Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić włącznik z opóźnieniem i zatrzasiem.

00Jarek11 14 Feb 2016 15:40 852 4
Optex
 • #1
  00Jarek11
  Level 10  
  Szukam schematu jak najprostszego włącznika czasowego z opóźnieniem ale i z zatrzaskiem.
  O co mi chodzi: jest monitoring zbudowany w lokalnej sieci LAN (kamery IP, rejestrator itd.), jest też router zapewniający wyjście tego wszystkiego na świat.
  Jak nastąpi zanik napięcia sieciowego 230 V (w zeszłe lato dość często) to po jego powrocie wszystkie urządzenia uruchamiają się jednocześnie w tym samym czasie.
  Chodzi mi o takie zestopniowanie sekwencji załączeń aby po powrocie napięcia zasilającego 230 V pierwszy uruchomił się router (tutaj bez kombinacji - wtyczka do gniazdka i jest w porządku), ale następnie dopiero po około minucie uruchomione zostaną kamery IP a po kolejnych 30 sekundach uruchomiony zostanie rejestrator. I ma to w takim stanie pozostać aż do kolejnego zaniku napięcia zasilającego 230 V (miesiąc, dwa, trzy... aż elektrownia ponownie wyłączy prąd).
  Myślałem nad wykorzystaniem timera 555 w układzie monostabilnym ale nie mam pewności czy układ będzie działał tak jak chcę - czy załączy przekaźnik z opóźnieniem 1 minuty a potem pozostawi go załączonym na dowolnie długi czas.
  Po szperaniu w necie trafiłem na gotowy taki sterownik firmy F&F PCR-513 / PCR-515 ale cena mnie odstrasza bo potrzebuję przynajmniej 12 sztuk szukam więc tańszego rozwiązania.
 • Optex
 • #2
  Zbyszek_64
  Level 23  
  Można to zrobić na np. na 555 ustawiając stałą czasową . A jeśli chodzi o pewny zatrzask można wykorzystać jeden tor prądowy przekaźnika wykonawczego do podtrzymania. W przekaźnikach np. Relpol napięcie probiercze międzystykowe wynosi 2kV.
 • Optex
 • #4
  00Jarek11
  Level 10  
  O i to będzie to... o istnieniu 4541 nie wiedziałem a czytając opis wpasowuje się idealnie w to czego potrzebuję.
 • #5
  L_M
  Level 32  
  Można to zrobić wykorzystując 3 przekaźniki bistabilne z dwoma cewkami oraz 3 układy monostabilne na 555 .Trzy cewki przekaźników bistabilnych łączymy razem i podłączamy do układy resetującego po włączeniu zasilania a pozostałe 3 cewki do 555 które włączają je po kolei po upływie zadanego czasu.