samym pomieszczeniu, więc szumy rosną. Procesor, jako najważniejszy chyba element do robienia bitów, wezmę jakiś potężny. Ram'u chyba 8-16GB, jakiś szybki. Zauważyłem, że pojawił się już DDR4 - warto się w to bawić? Co do dysku, to myślę, że wezmę jakiś dysk SSD (system, daw, wtyczki) i do tego jakiś szybki i pojemny dysk HDD na sample i inne dane. Karta grafiki do tworzenia muzyki jest mało istotna, choć nie ukrywam, że lubię grać w gry, ale z drugiej strony to kolejny hałasujący wiatrak, miejsce w obudowie, waga, koszta (już wolę więcej władować w procesor) dlatego jestem w stanie odpuścić sobie większość gier i korzystać z jakiejś zintegrowanej. Oczywiście jakiś standard powinien być utrzymany - hdmi/dvi. Tylko, myśląc troszkę przyszłościowo, miło by było jakby taki komputer dawał mi możliwość podpięcia dwóch monitorów. Na jednym np mixer, a na drugim playlista, sequencer itp. Do całości trzeba dobrać oczywiście jakąś płytę główną ze zgodnym chipset'em, usb3.0, jakąś możliwością ewentualnej rozbudowy sprzętu. Jakiś tam odpowiedni zasilacz oczywiście też. Jeżeli chodzi o dźwięk, to korzystam z interfejsu usb emu 0204, więc to nie problem.
    Znajdzie się tu ktoś dobrze zorientowany, kto byłby w stanie mi doradzić?
    Pozdrawiam ;)
    PS: dodam, że przy tworzeniu muzyki latencja ma spore znaczenie ;)

0 15
  • #2 14 Lut 2016 13:48
    sPeRaCz.PL
    Poziom 42  

Budżet na zakup?

0
  • #3 14 Lut 2016 14:59
    stadi
    Poziom 10  

Myślę, że budżet nie powinien być tu głównym wyznacznikiem. Raczej chodzi mi o to, jaki sprzęt bym potrzebował, aby sprostał moim wymaganiom. Chodzi mi o to, że jeżeli mam do wyboru dajmy na to procesor, to nie koniecznie muszę wybierać ten minimalnie lepszy, ale za to dużo droższy. Chodzi mi o taką konfigurację, która mnie zadowoli.
    No ale jeżeli mam podać jakiś zasięg, to powiedzmy 3-6 tys. Ale zaznaczam, że nie chodzi mi tu teraz o to, że skoro przedział jest tak duży, to mogę przecież od razu brać jakąś kosmiczną kartę graficzną, z której będę rzadko korzystać do grania. Albo: to od razu weź taki, a taki zasilacz - który i tak nie zostanie nigdy wykorzystany w nawet 50% ;) Myślę, że wiadomo o co mi chodzi ;)
    Sprzęt ma spełniać kryteria i być w realistycznej cenie.
    Tak sobie teraz myślę, czy taka mniejsza obudowa znacznie nie wpłynie na temperaturę? Komputer jest u mnie włączony często i długo.
    EDIT: Dodam może jeszcze, że jeżeli cena będzie całkiem dobra, to pewnie skuszę się na dokupienie jakiegoś dużego monitora. No bo skoro nie potrzebuję jakiejś wymyślnej karty graficznej, to cena przez to spada ;)
    EDIT2: W sumie to jeszcze odnośnie płyty głównej, to przyszła mi taka myśl do głowy, że duża ilość portów usb i może jakiś firewire (do interfejsów, choć w sumie nie wiem czy w ogóle warto, bo zdaje się że firewire jest wypierane) to bardzo dobry pomysł ;D

0
  • #4 16 Lut 2016 12:02
    Ationx
    Poziom 35  

Co do karty graficznej i jej głośności - obecnie bardzo dużo modeli posiada chłodzenie półpasywne, czyli jeśli karta nie pracuje w grach to wentylatory nie pracują i masz po problemie. Dlatego teraz kwestia co z tą grafiką? Chcesz sobie jakoś konkretnie pograć czy odpuszczasz temat? Wykorzystasz w swojej pracy przykładowo procesor mający 6 rdzeni 12 wątków?

0
  • #5 20 Lut 2016 16:02
    stadi
    Poziom 10  

Myślę, że taka grafika może być dobrym wyborem. Nie musi być mocna. Gram rzadko i w tytuły raczej mało wymagające (castle crashers, dirt 3, split second, shank, sonic, czy jakiś fps). Spokojnie mogę sobie odpuścić crysis'y, gta, mafie i inne takie. Dwa monitory, podstawowa wydajność, cicha praca (brak pracy wiatraka przy robieniu muzyki) - to jest to.
    Czy wykorzystam 6 rdzeni po 2 wątki? Nie mam pojęcia :D Na pewno dobrze jakby procesor miał duże taktowanie. Nie wszystkie aplikacje wspierają architekturę x64. Obecnie posiadam AMD Phenom 8650 (3 rdzenie 2,3 GHz) i zdecydowanie nie jest on wystarczająco wydajny. Sam interfejs audio jakiego używam mocno obciąża procesor, a przy DAW z pewną liczbą wtyczek (nawet nie dużą) to już bywa ciężko. Niektóre syntezatory często lagują (zwłaszcza przy polifonii). Dodatkowo dobry procesor powinien znacznie obniżyć latencje przy nagrywaniu.
    Mogę prosić o jakieś konkretne propozycje? Naprawdę nie mam pojęcia co wybrać.. Czasu żeby się zdecydować mam jeszcze całkiem sporo, ale chciałbym, aby był to dobry i udany zakup ;)

0
  • #6 22 Lut 2016 18:33
    rysieks1
    Poziom 1  

Z dysków polecam ADATA SP550 240G oraz ST1000DX001 1TB SSHD.

0
  • #7 22 Lut 2016 19:41
    marconii2002
    Poziom 21  

Ja proponuje dysk SSD Crucial MX200

0
  • #8 23 Lut 2016 16:10
    Ationx
    Poziom 35  

stadi napisał:
    Czasu żeby się zdecydować mam jeszcze całkiem sporo

To znaczy kiedy konkretnie zamierzasz ten komputer kupować?

0
  • #9 23 Lut 2016 17:32
    stadi
    Poziom 10  

@Ationx No mam jeszcze tak 2-3 miesiące do samego zakupu, ale to ma raczej małe znaczenie. Chyba że zmieni się coś znacznie na rynku w tym czasie.
    Poniżej moja lista (oczywiście cały czas jestem otwarty na rady i propozycje):
    PROCESOR
    ========
    Tu nie mam pojęcia na co się zdecydować. Nie znam się dobrze na częściach komputerowych. Jak pisałem wyżej, procesor ma być mocny. Zainteresował mnie ten AMD, ze względu na duże taktowanie przy tej samej ilości rdzeni co reszta. Ale jak to jest? Będzie lepszy? Nie wszystkie aplikacje będą w stanie wykorzystać wielordzeniowość, więc dobrze chyba mieć zadowalającą wydajność nawet na pojedynczym rdzeniu. Najpierw muszę zdecydować jaki wybiorę procesor, żeby wybrać płytę główną.

Intel i7-4790K 4.0GHz (ok 1500zł)
    http://www.ceneo.pl/30884418#tab=spec

Intel i7-6700K 4.0GHz (ok 1700zł)
    http://www.ceneo.pl/39580137#tab=spec

Intel i7-4930K 3.4GHz (6 rdzeni - ok 2600zł) Nie za dużo jak za procesor? W sumie to już nie wiem, czy taki bym wykorzystał
    http://www.ceneo.pl/25981150#tab=spec

Intel i7-4770K 4.5GHz (ok 1600zł)
    http://www.ceneo.pl/24331820#tab=spec

AMD X8 FX-9590 4.7GHz (ok 1200zł)
    http://www.ceneo.pl/24938468#tab=spec

RAM
    ===
    Jaka jest różnica? Oprócz ceny oczywiście :D Mogę spokojnie brać ten tańszy, czy będzie spowalniać komputer?
    http://www.ceneo.pl/15752254#tab=spec
    http://www.ceneo.pl/16702862#tab=spec

DYSK SSD (ok 300-400zł)
    ========
    Myślałem o tym, ze względu na cenę.
    http://www.ceneo.pl/40117860#tab=spec
    Prędkość ma porównywalną z tymi:
    http://www.ceneo.pl/39771717#tab=spec
    http://www.ceneo.pl/35948259#tab=spec

DYSK HDD (320/450zł)
    ========
    Jeszcze nie wiem czy wezmę 1TB czy 2TB, bo to zależy już chyba od tego ile wyniesie koszt reszty kompa, ale raczej 2TB.
    http://www.ceneo.pl/26058272?tag=familyTiles

Obudowa
    =======
    Komputer miał być mały, łatwy w transporcie i cichy. Znalazłem w interniecie taką propozycję:
    http://www.fractal-design.com/home/product/cases/define-series/define-nano-s
    Ta obudowa jest trochę większa od mojej aktualnej, ale niewiele. Ponoć bardzo cichy sprzęt. Waga 6.2 kg to chyba trochę dużo? Jak dojdą do tego bebechy, to jedyna opcja transportu za granicę, to chyba kurier.. Szkoda :/ Nie wiem też jak z dostępnością, bo na allegro itp nie ma.. Na amazonie cena to ok $100, czyli 400zł
    Znalazłem też coś takiego:
    http://www.coolermaster.com/case/mini-tower/silencio352/
    Ale jest większe (choć chyba nie tak znacznie)
    Widzę też, że antec może mieć coś ciekawego. Tylko na co się zdecydować?

GRAFIKA
    =======
    Tu nie mam pojęcia w dalszym ciągu. Wybór sprzętu to dla mnie zagadka, którą ciężko rozwiązać.

RESZTA
    ======
    Płytę główną będę wybierał dopiero jak ustalę jaki wezmę procesor, bo inaczej to chyba nie ma sensu ze względu na socket. DVD nie potrzebuję. Co do zasilacza to też nie wiem. Ogółem nie za dobrze znam się na sprzęcie. Ogarniam tylko te podstawowe parametry.

0
  • #10 24 Lut 2016 14:39
    Ationx
    Poziom 35  

stadi napisał:
    @Ationx No mam jeszcze tak 2-3 miesiące do samego zakupu, ale to ma raczej małe znaczenie.

No właśnie ma spore znaczenie. Za 2-3 miesiące to ceny jak i dostępność poszczególnych podzespołów może być znacząco inna niż teraz. Poza tym mamy koniec lutego. Za 3 miesiące to będzie koniec maja, a w drugiej połowie roku (możliwe, że nawet na początku 3 kwartału) mogą się pokazać nowe karty graficzne zarówno od AMD jak i Nvidii. Składanie zestawu teraz nie ma najmniejszego sensu. Odśwież temat tak z tydzień, góra dwa przed kupnem.

0
  • #11 05 Maj 2016 18:08
    stadi
    Poziom 10  

Zgodnie z sugestią odświeżam temat ;) Komputer chciałbym zakupić jakoś w tym miesiącu, ale jeżeli mają w najbliższym czasie wyjść jakieś naprawdę kozackie części, to ewentualnie mogę się jeszcze minimalnie wstrzymać. Dalej interesuje mnie to samo, ale pewnie nie każdy będzie chciał wszystko czytać, więc w skrócie wymienię najważniejsze rzeczy.

Interesuje mnie komputer stacjonarny do produkcji muzyki. Powinien mieć potężny procesor (nie wiem jak bardzo, ale to chyba najistotniejszy element), minimum 8-16gb ramu (nie wiem czy warto się bawić w ddr4), dysk ssd (system, daw, wtyczki) + jakiś szybki i pojemny (1/2tb), duuużo szybkich portów usb (kontrolery midi, interfejs audio, klawiatura, pendrive - wszystko zjada cenne porty :/), grafika może być jakaś słabsza (ważne, żeby obsługiwała wiele monitorów [2-3], wyjścia hdmi, dvi, dobrze jakby było też rgb. Rozdzielczość też powinna być dobra. Chciałbym sobie móc pograć w jakieś mniej wymagające tytuły np shank, castle crashers, dirt 3...)

Wcześniej ktoś coś wspominał o wiatrakach, które się wyłączają, gdy są niepotrzebne. Na pewno wpłynęłoby to na poziom szumów jakie generuje komputer, ocb?

Dobrze jakby był bardzo cichy (jakaś wygłuszona, dobrze chłodzona obudowa?). Spoko jakby był mały i lekki. Chyba lepiej zostawić też jakieś pole manewru jakbym chciał go kiedyś rozbudować.

Jeżeli chodzi o produkcję muzyki, to komputer musi działać jak rakieta :D Im mniejszą latencję (opóźnienia) uda mi się uzyskać, tym lepiej. Przy tym trzeba też brać pod uwagę wtyczki, które wchłaniają wręcz moc obliczeniową. Ram to wiadomo.. - sample i wtyczki lepiej żeby się ładowały do ramu, bo wtedy wszystko chodzi płynniej. Szybki dysk ssd na system i oprogramowanie to z pewnością dobre rozwiązanie, a dodatkowy (również szybki, ale kolejne ssd chyba za drogo wyjdzie) pojemny, żeby trzymać sample. Szybki i pojemny dysk przyda mi się, gdy będę chciał nagrywać żywe instrumenty (zwłaszcza dłużej niż 10 minut). Jakbym miał przynajmniej 6 portów usb, to by było dobrze. W tym ze 3 powinny być super szybkie (3.0).

Oczywiście komputer powinien też być solidny. Nie chcę kupować kolejnego kompa, który szybko zacznie szwankować, a np karta graficzna się zepsuje dzień przed gwarancją.. Mój obecny komputer zjadł już 3 karty graficzne -.- Między innymi dlatego nie biorę laptopa.

Cenię sobie prywatność i bezpieczeństwo. Jak to jest z biosami teraz? Wiem, że wszedł już dość dawno ten nowy bios - uefi, ale z tego co mi wiadomo, to nie jest bezpieczny za ch**. Są na to wirusy.. Dobrze też jakby sprzęt był kompatybilny z jakimś qubes os, ale nie jest to mój priorytet.

Nie potrzebuję w ogóle napędu dvd. Cena raczej się nie zmienia. Zależnie od tego za ile uda mi się skompletować taki komputer, z którego byłbym zadowolony, to pewnie bym rozważył od razu zakup dodatkowego monitora, a może nawet jakiegoś ups'a - fajnie by było móc dalej robić muzykę i nie bać się o przerwy w dostawie prądu w połowie nagrań. Tylko czy takie coś da się tanio dorwać i utrzyma kompa, monitor i głośniki to już nie wiem. Pewnie niestety nie..

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką pomoc ;)

EDIT: Odnośnie ceny pozwolę sobie po prostu wkleić to, co napisałem wyżej:
    Myślę, że budżet nie powinien być tu głównym wyznacznikiem. Raczej chodzi mi o to, jaki sprzęt bym potrzebował, aby sprostał moim wymaganiom. Chodzi mi o to, że jeżeli mam do wyboru dajmy na to procesor, to nie koniecznie muszę wybierać ten minimalnie lepszy, ale za to dużo droższy. Chodzi mi o taką konfigurację, która mnie zadowoli.
    No ale jeżeli mam podać jakiś zasięg, to powiedzmy 3-6 tys. Ale zaznaczam, że nie chodzi mi tu teraz o to, że skoro przedział jest tak duży, to mogę przecież od razu brać jakąś kosmiczną kartę graficzną, z której będę rzadko korzystać do grania. Albo: to od razu weź taki, a taki zasilacz - który i tak nie zostanie nigdy wykorzystany w nawet 50% ;) Myślę, że wiadomo o co mi chodzi ;)

0
  • #12 10 Maj 2016 11:53
    Ationx
    Poziom 35  

Nvidia już zapowiedziała, że 10 czerwca bodajże ma się pojawić w sklepach GTX 1070. Cenowo pomiędzy 1500, a 2000, wydajnościowo ma być lepiej od Titana X, który obecnie kosztuje z 5 klocków chyba. AMD też coś w okolicach czerwca powinno pokazać ;)

0
  • #13 10 Maj 2016 12:04
    stadi
    Poziom 10  

Kuuurde... 2 klocki za kartę graficzną? Myślałem, że coś kolo tego to kosztuje dobry procesor. Tak jak pisałem wcześniej, grafika nie musi być bardzo wydajna. Taka dość podstawowa mi wystarczy ;) Ważne, żeby dało się przynajmniej te dwa monitory podłączyć. I czy to ma te samo-wyłączające chłodzenie?

0
  • #14 10 Maj 2016 12:23
    Ationx
    Poziom 35  

To tylko tak wspomniałem jakbyś chciał coś mocniejszego... AMD z tego co wiem ma celować na start w karty w okolicach tysiaka, które też mają być widocznie lepsze od obecnych za tysiaka ;)

0
  • #15 10 Maj 2016 14:43
    stadi
    Poziom 10  

A nie znajdę grafiki spełniającej moje wymagania za ok 300zł? No może powiedzmy do 500zł? Zresztą i tak bardziej jak grafika zastanawia mnie, jaki wybrać procesor, płytę główną, ram...
    Spory problem mogę też mieć z obudową. Tego fractala jeszcze chyba nie ma w PL, a jakichś innych dobrych odpowiedników też nie znam. W ogóle to nawet nie wiem, czy ten fractal będzie dobry..

EDIT: Dostałem propozycję takiej konfiguracji:
    PROCESOR - Intel Core i7-6700 Skylake 3.4GHz
    RAM - DDR4 Kingston HyperX Fury Black (2*8GB) 2666MHz
    DYSK1 - SSD Samsung 750 Evo 250GB 2,5 Sata3 (540/520)
    DYSK2 - WD WD20EFRX 2TB WD Red 64MB SATA III
    GRAFIKA - Asus R7 370 STRIX DC2 OC Gaming
    Zasilacz - be quiet! Pure Power 9 600W 120mm 80+Silver
    PŁYTA - MSI Z170M Mortar
    OBUDOWA - Cube Tower Aerocool

Raczej wezmę wersję HDD black, a nie red. Wiartak CPU chyba wymienię na coś be quiet. Nie jestem pewien co do tej obudowy.
    Jak odnajdujecie tą konfigurację?

0
  • #16 11 Maj 2016 14:33
    Ationx
    Poziom 35  

Za 300 złotych nie ma nic ciekawego. Z nówek poniżej GTX 750 Ti obecnie nie warto w ogóle schodzić.

0
  Szukaj w 5mln produktów