Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uprawnienia do wykonywania projektów instalacji elektrycznych

15 Lut 2016 00:59 846 4
  • Uczeń
    Witam.
    Aby zrobić uprawnienia do wykonywania projektów instalacji elektrycznych potrzebne jest wykształcenie wyższe.

Moje pytanie brzmi, czy mus to być konkretnie kierunek elektrotechnika?

Gdyż w przyszłości chciałbym takie uprawnienia zrobić a aktualnie jestem na trzecim roku Automatyki i Robotyki.
    Czy taki kierunek też daje możliwość późniejszego wyrobienia takich uprawnień?

Pozdrawiam
  • IGE-XAO
  • Poziom 6  
    Sam też tego szukałem.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU I BUDOWNICTWA
    z dnia 28 kwietnia 2006 r.
    w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie

ZAŁĄCZNIK Nr 1
    WYKAZ WYKSZTAŁCENIA ODPOWIEDNIEGO I POKREWNEGO DLA POSZCZEGÓLNYCH SPECJALNOŚCI UPRAWNIEŃ BUDOWLANYCH

Jest tam napisane:
    Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych
    1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń - ukończone studia magisterskie na kierunku elektrotechnika (O).
    2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie - ukończone studia zawodowe na kierunku elektrotechnika (O) lub transport w specjalności sterowanie ruchem w transporcie lub sterowanie ruchem lub zabezpieczenie ruchu pociągów lub automatyka i robotyka(P).

O wykształceniu i odpowiednich uprawnieniach jest też napisane w prawie prawie budowlanym ;)
  • IGE-XAO
  • Uczeń
    Czyli rozumiem, że jak skończę studia na Automatyce i Robotyce to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie,

czyli uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi przy wykonywaniu instalacji wraz z przyłączami o napięciu do 1 kV w obiektach budowlanych o kubaturze do 1000 m3.

To mnie cieszy.
    Dzięki za odpowiedź ;]

A jeszcze jedno pytanko.
    Czy w przypadku budowlanych uprawnień elektrycznych trzeba odbyć oddzielnie roczny staż przy projektowaniu oraz oddzielny staż przy kierowaniu robotami?

Czy tutaj wystarczy tylko 1x roczny staż?
  • Poziom 6  
    Szczerze mówiąc nie zagłębiałem się w te przepisy ;) wiem tylko że póki co potrzebuje mgr z elektrotechniki ;) a pomimo wykształcenia potrzebna jest i wiedza ;) Dlatego najlepiej będzie jak sam doczytasz to co chcesz wiedzieć albo w tej ustawie albo w prawie budowlanym ;)

Z tego co pamiętam ( i o ile się nie mylę) po uzyskaniu mgr z elektrotechniki musisz odbyć 2 lata praktyki przy sporządzaniu projektów i rok czasu na budowie.
  • Poziom 11  
    To nie takie proste. Musisz zdać egzamin przed komisją zatwierdzoną przez Urząd Miasta. A wcześniej to ukończone studia, dyplom i tytuł magister inżynier elektryk, staż zawodowy na budowie, praca jako asystent projektanta elektryka/automatyka (dobrze jest pokazać projekty wykonane pod kierunkiem projektanta z uprawnieniami).