Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migające oświetlenie w całym domu (z dnia na dzień)

14 Lut 2016 17:10 2607 5
  • Poziom 5  
    Dzień dobry,

chciałbym prosić o bardzo wstępną diagnozę sytuacji dotyczącej migających żarówek w instalacji domowej (mam nadzieję, że dział jest odpowiedni).

Wspomniane miganie nastąpiło zasadniczo z dnia na dzień i od tego czasu utrzymuje się. Przez miganie żarówek rozumiem, że emitują one światło (żarówka nie gaśnie całkowicie), ale jest odczuwalne miganie z wysoką częstotliwością, ale na tyle niską, że jest to dostrzegalne (coś à la monitor CRT). Sporadycznie zdarza się, że żarówka na chwilę (< 1 sek) przygaśnie, aby znów zacząć świecić. Ponadto, z niektórych żarówek dochodzi brzęczący dźwięk (nie trzeba przykładać ucha do oprawki - słychać z odległości około 2 metrów w pokoju w bezpośrednim sąsiedztwie dość ruchliwej trasy).

Całe zdarzenie budzi we mnie niepokój ze względu, że problem zaczął się nagle i dotyczy wszystkich żarówek w domu. W związku z tym mam pytanie, czy niepokój ten jest uzasadniony, czy też po prostu moje zmysły uległy wyostrzeniu?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    tampir napisał:
    Całe zdarzenie budzi we mnie niepokój

I bardzo słusznie.
    Konieczna wizyta elektryka.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    tampir napisał:
    W związku z tym mam pytanie, czy niepokój ten jest uzasadniony, czy też po prostu moje zmysły uległy wyostrzeniu?

Niepokój jest jak najbardziej uzasadniony a zmysły są spoko.
    Migotanie światła może być spowodowane dwoma czynnikami: przeciążeniem instalacji lub złą jakością połączeń żył przewodu w obwodzie oświetleniowym. Przeciążenia można wyeliminować ponieważ powodują okresowe migotanie źródeł światła. Jeżeli jest to proces ciągły to należy wykonać przegląd obwodu oświetleniowego od rozdzielnicy elektrycznej poprzez puszki połączeniowe aż do źródła światła. Gdzieś się poluzował zacisk żyły przewodu elektrycznego.
    Problem należy rozwiązać jak najszybciej ponieważ zjawisko to może być przyczyną powstania pożaru jak kolega wyżej napisał.
  • Poziom 5  
    Dziękuję wszystkim za poświęcony czas i udzielone odpowiedzi. Jak najszybciej zastosuję się do rady.
  • Poziom 12  
    U mnie w mieszkaniu była podobna sytuacja, ale początkowo zbagatelizowałem sytuację. Jednak pewnego dnia w całym mieszkaniu nie było prądu. I jak się okazało w rozdzielnicy głównej padło główne zabezpieczenie, a mianowicie bezpiecznik topikowy. Był on całkowicie spalony, wraz z metalowym okuciem. Bo jego wymienieniu, i przeczyszczeniu styku w gnieździe bezpiecznika, miganie ustąpiło. Czyli jak widać niecałkowite dokręcenie bezpiecznika powodowało że powstawał łuk, który w końcu dopiął swego.