Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy to ma wg sens ? (ładowarka li-ion)

driver200 15 Lut 2016 01:02 1311 10
  • #1 15 Lut 2016 01:02
    driver200
    Poziom 7  

Witam od paru dni chodzi mi po głowie by zbudować solidny głośnik przenośny
    i niestety dręczy mnie problem ładowania i kontroli aku li-ion.
    Wymyśliłem na razie zab przed rozładowaniem i przeładowaniem(taki balanser pod wolne wo bedą podpięte tranzystory )

Czy to ma wg sens ? (ładowarka li-ion)

0 10
  • Mitronik
  • #2 15 Lut 2016 07:02
    piotrek_BRK
    Poziom 9  

Rozwiązanie totalnie bez sensu w mojej opinii. Do takich zadań jest sporo dedykowanych scalaków za przysłowiowe złoty pięćdziesiąt.

0
  • Mitronik
  • #3 15 Lut 2016 07:06
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

piotrek_BRK napisał:
    Rozwiązanie totalnie bez sensu w mojej opinii
    a to dlaczego, świetna dydaktyka :idea: :D. Ale naprawdę, to masz racje, dedykowanych układów scalonych typu ładowarka - balanser jest na rynku sporo.

0
  • #4 15 Lut 2016 07:55
    Zbigniew 400
    Poziom 36  

Taniej chyba wychodzi zakup baterii Li On do wkrętarki /castorama 100zł./

0
  • #5 15 Lut 2016 10:36
    Freddy
    Poziom 43  

Krzysztof Kamienski napisał:
    dedykowanych układów scalonych typu ładowarka - balanser jest na rynku sporo.
    Proszę wskazać przykładowe ładowarki i balansery.

piotrek_BRK napisał:
    Rozwiązanie totalnie bez sensu w mojej opinii. Do takich zadań jest sporo dedykowanych scalaków za przysłowiowe złoty pięćdziesiąt.
    [Wskaż te dedykowane scalaki balansera za 1,50.

0
  • #6 15 Lut 2016 11:40
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Za darmo można mieć moduł balancera z ładowarką i pakietem zabezpieczeń oraz miernikiem dostępnego ładunku, zużycia ogniw, etc. Trza tylko rozebrać kilkanaście baterii od laptopów aż się trafi na taki kontroler, który da się skonfigurować bez podpisywania NDA. Jak chcesz bardziej kosztowne rozwiązanie, to balancer na dowolną ilość ogniw zrobisz z tranzystora, TL431 i trzech rezystorów (na jedno ogniwo). Gotowe moduły tak zrobione chińczycy klepią i liczą sobie po cztery dolce za płytkę. Ale faktycznie, ceny fabrycznych układów zaczynają się od kilkunastu złotych.
    Przykładem może być BQ77PL900 integrujący w sobie prawie wszystko, co jest potrzebne by zabezpieczyć do 10 ogniw szeregowych przed uszkodzeniem...
    Ładowarki pojedynczych ogniw kosztują grosze...

Swoją szosą czepiasz się tego "przysłowiowego" 1,50PLN.

0
  • #7 15 Lut 2016 11:43
    Freddy
    Poziom 43  

Urgon napisał:
    Trza tylko rozebrać kilkanaście baterii od laptopów aż się trafi na taki kontroler
    Taaa, a baterie od laptopów wrzucają z reklamami do skrzynek pocztowych :D.
    Urgon napisał:
    Ładowarki pojedynczych ogniw kosztują grosze...

Oni mówią o ładowarkach z balanserem, czytaj ze zrozumieniem.
    Poza tym, nie Ciebie pytałem kolego.

0
  • #9 15 Lut 2016 21:59
    driver200
    Poziom 7  

Fakt dedykowanych układów jest naprawdę dużo ale są 2 problemy 1 ze są dość drogie 2 ze w moim mieście w elektroniku prędzej kupisz piastę rowerową niz LM324 a zresztą głupi led 3mm kosztuje 2.5 zł .
    Myślałem tez nad użyciem mikro ale nie mam ani jego ani programatora a ten układ teoretycznie mógł by zadziałać , a wersji smd byłby dość tani i mały ale znowu pozostaje rozpraszanie ciepła tranzystorów balansujących i tak ....

Dodano po 10 [minuty]:

Urgon wiesz ten układ zaproponowany przez ciebie jest dosc ciekawy ale nie da sie go kupić w polsce (przynajmniej ja go nie znalazłem jest tylko taki moduł http://pl.farnell.com/texas-instruments/bq77p...1/bq77pl900-battery-protector-eval/dp/2334121 i ta cena ) jest na aliex... po 9$ a to sporo

0
  • #10 15 Lut 2016 22:15
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Balancer bez zabezpieczeń i kontroli ładowania zrobisz tak:
    http://mdiy.pl/bardzo-prosty-balancer-do-ogniw-li-ion/
    Rzeczy kupuj w internetach, jest kilka sklepów prowadzących sprzedaż na alledrogo lub przez własne strony. Dalej, masz też opcję uśmiechania się w serwisach komputerowych w sprawie baterii laptopowych, ciekawe układy tam możesz znaleźć. Zwłaszcza starsze baterie załatwiają w jednym balansowanie, pomiar ładunku, regulację ładowania i rozładowywania oraz zabezpieczenia z użyciem układów, których pełne noty są dostępne bez NDA. Dalej, niektóre firmy udostępniają sample niektórych swoich układów, możesz iść tą drogą, ale niech Cię Bór broni przed idiotycznym pomysłem, by te układy odsprzedawać - przez takie praktyki niektóre firmy na polaków się wypięły i sampli nie chcą dawać.
    Jeśli jeszcze tego nie wiesz, to Cię informuję, iż elektronika nie jest tanim hobby - szykuj się na wydatki...

0
  • #11 15 Lut 2016 22:23
    driver200
    Poziom 7  

Znam ten układ i do ładowarki jest ok nawet bardzo ok ale wydaje mi sie ze należało by takie ogniwa zabezpieczyć przed zbyt głębokim rozładowaniem poza tym na pewno przyjże się układom z aku lapto . Nuruje mnie tylko to ze takie akumulatory mają po kilkanaście pinów więc jak układ w aku załatwia wszystko to po co one są

0