Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mosfet driver - zakłócenia

15 Lut 2016 10:02 597 4
 • Poziom 9  
  Witam.
  Mam dziwną sytuację z układem przedstawionym na schemacie niżej. Zbudowałem driver do mosfeta w celu sterowania grzałką kolby lutowniczej przez PWM. Temperaturę z termopary odczytuję poprzez układ max6675. Przy wyłączonym zasilaniu drivera 24V wszystko jest ok. Natomiast kiedy włączę chociaż zasilanie drivera mosfet i współczynnik wypełnienia PWM nie wynosi 0 albo 100% to odczyt temperatury jest niepoprawny, tzn. nie aktualizuje się nowa wartość i na przemian po wyświetlaczu skaczą jakieś liczby tak jak gdyby występowało jakieś zakłócenie od tego sterownika. Czy ktoś ma jakiś pomysł co to może być i jak temu zaradzić?
  Z góry dziękuję.
  Mosfet driver - zakłócenia
 • Poziom 43  
  To naturalne że PWM zakłóca, przebieg prostokątny o szybkich zboczach zawiera bardzo wiele harmonicznych, takie szybkie przebiegi łatwo sie przenoszą przez pojemność kabli itp, sposobów na to jest kilka:
  1 Zmniejszyć częstotliwość PWM i spowolnić narastanie opadanie przebiegu na grzałce, albo spowolnić tylko sam driver.
  2 Za MOSFETem dać filtr LC (+dioda) który wyeliminuje całkowicie składową zmienną albo tylko wysokie harmoniczne.
  3. Zastosować filtry na wejściu wzmacniacza od termopary.
  4. podłączyć inaczej masy lub zasilania - może prąd zakłóceń powoduje spadek napiecia (na wspólnym przewodzie) który dodaje sie do sygnału wejsciowego.
  5. zapewnić dobre odsprzęganie drivera i w innych punktach gdzie płyną prądy impulsowe (żeby zamykały sie w obszarze o najmniejszej powierzchni)

  Ponieważ o przenikaniu zakłóceń z wyjścia na wejście decydują parametry pasożytnicze elementów i sposób prowadzenia przewodów itp nie mozna powiedzieć które rozwiązanie zadziała ze 100% skutecznościa, może będzie potrzeba kilku sposobów jedniocześnie, trzeba robić pomiary i eksperymenty.
 • Poziom 9  
  Dzięki za pomysły :) Zmniejszyłem częstotliwość PWM z 50 Hz na 5 i pomogło :) A przy inercji grzałki i tak nie ma to znaczenia :)
 • Poziom 43  
  Sama zmiana częstotliwości nie usuneła zakłóceń tylko zmniejszyła częstotliwość występowania błędów, przy tak niskiej częstotliwości można spowolnić driver.
 • Poziom 9  
  A czy mógłbym prosić jakieś przykładowe schematy jak dołożyć np. takie filtry ?