Witam problem jak w temacie, proszę o poradę czy przyczyną najprawdopodobniej będzie mikro wyłącznik pierwszeństwa cwu ?? Czy może to czujnik temperatury ?(chociaż piec ma z 7 lat i czujnik temp. był wymieniany z 1,5 roku temu). Czy jest jeszcze wiele wariantów które mogą powodować taki stan pieca?
Dołączam załącznik i mam pytanie czy mikro wyłącznik to część 362?
A więc wygląda to tak że jak włączę piec to trzpień idzie w górę dotykając tej blaszki ( czy włączę lub wyłączę ciepłą wodę nic się nie dzieje ) dopiero po wyłączeniu pieca trzpień opuszcza się na dół.
Nie pamiętam dokładnie - raz byłem przy tym kotle, i kojarzy mi się właśnie zablokowany mikrowyłącznik. A co się dzieje jak pokrętło od C.O. skręcisz na minimum ? Czy któraś z kontrolek informuje o stanie pracy kotła - czy w danym momencie jest w trybie C.O. , C.W.U ?
?
Jak skręce pokrętło od CO to nie ma reakcji ale jak to zrobię z pokrętłem od wody to reaguje i się wyłącza aż spadnie do temperatury w zależności od ustawienia pokrętła. A jeżeli chodzi o kontrolki to po prostu pokazuje że piec się włącza i grzeje.
Swoją drogą chyba i tak nic nie zdziałam ponieważ i tak nie dostanę części do pieca bez serwisanta bo chyba tak mają poumawiane ze sklepami autoryzowanymi ??
Czyli skręcone do "zera" pokrętło od centralnego, pozostawione od ciepłej wody - kocioł pracuje, pomimo braku poboru CWU ?
Czy w czasie kiedy tak się dzieje możesz przełączyć mikrowyłącznik w przeciwną pozycję ?
Co do części - prawdopodobnie tylko serwis.
To więc tak - mikrowyłącznik o którym mowa jest od przepływu C.O. - prostuję swoją wypowiedź, tak to jest jak się nie jest przy kotle.
Od wody jest z przodu - tak jak zaznaczyłeś na rysunku - sorry, ale z rysunku wyglądało mi to inaczej.
Najpewniej zacina się właśnie element popychający - raczej tylko do wymiany, jeżeli czujesz się na siłach, żeby to rozkręcić - spróbuj zobaczyć co się z tym dzieje ale tylko na własną odpowiedzialność - bezpieczniej wezwać serwis.
pzdr
Element popychający czyli ta iglica? Wczoraj to rozkręcałem i czyściłem nie wyglądało na uszkodzone ale różnie to bywa, jedynie co zauważyłem to cieknie na oringu ( rys. F część 128). Natomiast nie jest to chyba główny problem ponieważ dzieje się tak od około pół roku.
Kolego masz uszkodzony mikro wyłącznik pierwszeństwa cwu nr 362 z rysunku.
Jest do wymiany.
Po wymianie kocioł będzie sprawny.
Natomiast część 128 to jest o-ring 2,6x1,9 jak wymienisz to nie będzie wycieku.
Pozdrawiam.
Kolego masz uszkodzony mikro wyłącznik pierwszeństwa cwu nr 362 z rysunku.
Jest do wymiany.
Po wymianie kocioł będzie sprawny.
Natomiast część 128 to jest o-ring 2,6x1,9 jak wymienisz to nie będzie wycieku.
Pozdrawiam.
Kocioł będzie sprawny - nawet przy niepracującej iglicy - może kolega wyjaśnić na jakiej zasadzie on pracuje ?
Dodano po 45 [sekundy]:
lisek20001 wrote:
Czy któryś z panów ma może możliwość załatwienia tej części ? Z góry dziękuję za pomoc zawsze to człowiek więcej wie .
Czyli ta iglica powinna się wysuwać czy poprzez to że jest zepsuty mikro wyłącznik tego nie robi ? Pytam już z ciekawości chociaż i tak się nie obejdzie bez wizyty serwisanta, ale może takie informację komuś się przydadzą.
Na logikę, ta iglica powinna pracować w czasie kiedy jest pobór ciepłej wody - dlatego zadałem pytanie koledze który postawił diagnozę - może jest inaczej.
Apropo samego mikrowylacznika, zawsze możesz sprawdzić go pod kątem elektrycznym, czy prawidłowo zwiera, rozwiera.
Napiszę jeszcze małe sprostowanie bo dopiero teraz zauważyłem że jak odkręcę kran z ciepłą wodą to iglica dochodzi do mikro wyłącznika pierwszeństwa, a mimo to nic się nie dzieje piec dalej grzeje. Więc skoro ta iglica działa to dlaczego jak włączę piec to samoistnie grzeje? Co do tego ma ten mikro wyłącznik.
To zmienia całkowicie postać rzeczy.
Teraz twierdzenie kolegi serwis25 odnośnie uszkodzonego mikr.wył. może być zasadne. Mikrowyłącznik albo ma przerwę, albo jest na zwarciu w zależności który stan aktywuje elektronikę na płycie.
Dochodzi do mikrowyłącznika - fizycznie zmienia jego stan położenia ? czy dochodzi, ale nie na tyle daleko, żeby doszło do przełączenia ?
Witam ponownie był serwisant powiedział że to zawór trójdrożny, koszt ponad 1000 zł. Zawsze tak od razu się to wymienia czy może warto jeszcze to rozkręcić i spróbować np oczyścić? Swoją drogą ten zawór sięga na załączonym rysunku od części 362 do 100 ?
Kolego według twoich wcześniejszych wpisów ( jeśli masz kocioł ustawiony w pozycję LATO, kocioł grzeje grzejniki przy zamkniętych kranach ) to masz uszkodzony mikroprzełącznik pierwszeństwa cwu nr z rysunku 362( należy wymienić).
Całego zaworu 3-drożnego nie musisz wymieniać wystarczy oczyścić trzpień części 117 z kamienia ( aby przesuwał się na całej długości i przesmarować smarem silikonowym ) i w miarę potrzeby wymienić o-ringi 13,6x2,7 na częściach 117 i 119.
Wymień jeszcze o-ring 128 o którym pisałem wcześniej .
Witam ponownie był serwisant powiedział że to zawór trójdrożny, koszt ponad 1000 zł. Zawsze tak od razu się to wymienia czy może warto jeszcze to rozkręcić i spróbować np oczyścić? Swoją drogą ten zawór sięga na załączonym rysunku od części 362 do 100 ?
I jak sytuacja z Twoim urządzeniem grzewczym, podjąłeś jakieś decyzje ?
Witam tak, postanowiłem że wymienię piec na nowy. Koszt tego zaworu trójdrożnego jest zbyt wysoki do lat pieca (12 latek). Aczkolwiek dziwi mnie że nie ma jakiegoś zestawu naprawczego albo po prostu czegoś tańszego aby to naprawić.
A zainteresowany jestem piecem firmy Termet Minimax Elegance Turbo. Polska produkcja, mieszkam w Wałbrzychu a zakład produkcyjny 10 km dalej. Jeśli chodzi o części ogólnodostępne dla każdego (a nie tylko dla autoryzowanych serwisów). Sam jeszcze nie wiem ale jakoś mnie przekonuje ta firma. Z miłą chęcią przeczytam jakieś zdanie fachowców którzy siedzą w tym od lat.
Czyli jeszcze nie wymieniłeś.
Pytam, ponieważ wczoraj byłem przy kotle o którym piszesz - rzuć okiem na zdjęcie:
W chwili otwarcia wody w kranie, iglica wysuwa się do przodu ( rys 1-szy, ciepła woda użytkowa zamknięta, rys. 2 CWU otwarta.
- mechanicznie pobudza/ przełącza mikrowyłącznik, w tym samym czasie także zostaje przestawiony zawór trójdrożny. Mikrowyłącznik daje sygnał do płyty głównej w celu uruchomienia kotła. Zawór trójdrożny nie ma tu nic do rzeczy, jeśli chodzi o kwestię załączenia kotła!
W chwili kiedy mikrowyłącznik nie jest przyciśnięty iglicą (nie jest pobierana woda), pozycje 14 i 12 na zaciskach kostki łączeniowej są zwarte. Kiedy mikrowyłącznik jest przyciśnięty, zwarte są przewody 14 i 13 ście.
Dla pewności, powinieneś wypiąć te przewody z płyty, oczywiście robisz to przy odłączonym zasilaniu, i przy pewności, że to co pokazałem na zdjęciu zgadza się z Twoim urządzeniem.
co do Termeta - nie wiem, jak nowe urządzenia, bardzo dużo jest tej firmy na rynku i bardzo dużo zgłoszeń.. statystycznie więc nie można patrzeć, jednak sam bym nie kupił - co do cen części także różnie bywa - strzeli płyta główna - starczy 600zł ?
Że twój wpis nie dawał mi spokoju więc od rana musiałem to spr. Rozpiąłem przewody 14, 13 i piec się bezpodstawnie nie włączył!!!
Czyli chyba faktycznie czujnik jest walnięty i wysyła do płyty głównej niepoprawną informacje?
Nie wiem co na to serwisant ale w poniedziałek będę musiał do niego zadzwonić.
Co do tych iglic to zachowują się tak jak pokazałeś na zdjęciach.