Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwiększenie mocy przyłączeniowej w mieszkaniu do 14 kW

15 Feb 2016 00:32 5190 14
 • Level 9  
  Witam

  Mam taki problem że moja kuzynka dostała mieszkanie w bloku i będę robił tam instalację trójfazową, w związku z tym spółdzielnia kazała zrobić mi inwentaryzację obecnej instalacji i zabezpieczeń.
  W bloku są trzy klatki po 12 mieszkań czyli 36 mieszkań po 5,5 kW na każde czyli razem 198kW na cały blok. W sumie to około 360A dla 400V trójfazowego napięcia,
  dzieląc to na 3 to 120A dla żyły. Rozłącznik główny dla bloku to RIN-250-11.
  Po uwzględnieniu wartości nowego przyłącza dla kuzynki 14kW wartość dla jej pionu nie wyniesie 66 a 74.5 kW, a więc dla całego budynku wyniesie ok 206.5kW co dla prądu trójfazowego daje 372.57A czyli dla jednej fazy obciążenie wyniesie niecałe 120A. Mam nadzieje że dobrze to porachowałem, wiec proszę o pomoc doborze kabla jaki musi być od przyłącza do rozłącznika i do pionu gdyż muszę to sprawdzić jaki jest obecnie i przedstawić spółdzielni czy się będzie nadawał pod trójfazowe czy nie. W załączniku dodaję pismo jakie od nich dostałem. Za wszelkie wskazówki co jak mam im przygotować z góry bardzo dziękuję. Posiadam odpowiednie uprawnienia lecz z taką sytuacją nie miałem jeszcze do czynienia a nie chcę aby mnie zbywali.
 • Level 25  
  iciek89 wrote:
  Posiadam odpowiednie uprawnienia

  Na projektowanie?
  iciek89 wrote:
  Mam nadzieje że dobrze to porachowałem

  Ty masz wykonać dokumentacje, "porachować" to można drzewa w lesie :!:
  Attachments:
 • Level 26  
  iciek89 wrote:
  spółdzielnia kazała zrobić mi inwentaryzację obecnej instalacji i zabezpieczeń
  W całym bloku? Na jakiej podstawie? Na moje oko źle liczysz moc przyłączeniową bloku, bo nie uwzględniasz współczynnika jednoczesności, a w tym przypadku to pewnie 0,35 do 0,4. Druga sprawa to do czego w mieszkaniu jest potrzebna moc aż 14 kW? Moim zdaniem powinieneś przygotować miejsce na licznik, wyłącznik nadprądowy i zasilanie tablicy mieszkaniowej przewodem o przekroju 10mm2 i to wszystko w temacie.
 • Level 9  
  14kW ponieważ same piece akumulacyjne będą miały pobór ok. 9kW a do tego jeszcze bojler i inne urządzenia dlatego lepiej lekki zapas mieć.
  Czyli źle wykonałem obliczenia, a muszę to policzyć aby przedstawić że o przyłącza do pionu wystarczy to co jest obecnie.
 • Level 19  
  Napisz o warunki do ZE to podstawa, ZE odpisze jakie zabezpieczenie przedlicznikowe masz zamontować, parametry kabla i tablice licznikową sam dobierzesz. Inwentaryzacje masz zrobić przewodów zasilających dane mieszkanie a nie całego bloku.
 • Level 9  
  Ok wielkie dzięki, ale tam też jest napisane że mam sprawdzić kabel od przyłącza do tablicy głównej w bloku z której idą wlz.
  Więc jakie obliczenie mam przedstawić temu inspektorowi jak będę z nim rozmawiał żeby mu udowodnić żę jest ok i obecna instalacja przyłącze-pion spełni wymagania dla tej instalacji trójfazowej uwzględniając przy tym wszystkich innych mieszkańców bloku.
 • Level 26  
  I tak ZE będzie żądać zgody administracji na zwiększenie mocy przyłączeniowej. Piece akumulacyjne w tych czasach?
 • Level 9  
  No bo do mam załatwienia po taniości a z kasą średnio a co możesz zaproponować coś lepszego?

  Dodano po 47 [minuty]:

  Czyli poprawka muszę sprawdzić tylko zasilanie tych 6 mieszkań na pół pietrze i do tego dobrać zabezpieczenie itd? Bo jak gadałem z tym inspektorem przez telefon do główny kabel dopływowy do budynku też mi kazał sprawdzić i zabezpieczenie.
 • Level 26  
  Rozumiem, że masz świadomość, że do takich rzeczy jak wymiana zabezpieczeń na większe trzeba mieć zlecenie ze spółdzielni i zrobić projekt?
 • Level 9  
  Po co projekt jeśli tylko będę wymieniał te tylko na półpiętrze zabezpieczenie przedlicznikowe.
 • Level 26  
  Przecież każą ci przeliczać całość ?
  iciek89 wrote:
  proszę o pomoc doborze kabla jaki musi być od przyłącza do rozłącznika i do pionu gdyż muszę to sprawdzić jaki jest obecnie i przedstawić spółdzielni czy się będzie nadawał pod trójfazowe czy nie
 • Level 9  
  Ale po dokładniejszym doczytaniu pisma które dałem w załączniku wynika że mnie powinno interesować tylko zabezpieczenie przedlicznikowe dla tablicy rozdzielczej z której zasilane jest owe mieszkanie i 2 innych z tego samego piętra oraz 3 mieszkań z niższego oraz zabezpieczenie za licznikowe dla mieszkania które będę robił oraz różnicówka w mieszkaniu.

  Dodano po 4 [minuty]:

  A nie wiem czemu ten inspektor czepiał się mnie tego co jest poza pionem z którego zasilane będzie mieszkanie.
 • Level 26  
  Ja bym się przyjrzał statutowi spółdzielni albo innym dokumentom regulującym prawa i obowiązki zarówno spółdzielni jak i lokatora. Skoro jest jakiśtam elektryk "inspektor Cluseau" zatrudniony przez spółdzielnię na stanowisku nie wiadomo kogo (bo do czego w spółdzielni mieszkaniowej inspektor ??) to dlaczego on nie może sprawdzić czy instalacja się kwalifikuje do przesłania większej mocy? Chyba takie dokumenty jak statut określają kompetencje lokatora?
 • Level 9  
  Dziękuję za pomoc przyjrzę się temu statuwi i dam znać jak sprawa się potoczyła dalej.
 • Level 26  
  Nie mam doświadczenia ani wiedzy z zakresu prawa spółdzielczego, ale nie spotkałem się z wymogiem sprawdzania całości instalacji w przypadku zwiększenia mocy przyłączeniowej lokalu, więc to wszystko wydaje mi się najzwyczajniej dziwne.