Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielnica elektryczna - Prośba o sprawdzenie poprawności.

15 Lut 2016 09:26 6393 48
  • Poziom 10  
    Witam.
    Chciałbym się poradzić o poprawność wykonania takiej rozdzielnicycy.
    Prąd jednofazowy zabezpieczenie przedlicznikowe C25 rozdział PEN w skrzynce przy liczniku wykonany przez ZE.
    Zasilanie rozdzielnicycy 5x10mm2 jest taki, bo jest przygotowany już na 3 fazy, bo w przyszłości będzie zmieniane.
    Połączenia w rozdzielnicycy wykonane z 6mm2 i zakładane tulejki.
    Kabel na indukcje przygotowany 5x4mm2 gniazdka 3x2,5mm2 a oświetlenie 3x1,5mm2 lub 4x1,5mm2
    Wszystko podłączone pod RDC w różnych obwodach.

Rozdzielnia to pomieszczenie, to co kolega prezenuje jest rozdzielnicą //kozi966
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Nic nie widać w tym kłębku. Zrób schemat i go załącz. Z tego co widać nie rozumiem po co włożyłeś te stare wyłączniki schrack'a, dlaczego obszycie rozdzielnicy jest 6mm2 a nie 10 tak jak zasilanie, dlaczego nie ma ograniczników przepięć i gdzie jest połączenie z główną szyną uziemiającą.
  • Poziom 10  
    Stare są tylko na chwile, żeby podłączyć i miejsce zająć. Kupi się nowe.
    Zrobię schemat i pokażę. Obszycie z 6mm2 bo mało miejsca już tam było. Powinno być z tego samego WLZ. Można to poprawić. Ogranicznik będzie w przyszłości jest miejsce na nie i jeszcze muszę dołożyć RDC 300mA przeciwpożarowe.
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Admin Elektroenergetyka
    Trochę mało obwodów jak na obecne czasy. Nawet nie pisz, że to dom jednorodzinny.
    Ogólny nieład ale widziałem gorsze, brak rezerwowego miejsca na rozbudowę.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Kto zaprojektował ta instalację ?
    Rozdzielnica to tylko element instalacji w obiekcie.
    Należy powiedzieć dodatkowo jaki to rodzaj obiektu i jak zasilany.
    Łukasz-O napisał:
    Trochę mało obwodów jak na obecne czasy. Nawet nie pisz, że to dom jednorodzinny.
    Ogólny nieład ale widziałem gorsze, brak rezerwowego miejsca na rozbudowę.

Za ile obwodów klient zapłacił tyle będzie miał
    Cytat:
    Zorbie schemat i pokarze.
    Schemat jest równoznanczny z aktem łaski dla rozdzielnicy ?
  • Poziom 10  
    To jest rozdzielnica tylko na parter na piętro będzie druga. No za mała lepsza by była dwa razy tak byłoby luźniej. Była tak wiec się tako założyło a u góry będzie druga.
    Dom jednorodzinny parter plus piętro.
    Zasilanie linią napowietrzną.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Przemyśl również sprawę zasilania odbiorników/gniazd w kuchni z jednej fazy.
    Policz moc całkowitą urządzeń zainstalowanych i podłączonych do tych gniazd, a zabezpieczonych JEDNYM wyłącznikiem samoczynnym 16 A.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Ja mam takie pytanie, jaka jest tam impedancja pętli zwarcia? Może się okazać, że dobór zabezpieczeń z "czapki" nie zapewnia SWZ w odpowiednim czasie. Szkoda, że ten brak estetyki i jakości w prowadzeniu i wprowadzeniu przewodów do rozdzielnic może się kiedyś zemścić. Można było zrobić to dużo lepiej.
    Nie pokusił się kolega o GSU... a szkoda.

Dodano po 27 [minuty]:

I tak jeszcze przeglądając schemat, weryfikując ilość potrzebnego miejsca i pojemność rozdzielnic: jeśli indukcja podłączona jest na stałe, z warunek SWZ będzie spełniony, to RCD dla tego obwodu nie jest potrzebne.

Linka vide LGY to bardzo fajna sprawa. Elastyczność pozwala na ogromną estetykę. Można to wciąż poprawić.

Blok rozdzielczy... dobra praktyka podpowiada aby nadrukować sobie opis z kolejnością faz. Ot proste L1, L2, L3, N... Ja osobiście w tym miejscu naklejam również wartość IPZ w momencie wykonania. Bardzo fajna sprawa na przyszłość.

Kabel wchodząc z boku zaraz pod zabezpieczenie, a w zasadzie jeśli dobrze widzę to pod rozłącznik... młodzież mówi teraz na to lifehack: wycinamy dziurę w tylnej części rozdzielnicy, nijako w plecach obudowy i kłopot rozwiązany.

Ile przewodów jest pod tymi RCD? Dlaczego nie ma podwójnych tulejek? Dlaczego jest tam czerwona linka? Dlaczego nie można się połapać skąd przychodzi zasilanie i gdzie się odwija?
    To się zemści. Bardzo szybko.
  • Poziom 25  
    Czy to jest budynek mieszkalny? Jesli tak, to dlaczego użyłeś zabezpieczeń różnicowo-prądowych w obwodach oświetlenia, a jeżeli jest taka konieczność to dlaczego nie wydzieliłeś osobnych grup obwodów gniazd i obwodów oświetlenia zasilanych poprzez osobne RCD? W jakim celu zastosowałeś wyłacznik różnicowo-prądowy 300mA skoro wszystkie obwody chronią wyłączniki 30mA? Przecież istnieje ryzyko, że przy zwarciu do PE "wypadnie" również wyłącznik 300mA i cała instalacja zostanie bez napięcia.
  • Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    Już pomijając ten "schemat" narysowany w paincie(?) chciałbym zauważyć, że nie wiemy co to jest ten WLZ?
    Co zabezpiecza przewody idące na piętro i do pom. gospodarczego?
    Układ sieci TT? Czy jednak TN?
    Jeżeli TT, to niestety ale uwaga kolegi wyżej nie może być zastosowana (pominięcie RCD dla obw. płyty).
    Dlaczego w rozdzielnicy wiszą niepodłączone przewody?
    Schemat nie zgadza się z wykonaniem: do czego jest wyłącznik 1xB20 i 3xB20?
    Część aparatów jest niepodłączona.

stonefree napisał:
    W jakim celu zastosowałeś wyłacznik różnicowo-prądowy 300mA skoro wszystkie obwody chronią wyłączniki 30mA?

O wyłącznikach do ochrony p.poż kolega słyszał?
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    misio482 napisał:
    To jest rozdzielnica tylko na parter na piętro będzie druga.

Jeżeli już tak kolega wykombinował, osobne rozdzielnice na piętro i pomieszczenie gospodarcze to raczej te 3-f obwody zasilające powinny posiadać w rozdzielnicy parteru swoje zabezpieczenia. Najlepiej bezpieczniki topikowe ale nic nie wiadomo jakie jest zabezpieczenie główne obiektu. Poszczególne zabezpieczenia muszą działać selektywnie, czyli odłączać zasilanie jak najbliżej uszkodzonego obwodu czy odbiornika elektrycznego.
    Druga sprawa to widać brak równomiernego obciążenia faz. Rzecz ważna, często pomijana przez elektryków aby dążyć do obciążenia faz równomiernie. To da się mniej więcej policzyć znając moce zainstalowanych urządzeń elektrycznych.
    To są główne błędy, schemat należy poprawić a ilość zastosowanych RCD i rozdział na obwody to sprawa drugorzędna wiążąca się z funkcjonalnością i wygodą użytkowania.
    Taki przykładowy schemat jak w załączniku byłby o niebo lepszy niż ten bohomaz.
  • Poziom 25  
    kozi966 napisał:
    O wyłącznikach do ochrony p.poż kolega słyszał?
    Owszem, w budynkach gdzie takie obostrzenie jest wymagane, dlatego pytałem, czy to budynek mieszkalny, poza tym wydawało mi się, że przepisy mówią o wyłączniku 500mA i nie koniecznie jest on montowany w tej samej rozdzielnicy lub nie do zabezpieczania obwodów oświetlenia już zabezpieczonych wyłącznikami RCD 30 mA.
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Układ sieci TT? Czy jednak TN?
    misio482 napisał:
    rozdział PEN w skrzynce przy liczniku wykonany przez ZE.
    kozi966 napisał:
    chciałbym zauważyć, że nie wiemy co to jest ten WLZ?

Można przypuszczać, że od skrzynki do budynku.
    Mieszkanie 80m w bloku - ta rozdzielnica jest pod mieszkanie.

Braki - to co piszecie to sprawy tylko eksploatacyjne.

Budynek, zasilany z sieci napowietrznej, a mieszkanie w bloku !
    Błędy merytoryczne o których fachowcy nie piszą.
    1.Uziom obiektu, - nie samego PE.
    Autor tematu nie odróżnia uziomu budynku od uziemienia.
    Uziemienie punktu rozdziału to element sieci uziomów PEN – sieć napowietrzna.
    Nie ma nic wspólnego z uziomem budynku +jego instalacji.
    Uziom obiektu to inna bajka.
    2.Brak ochronników przeciwprzepięciowych - sieć napowietrzna.
    3.Gdzie jest GSU ?
    4.Gdzie jest GSW ?
    Same szyny mogą się znajdować w innym miejscu.

W/w elementy w mieszkaniu 80m w bloku nie są potrzebne.
    Bo to jest(powinno być) w RG budynku.
    Należałoby pomyśleć o zabezpieczeniu przeciw awariom sieci.
    Przynajmniej zostawić na to wolną szynę. To nic nie kosztuje.
    Jak się sprzęt ”popali” z awarii to lament, że nie ma gdzie dodatkowych zabezpieczeń zamontować.
    Ale to "wyższa półka" instalacji.
  • Poziom 10  
    Na razie jest to zasilanie z jednej fazy a narysowane jest to już na trzy fazy.
    Na razie nie ma w planach indukcji to jest zrobione na przyszłość. Z tego kabla będzie zasilany piekarnik w kuchni gazowej będzie na innym bezpieczniku. RDC w oświetleniu użyłem bo chciałem to tez zabezpieczyć . Nie ma wymogu wiec można to szybko przerobić. WLZ to wewnętrzna linia zasilania. Przewód do pomieszczenia i na górę na razie nie jest podłączony tylko jest zabezpieczony w rozdzielnicy. Góra na razie nie będzie używana .te niepodłączone wyłączniki są tylko po to by nie było wolnych miejsc.RDC 300mA jest nie potrzebne. Wył. P.poż. trzeba będzie zainstalować mój błąd. Zabezpieczenie przed licznikowe to S301 C25 . Jest to jedna faza na razie w przyszłości będzie trzy fazowy.

Budynek nie jest uziemiony.
  • Poziom 10  
    Tutaj zaznaczyłem GSU jest w rozdzielnicy i jest uziemiona linką 10mm2 z bednarką

Ten RDC 3 fazowy będę mógł zastosować na zabezpieczenie np. góry. Pomieszczenie gospodarcze zrobię tam rozdzielnie drugą i tam zastosuje zabezpieczenia.
  • Poziom 25  
    misio482 napisał:
    RDC
    Poprawnie - RCD (residual current device)
    misio482 napisał:
    RDC w oświetleniu użyłem bo chciałem to tez zabezpieczyć
    Nie jest to błąd. Błędem jest zabezpieczanie obwodów gniazd i oświetlenia, bo w przypadku zwarcia w obwodzie gniazd wyłącza się również oświetlenie, co jest uciążliwe a czasem niebezpieczne.
    misio482 napisał:
    Wył. P.poż. trzeba będzie zainstalować mój błąd
    W jakim celu?
    misio482 napisał:
    Ten RDC 3 fazowy będę mógł zastosować na zabezpieczenie np. góry
    Wyłącznik róznicowo prądowy należy stosować w rozdzielnicy z której są zasilane obwody odbiorcze, czyli w tym przypadku należy go zamontować w rozdzielnicy na górze. Zabezpieczeniem obwodów rozdzielczych typu rozdzielnica główna- rozdzielnica piętrowa powinien być wyłącznik nadmiarowo prądowy, a jeszcze lepiej rozłącznik bezpiecznikowy.
    misio482 napisał:
    Tutaj zaznaczyłem GSU jest w rozdzielnicy i jest uziemiona linką 10mm2 z bednarką
    Główna szyna uziemiająca powinna łączyć metalowe rury, elementy zbrojenia budynku, szyny PE rozdzielnic, obudowy skrzynek teletechnicznych itd. z uziomem budynku. Czy lokalizacja tej szyny w rozdzielnicy to dobre rozwiązanie?
  • Poziom 10  
    Budynek jest stary i nie ma zbrojenia tylko stoi na fundamencie z kamieni Więc trzeba zrobić uziom pionowy. Problem polega na tym że nie posiadam miernika którym mógłby zmierzyć rezystancje tego uziomu. GSU mogę zrobić oddzielnie kupie rozdzielnice np. na 8 pól i tam zamontuje to wszystko tylko czy mogę do jej uziemienia wykorzystać uziom wykonany przez ZE przy liczniku czy muszę robić inny. RCD mogę wykorzystać na górze lub w pomieszczeniu gospodarczym jak będzie już 400 V . Mam tam jeszcze bezpiecznik S303 B20 mogę go zastosować jako zabezpieczenie góry?

Wył. P.poż. miał być jako rozłącznik wszystkiego ale jest bez sensu bo jest już FR.
    RCD miałem wcześniej 300mA jako zabezpieczenie przeciwpożarowe, ale mam już zastosowane 30mA to tez bez sensu dublować.

Przyłącze 2 żyłowe do budynku.
  • Poziom 25  
    misio482 napisał:
    kupie rozdzielnice np. na 8 pól i tam zamontuje
    http://esmont24.pl/pokoj-swp-g1-szyna-ekwipotencjalna
    Czy nie lepiej taką szynę i ewentualnie dowolną obudowę izolacyjną
    misio482 napisał:
    Przyłącze 2 żyłowe do budynku.

Czy to jest przyłącze napowietrzne i czy złącze pomiarowe jest na zewnętrznej ścianie budynku? Zamieść jej zdjęcie. Czy masz warunki przyłączenia z ZE? Jaki jest układ pracy sieci?
    misio482 napisał:
    czy mogę do jej uziemienia wykorzystać uziom wykonany przez ZE przy liczniku czy muszę robić inny
    To jest moim zdaniem bardzo dobre pytanie i tutaj proszę Kolegów żeby się przy nim chwilę zatrzymali. Z moich wiadomości miejsce w którym zmienia się układ pracy sieci określa ZE w wytycznych budowy sieci udostępnianych przez operatora. W znanych mi WBSE PGE w przypadku przyłączy napowietrznych rozdział PEN należy wykonać w szafce pomiarowej będącej formalnie własnością odbiorcy (listwa zaciskowa za układem pomiarowym), natomiast w przypadku przyłączy kablowych należy podział wykonać poza szafką pomiarową ponieważ jest własnością operatora. Wracając do pytania - czy jeżeli mamy przyłącze napowietrzne, uziom wykonany przez operatora i przyłączony do zacisku PE (np. modernizacja sieci i przeniesienie układu pomiarowego na zewnątrz budynku) i rozdział PEN zrealizowany na tej listwie zaciskowej to czy taki uziom można potraktować jako uziom budynku, czy należy wykonać odrębny? Ja z premedytacją przyłączyłbym GSW oddzielnym przewodem do uziomu szafki złącza pomiarowego napowietrznego.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Brak kompletu informacji, od rzutu sytuacyjnego po rzetelny schemat zasilania oraz zapotrzebowania na obwody będzie się mścić w tym wątku do samego końca. Najpierw powinno się planować, a potem robić. Teraz sytuacja jest dokładnie odwrotna.
  • Poziom 38  
    kozi966 napisał:
    Ja z WLZ nie widzę wyprowadzonego przewodu PE.

Tekst nie odpwiada schematowi.
    Gdzie jest prawda ?
  • Poziom 38  
    misio482 napisał:
    czy mogę do jej uziemienia wykorzystać uziom wykonany przez ZE przy liczniku czy muszę robić inny
    Czyli amator bawi sie w elektryka. Robota po studiowaniu forum budowlanego.
    stonefree napisał:
    To jest moim zdaniem bardzo dobre pytanie i tutaj proszę Kolegów żeby się przy nim chwilę zatrzymali. Z moich wiadomości miejsce w którym zmienia się układ pracy sieci określa ZE w wytycznych budowy sieci udostępnianych przez operatora.
    Nie zmienia sie żadnego ukladu sieci.
    Był PEN inadal jest PEN.
    Przez dodanie uziomu sieci TN się nie tworzy.
    Uziom ZE należy do rozległego systemu uziomów PEN sieci rozdzielczej.

Ochronę przeciwporażeniową - uziemienie (wg. potocznej nazwy) - zapewnia przewód PE = metaliczne połączenie z trafem.
  • Poziom 25  
    CYRUS2 napisał:
    Nie zmienia sie żadnego ukladu sieci.
    Był PEN inadal jest PEN.
    Przez dodanie uziomu sieci TN się nie tworzy.
    Uziom ZE należy do rozległego systemu uziomów PEN sieci rozdzielczej.

Jeżeli mówimy o przyłączu napowietrznym? Oglądam modernizacje przyłączy napowietrznych wykonywane na zlecenie ZE, i tam w szafce licznikowej montowana jest listwa zaciskowa 5 torowa z mostkiem pomiędzy 4 a 5 torem, do listwy dochodzi PEN, a odpływa N i PE. Nie sądzę, że uziom, który jest przyłączony do listwy zaciskowej jest uziomem sieci rozdzielczej. Inaczej w przypadku złączy kablowych, gdzie uziemia się szynę PEN i tutaj się z Kolegą zgadzam.
  • Poziom 20  
    Tulejki na szynie ochronnej kicha itp.
  • Poziom 38  
    stonefree napisał:
    Nie sądzę, że uziom, który jest przyłączony do listwy zaciskowej jest uziomem sieci rozdzielczej.
    Podstawą jest co mówi o sieci na przyłaczu ZE.
    Jeżeli na przxyłaczu jest 5x to jest TN.
    Użykownik ma im zaprzeczać ?
    W sieci TN użytkownik nie ma obowiązku dodatkowo niczego uziemiać.
    Oni bezczelnie robią "zerowane w TT". Bo im tak pasuje.
    Piszą, ze to jest TN ( SWZ.)
    Sieć napowietrzna - prawdopodobieństwo zerwania PEN ?????
    Niby duże,niby małe.
    Praktyka pokazuje, że małe.
  • Poziom 10  
    poprawiłem schemat i może teraz będzie coś jaśniej. Tak jestem amatorem.
    To był stary budynek lecz teraz jest odnowiony i licznik został wyniesiony na ścianę zewnętrzną razem ze skrzynka. pod skrzynką widać jak bednarka wchodzi do ziemi.

W załączniku jest pokazana bednarka pod licznikiem.
    Ochronnika przepiec narazie nie ma bo nie jest to jeszcze zamieszkane.

Obwody światła są jeszcze pod RCD, ale docelowo zrobię pod samymi S301 B10
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To niech kolega sprawdzi parametry tego kawałka bednarki ;)