Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica 52GE2.33ZpTa (XXL) Eco - nie działa piekarnik

maly02 14 Lut 2016 16:19 4041 13
  • #1 14 Lut 2016 16:19
    maly02
    Poziom 9  

Amica 52GE2.33ZpTa (XXL) Eco Pomocy dziś przestał działać piekarnik (nie świeci, wentylator nie działa, nie grzeje, zegar chodzi)

2 13
  • #2 15 Lut 2016 14:33
    Piotr2608

Poziom 38  

Zdjęcie programatora by się zdało :) Nie wiem który wariant modułu został tam zamontowany.
    Warto sprawdzić moduł pod kątem zimnych lutów.

1
  • #4 15 Lut 2016 18:22
    Piotr2608

Poziom 38  

Raczej o "cuś" takiego :)

Należy sprawdzić ów kondensator, przekaźnik i tak jak wspomniałem wcześniej moduł pod kątem zimnych lutów.

Moderowany przez skryn:

Proszę nie wprowadzać użytkowników w błąd. Jest to szkodliwa porada, niemająca żadnego związku z problemem Autora.
    Ostrzeżenie, pkt. 3.1.11.

0
  • #5 16 Lut 2016 17:15
    maly02
    Poziom 9  

Dzieki ale gdzie tego szukać?

0
  • #6 16 Lut 2016 19:23
    Piotr2608

Poziom 38  

No właśnie pod zegarem :) Musisz zdemontować przednią cześć kuchenki.

0
  • Pomocny post
    #7 16 Lut 2016 20:52
    zibi1971
    Specjalista AGD

Witam
    Obstawiam że padł łącznik funkcji. Czy jak przekręcisz na jakaś opcje grzania to zapala sie kontrolka od termostatu- mimo że termostat na zero?

2
  • Pomocny post
    #8 17 Lut 2016 18:11
    skryn
    Admin grupy AGD

zibi1971 napisał:
    Obstawiam że padł łącznik funkcji.

Zgadza się, na 99,9%.

Taki:

Tu szukaj przerwy, wypaleń w krzywce (kolor bladoniebieski):

0
  • #9 18 Lut 2016 19:42
    maly02
    Poziom 9  

zibi1971 napisał:
    Witam
    Obstawiam że padł łącznik funkcji. Czy jak przekręcisz na jakaś opcje grzania to zapala sie kontrolka od termostatu- mimo że termostat na zero?
    Witam ,nic się nie zapala?

0
  • #10 19 Lut 2016 10:43
    Piotr2608

Poziom 38  

maly02 napisał:
    Amica 52GE2.33ZpTa (XXL) Eco Pomocy dziś przestał działać piekarnik (nie świeci, wentylator nie działa, nie grzeje, zegar chodzi)

Nie działa zegar: uszkodzony moduł, w zależności od wersji - uszkodzenie zasilacza, utrata pojemności kondensatora, zimne luty.
    Jeśli nic nie świeci, nie działa po za zegarem można przyjąć iż uszkodzeniu uległ sterownik zegara: zimne luty, przekaźnik.
    Świecąca się kontrolka grzania przy jednoczesnym braku grzania piecyka: przełącznik funkcji, bardzo rzadko termostat lub grzałka ale w tym przypadku może działać wentylator termoobiegu.
    Kiedy piekarnik grzeje cały czas, występuje brak regulacji temperatury (ciasta są spalone a kurczak czarny i w dodatku twardy) - piecyk grzeje z maksymalną temperaturą: uszkodzony termostat (najczęściej spotykany z kapilarą - gazowy)

W każdym z tych przypadków nie należy lekceważyć uszkodzeń samych konektorów czy przewodów.

I najważniejsze, proste choć głupie - zawsze należy ustawić na zegarze jakąkolwiek godzinę. Jeśli na wyświetlaczu migają cyfry zegara, zegar jest nie ustawiony - piekarnik nie będzie działał :)

To tak na marginesie dla potomnych - opis uszkodzeń z jakimi się spotkałem w tego typu kuchenkach.

0
  • #11 19 Lut 2016 19:50
    skryn
    Admin grupy AGD

Piotr2608 napisał:
    maly02 napisał:

Nie działa zegar: uszkodzony moduł, w zależności od wersji - uszkodzenie zasilacza, utrata pojemności kondensatora, zimne luty.
    Jeśli nic nie świeci, nie działa po za zegarem można przyjąć iż uszkodzeniu uległ sterownik zegara: zimne luty, przekaźnik.
    Świecąca się kontrolka grzania przy jednoczesnym braku grzania piecyka: przełącznik funkcji, bardzo rzadko termostat lub grzałka ale w tym przypadku może działać wentylator termoobiegu.
    Kiedy piekarnik grzeje cały czas, występuje brak regulacji temperatury (ciasta są spalone a kurczak czarny i w dodatku twardy) - piecyk grzeje z maksymalną temperaturą: uszkodzony termostat (najczęściej spotykany z kapilarą - gazowy)

W każdym z tych przypadków nie należy lekceważyć uszkodzeń samych konektorów czy przewodów.

I najważniejsze, proste choć głupie - zawsze należy ustawić na zegarze jakąkolwiek godzinę. Jeśli na wyświetlaczu migają cyfry zegara, zegar jest nie ustawiony - piekarnik nie będzie działał :)

To tak na marginesie dla potomnych - opis uszkodzeń z jakimi się spotkałem w tego typu kuchenkach.

A tak procentowo, to ile razy spotkałeś się z "zimnymi lutami", "wybulonymi kondensatorami", a uszkodzonymi łącznikami w tego typu kuchenkach?
    Dotyczy kuchenek z programatorami Ta, firmy Ivensis.
    Ja spotkałem się z około pół procenta tego typu uszkodzeniami, natomiast reszta Twojego postu odnośnie uszkodzeń łącznika, tudzież regulatora jest jak najbardziej oczywista.
    Proszę się nie wybielać.
    Ale ogólnie post fajnie napisałeś... :)

1
  • #12 19 Lut 2016 20:19
    Piotr2608

Poziom 38  

Skryn muszę się z Tobą zgodzić iż programatory "Ta" firmy Ivensys są niezniszczalne (ale się uparłeś :) ) nie zmienia to faktu iż przedstawiłem wszystkie znane mi kombinacje uszkodzeń. Sam wiesz iż sterowniki tego typu były montowane w kuchenkach różnych firm wszak nieładnie mówiąc - wszystko na jedno kopyto. Przełączniki funkcji montowane 10 lat temu przeżyły nie jeden taki przełącznik montowany obecnie.

Zauważ, że nic nie świeci po za zegarem. Kazałem zrobić zdjęcie wnętrzności - nie doczekaliśmy się (tak przyznaje - z naciskiem na programator).

Kuchenka autora tematu ma ok 4-5 lat. Patrząc na to jak wszystko psuje się dookoła to wszystko jest możliwe.

Skryn - jeszcze jest coś takiego jak dyrektywa RoHS - która popsuła nerwy niejednemu elektronikowi. Brak ołowiu w cynie, powoduje iż pękają luty od temperatury. Ostatnio padła tak elektronika w 4 letniej pralce Miele.

1
  • Pomocny post
    #14 29 Lut 2016 12:25
    zibi1971
    Specjalista AGD

Witam
    Tu masz numery przełączników 8031478 lub 1033941. Pytaj w serwisie Amiki lub sklepach z częściami ewentualnie poszukaj w necie.Kable przepinaj po numerkach(łączniki są opisane)

3