Pytanie do znawców. W jaki sposób ułożyskować piastę z poniższego zdjęcia. Θ [url=https://obrazki.elektroda.pl/5951253300_1455464672.jpg][/url Wałek w miejscu gwintu 20mm, zaś w "ślizgowym" 35mm. Znalazłem w internecie łożysko toczne-kólowe o wymiarach wew 20mm zew 37mm.
[30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
To są łożyska typu lekkiego o małej obciążalności statycznej i ruchowej. Lepiej zastosować tulejowanie. Może nawet wystarczy smo smarowanie w tym co masz.
Z rysunku wynika, ze jedno koło łańcuchowe związane na stałe z piastą a drugie z wałkiem , który obraca się w piaście. Domyślam się, że obydwa koła będą się obracać.
Żeby pomóc, narysuj schemat mocowania tego zespołu i jak to działa - jak te koła przenoszą napęd i rząd wielkości obrotowych.
Wał korbowy w silniku też jest łożyskowany na ślizgowych a obroty ma rzędu tysięcy.
Co to za element za nakrętką i podkładką.
Zapodam drugie zdjęcie. Myślałem jeszcze o łożyskach igiełkowych... a jeśli chodzi o mocowanie koła, to jak w rowerze. Koła 10' z tymi piastami kupiłem na złomowcu, nie wiem od jakiej są maszyny prawdopodobnie jakiejś deszczowni. Za podpowiedzi bardzo dziękuje.
Temat łożyskowania jest obszerny. Tak w skrócie - głównym czynnikiem doboru łożyska jest obciążenie. Łożyska igiełkowe i wałeczkowe przenoszą tylko siły promieniowe. Trudno doradzać nie znając warunków pracy.
Ponieważ są to koła łańcuchowe, to siły wystąpią tylko promieniowe, więc można zastosować wymieniowe wyżej łożyska.
Kwestia wymiaru łożysk to kwestia obciążeń jakie będą występować w tym zespole i sposobu mocowania.
W zależności od sposobu mocowania może wystąpić obciążenie momentem wywrotnym. Wtedy trzeba zastosować łożyska dwurzędowe.
Ponieważ nie znam warunków pracy tego zespołu ani jak będzie mocowany, nie mogę określić konkretnego łożyskowania.
Jeśli nie będą występowały duże siły, to można zastosować zwykłe łożyska kulkowe lub wałeczkowe wymiarowo do wałka i obudowy.
W katalogach łożysk podane są warunki ich pracy ( nośność, obroty itp.).
Poniżej przykładowe schematy łożysk dwurzędowych i przenoszących tylko siły promieniowe.
Dodano po 17 [minuty]:
Po dokładnym przyjrzeniu się drugiemu zdjęciu widać, że piasta jest ułożyskowana ślizgowo na wałku, więc nie wiem, co tu łożyskować.
Chyba że łożyska oporowe.
Bez konkretnej konstrukcji nic nie doradzę.
Też bym zastosował kryte, ale jak pisałem - nie znam konstrukcji urządzenia ani warunków, w jakich ta piasta będzie pracowała.
A może obudowa łożysk zapewni szczelność lub jakiś simmering.