Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Legrand - Hydrofornia - przepalające bezpieczniki

14 Lut 2016 21:34 1806 19
  • Poziom 15  
    Witam.
    Od pewnego czasu na działce trapią mnie problemy z przepalającymi się głownymi bezpiecznikami. Tymi za plombą przed licznikiem. Każdorazowe zerwanie plomby i wymiana bezpiecznika to 30zł.

Są tam bezpieczniki 3 sztuki po 25A.

Nie potrafię zdiagnozować problemu dlatego wstawię tutaj moją instalację, może ktoś powie mi gdzie może być problem i w ogóle rozszyfruje tę instalacje. Hydrofornie stawiał elektryk ok. 30 lat temu. Ja jej nie rozumiem.

Za licznikiem mam wyłącznik silnikowy z termikiem legrand m633 25-40A

w hydroforni mam
    Legrand - Hydrofornia - przepalające bezpieczniki Legrand - Hydrofornia - przepalające bezpieczniki

Tutaj od razu mi się nastawia pytanie po co ten stycznik z termikiem?

Czy sam presostat nie wyłączał by hydroforu po osiągnięciu odpowiedniego ciśnienia?

Z presostatu wychodzi jeden kabel masowy idzie przez ten bezpiecznik i jest podłączony do masy termika. Natomiast przewód od licznika przechodzi przez stycznik i termik i następnie podłączony jest do presostatu.

Osobiście uważam że przyczyną mego problemu może być właśnie ten stycznik z termikiem. Tylko pytanie po co on tam w ogóle jest? Dodatkowe zabezpieczenie? Czy sam presostat nie byłby zabezpieczeniem silnika? Jeżeli ten stycznik z termikiem jest potrzebny to jaki jest koszt nowych. Czy dostane jeszcze takie? Jeżeli nie to jaki odpowiednik sprawdziłby się w tej instalacji. Dodam że silnik hydroforu to 2.2KW. Na zewnątrz budynku jeszcze mam gniazdo siłowe które jest podłączone do tego legranda m633. Do gniazda podłączam krajzege 4.4 kw. W ogole to nie rozumiem dlaczego na legrandzie jest ustawione 35A, to wbrew logice skoro główne bezpieczniki mają 25A. Przecież nawet jak uruchomiłby się hydrofor razem z piłą tarczową to nie jest potrzebne takie natężenie.

Piszę tutaj jako zwykły laik jeżeli potrzebujecie dodatkowe informacje to proszę pytać. Możliwe że czegoś nie opisałem.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 15  
    Jordandc napisał:
    Od pewnego czasu na działce trapią mnie problemy z wyskakującymi głownymi bezpiecznikami. Tymi za plombą przed licznikiem. Każdorazowe zerwanie plomby i wymiana bezpiecznika to 30zł.

Proponuję wezwać elektryka który Ci założy małą rozdzielnie z bezpiecznikami automatycznymi

Jordandc napisał:
    Osobiście uważam że przyczyną mego problemu może być właśnie ten stycznik z termikiem. Tylko pytanie po co on tam w ogóle jest? Dodatkowe zabezpieczenie? Czy sam presostat nie byłby zabezpieczeniem silnika?

Sam presostat nie rozłączy ci zasilanie 3-fazowego który zasila Ci silnik hydroforu

Jordandc napisał:
    W ogole to nie rozumiem dlaczego na legrandzie jest ustawione 35Ai, to wbrew logice skoro główne bezpieczniki mają 25A. Przecież nawet jak uruchomiłby się hydrofor razem z piłą tarczową to nie jest potrzebne takie natężenie.

Jeżeli instalacja elektryczna była wykonywana 30 lat temu to nic dziwnego wtedy montowało się co udało się zdobyć.
    Ustaw legranda na 25 A (może zaoszczędzisz parę złotych na wymianie bezpieczników.

Ogólnie proponuję wezwać elektryka zrobić małą rozdzielnię i niech przy okazji sprawdzi resztę instalacji wraz z silnikiem hydroforu
  • Poziom 15  
    Jordandc napisał:
    Osobiście uważam że przyczyną mego problemu może być właśnie ten stycznik z termikiem. Tylko pytanie po co on tam w ogóle jest? Dodatkowe zabezpieczenie? Czy sam presostat nie byłby zabezpieczeniem silnika?

Sam presostat nie rozłączy ci zasilanie 3-fazowego który zasila Ci silnik hydroforu

Czyli ten stycznik musi byc ?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 25  
    Jordandc napisał:
    Na zewnątrz budynku jeszcze mam gniazdo siłowe które jest podłączone do tego legranda m633.

Po pierwsze:
    Rozdziel obwód Hydroforu od obwodu gniazda siłowego
    Jordandc napisał:

Ten wyłącznik silnikowy jest 5 razy za duży!
    Do Hydroforu:
    PKM0-6,8 (Moeller)
    wyłącznik silnikowy nastaw na 5,5A
    Przy okazji wymień stycznik.
    Zastosuj DILM7 (Moeller)

arek1 napisał:
    Ustaw legranda na 25 A (może zaoszczędzisz parę złotych na wymianie bezpieczników.

Nie pisz głupot.
    arek1 napisał:
    Ogólnie proponuję wezwać elektryka

Popieram Sz. Kolegę.
    Jordandc napisał:
    trapią mnie problemy z wyskakującymi głownymi bezpiecznikami.

Bezpieczniki nie wyskakują :!:
    Załączniki:
  • Poziom 15  
    jharlan napisał:
    Jordandc napisał:
    Na zewnątrz budynku jeszcze mam gniazdo siłowe które jest podłączone do tego legranda m633.

Po pierwsze:
    Rozdziel obwód Hydroforu od obwodu gniazda siłowego
    Jordandc napisał:

Ten wyłącznik silnikowy jest 5 razy za duży!
    Do Hydroforu:
    PKM0-6,8 (Moeller)
    wyłącznik silnikowy nastaw na 5,5A
    Przy okazji wymień stycznik.
    Zastosuj DILM7 (Moeller)

arek1 napisał:

Nie pisz głupot.
    arek1 napisał:
    Ogólnie proponuję wezwać elektryka

Popieram Sz. Kolegę.
    Jordandc napisał:
    trapią mnie problemy z wyskakującymi głownymi bezpiecznikami.

Bezpieczniki nie wyskakują :!:

Kolego ten wyłącznik co proponujesz, mam go wstawić przed stycznikiem czy za?

tzn. idąc od licznika wyłącznik - stycznik - presostat czy może stycznik wyłącznik presostat?
  • Poziom 31  
    Zastosuj DILM7 (Moeller)
  • Poziom 25  
    Jordandc napisał:
    jaki jest dokładny model tego stycznika

Eaton 276550 DILM7-10(230V50HZ,240V60HZ) 230 V/AC 50 Hz
  • Poziom 15  
    mawerix123 napisał:
    Jordandc napisał:
    Czyli dobry ten stycznik do siły. Nadaje się

Tak, będzie OK.

czyli przewody fazowe te co idą od licznika podłączam pod t1 t2 t3 a zero do a2? A do czego jest t4. Opieram sie o zdjęcie tego stycznika eaton
  • Poziom 28  
    Zostawisz wolne, stycznik 4-torowy.
  • Poziom 38  
    Jordandc napisał:
    czyli przewody fazowe te co idą od licznika podłączam pod t1 t2 t3 a zero do a2? A do czego jest t4

Przewody idące od licznika podłączasz pod podany wyżej wyłącznik a z niego do styków stycznika L1,L2,L3 przewody fazowe, do styków T1,T2,T3 przewody fazowe w stronę silnika, A1 i A2 to wyjścia cewki stycznika, do A1 podłączasz przewód z presostatu a do A2 przewód "N". Przewód jak to nazywasz zerowy choć to pewnie PEN podłączasz bezpośrednio do obudowy silnika. L4 i T4 nie wykorzystujesz.

Ja bym jednak proponował wezwać fachowca niech Ci to ładnie poskłada a przede wszystkim znajdzie źródło usterki.
  • Poziom 31  
    A ja myślę, że najwyższy czas poszukać jakiegoś miejscowego elektryka.
    Podłączenie przekaźnika to są podstawy Panowie.

Kolega Jordandc nie ma zielonego pojęcia jak to podłączyć.
    Rozumiem, że to dział dla początkujących, jednak 3 fazy to chyba zbyt wiele jak na początek.

Dalsza pomoc może polegać tylko na wykonaniu tego za niego, bo więcej już się chyba nie da wytłumaczyć.

Kiedy Wy zrozumiecie, że to nie są tylko 3 kabelki.
  • Poziom 11  
    Tak nadaje się do silników o mocy 5,5 kW można w ten cały układ jeszcze wstawić przekaźnik kontroli faz lub stycznika.
  • Moderator
    bartek_p napisał:
    A ja myślę, że najwyższy czas poszukać jakiegoś miejscowego elektryka.
    Podłączenie przekaźnika to są podstawy Panowie.

Kolega Jordandc nie ma zielonego pojęcia jak to podłączyć.

Mam podobne spostrzeżenie.
    Od zakładających temat w dziale "Początkujący" wymagane jest choćby minimum wiedzy z zakresu zadanego pytania oraz ochrony przeciwporażeniowej i BHP podczas wykonywania prac eksploatacyjnych. Jeśli autor tematu tego minimum wiedzy nie spełnia, temat zostaje zamknięty lub przeniesiony do kosza.