Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PŁOMYK ELEKTRO-MIZ - Sterownik pieca PŁOMYK i sterowanie dmuchawą

14 Lut 2016 16:09 2133 3
  • Poziom 4  
    Mam problem chyba ze sterownikiem PŁOMYK. Przestała prawidłowo działać dmuchawa - niby się kręci, ale ledwo, ledwo. Podłączyłem dmuchawę bezpośrednio do gniazdka i działa ok (a przynajmniej kręci się prawidłowo). Sprawdziłem jeszcze napięcie na wyjściu ze sterownika - jest takie jak w sieci.

Co może być przyczyną? Jak w ogóle sterownik steruje dmuchawą, nie napięciem?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    yiy napisał:
    Jak w ogóle sterownik steruje dmuchawą, nie napięciem?

najczęściej obecnie stosowaną
    metodą regulacji mocy
    odbiorników 220V jest regulacja
    fazowa, polegająca na zmianie
    opóźnienia momentu włczenia
    triaka po przejściu napięcia sieci
    przez zero.

w metodzie regulacji grupowej – silnik zasilany jest napięciem sinusoidalnym 230V przez kilka pełnych okresów a następnie zasilanie jest odcinane na kolejnych kilka okresów
    Czasy załączenia i wyłączenia zawierają się w przedziale od ułamka sekundy do kilku sekund a dzięki bezwładności wentylatora nie ma efektu zatrzymywania i ruszania silnika tylko efekt lekkiego „pływania” obrotów. Czas załączania jest stały natomiast poprzez zmianę czasu przerwy pomiędzy kolejnymi załączeniami
    regulowana jest wypadkowa moc dostarczana do odbiornika a w efekcie prędkość obrotowa silnika.
  • Poziom 4  
    @jharlan
    Dzięki! Ja co prawda nie jestem zbyt biegły i zrozumiałem piąte przez dziesiąte, ale jeszcze jedno (zapewne baaaardzo głupie pytanie): czyli zwykłym miernikiem nie zmierzę czy działa/nie działa? Tam zawsze będzie 230V (u mnie 216V)?
  • Poziom 25  
    yiy napisał:
    czyli zwykłym miernikiem nie zmierzę czy działa/nie działa? Tam zawsze będzie 230V (u mnie 216V)?

Niestety nie.