Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdo sieciowe zdalnie sterowane pilotem od TV

raftheripper 15 Lut 2016 11:14 6207 14
  • Gniazdo sieciowe zdalnie sterowane pilotem od TV

Witam.

Jest to moja pierwsza konstrukcja przedstawiana na forum, więc proszę o wyrozumiałość. :)

Projekt powstał z lenistwa oraz z braku funduszy na lepszy sprzęt - wzmacniacz podłączony po telewizora nie posiada funkcji zdalnego sterowania z czegokolwiek. :D

Bazuje on na projekcie http://www.instructables.com/id/Control-your-LEDs-with-your-TV-remote-Arduino-IR-T/ jednak wprowadziłem do niej pewną modyfikację.

Modyfikacją tą jest użycie własnoręcznie wytrawionej płytki z procesorem Atmega8A, a co za tym idzie - konieczne było "okrojenie" oryginalnej biblioteki, ponieważ zajmuje ona około 11Kb.

Aby użyć do sterowania dowolnego pilota należy najpierw odczytać kod, jaki jest wysyłany przez pilot i do tego służy program IRrecvDemo z biblioteki IRremote.
    Wyżej wymieniona funkcja wyświetla kod odebranego znaku na "serial monitorze", dzięki czemu wiadomo, jakiego argumentu w warunku użyć, aby funkcja reagowała na dany przycisk na pilocie.

Poniżej kod:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Na zdjęciu widać rezystor pullup 2,2K który jest pozostałością po pierwotnej wersji płytki, a służył do manualnego włączania urządzenia z przycisku na obudowie urządzenia, jednak zrezygnowano z przycisku, a rezystor pozostał.

Na zdjęciach widać poprawioną płytkę, brakuje w niej wyprowadzonego pinu PB3 służącego do podpięcia odbiornika IR - pin ten jest wykorzystywany do programowania więc z wyjściem odbiornika dolutowano się do pada obok.

Odbiornik IR z odzysku z MP3 playera samochodowego.

Kod trywialnego programu :

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Jak widać na zdjęciu płytki - do pinu N należy podłączyć przewód neutralny do pinu L przewód fazowy. Na strzałkach pojawia się potencjał podłączony do pinu L - jest więc możliwość wyboru, jakim potencjałem ma być sterowane urządzenie wykonawcze.

Poza tym projekt ten nie wnosi nic odkrywczego, a w tej formie powstał z powodu nadwyżki procesorów w obudowie SMD.

Oczywiście urządzenie można przerobić na zasilanie z zasilacza stabilizowanego, wówczas urządzenie może załączać dowolne sygnały.

Gniazdo sieciowe zdalnie sterowane pilotem od TV Gniazdo sieciowe zdalnie sterowane pilotem od TV Gniazdo sieciowe zdalnie sterowane pilotem od TV Gniazdo sieciowe zdalnie sterowane pilotem od TV Gniazdo sieciowe zdalnie sterowane pilotem od TV Gniazdo sieciowe zdalnie sterowane pilotem od TV Gniazdo sieciowe zdalnie sterowane pilotem od TV

Fajne!
  • Semicon
  • #2 15 Lut 2016 12:35
    marmat
    Poziom 20  

Takie układy to na 8 nóżkowym Tiny 13 się robi po co tu AtMega....

• #3 15 Lut 2016 12:55
    japko1024
    Poziom 17  

Układ jest zaprogramowany w środowisku Arduino, więc pewnie możliwe było wykorzystanie tylko takiego mikrokontrolera. Dlatego odradzam stosowania wysokopoziomowych bibliotek Arduino - zamiast tego lepiej nauczyć się programować profesjonalnie, w "zwykłym" C - daje to dużo większe możliwości. Poza tym możliwe, że autor robił z tego, co miał ;) Bardziej opłacalne jest wykorzystanie posiadanego mikrokontrolera ATmega niż zakup pojedynczego ATtiny i dopłacanie większej kwoty za przesyłkę albo bilet autobusowy do sklepu elektronicznego i z powrotem :)

• Semicon
  • #4 15 Lut 2016 14:14
    raftheripper
    Poziom 9  

japko1024 napisał:
    zamiast tego lepiej nauczyć się programować profesjonalnie, w "zwykłym" C

"zwykłe" C znam stąd też okrojenie biblioteki nie sprawiło mi problemu.

Programowanie w Arduino ma niepodważalną zaletę - wykonanie takiego prostego projektu z projektowaniem płytki, trawieniem, lutowaniem, programowaniem, podłączeniem i testowaniem na żywym organizmie to zaledwie jedno popołudnie :)

Drugą kwestią była chęć sprawdzenia o co w ogóle chodzi w tym całym Arduino.

• #5 15 Lut 2016 14:25
    gosztekseba
    Poziom 31  

marmat napisał:
    Takie układy to na 8 nóżkowym Tiny 13 się robi po co tu AtMega....

Zrobił na tym co miał w szufladzie bo w Kielcach ceny bywają zaporowe:) Jest dobrze jak na pierwszy projekt jest programowanie, jest zrobiona samodzielnie płytka PCB (następna pewnie będzie lepsza) i co najważniejsze układ spełnia zadanie. Co do układów to skoro już minimalizować to dlaczego nie Attiny9/10? Ma 6 nóżek i też by wystarczył, ale po skoro ten był pod ręką? Pozdrawiam

• #6 15 Lut 2016 16:18
    djkomprez
    Poziom 21  

Generalnie projekt na plus ;)
    Ale ja bym to zmodyfikował, podpięcie TV i wzmacniacza, dodanie kontrolera ładowania (śmieszna cena) z akumulatorem 18650 z odzysku, wywalić trafo i zasilać z portu USB telewizora i zrobił to już jako całkowite wyłączenie osprzętu od
    zasilania bo jak wiemy stand by nie jest za darmo ... a eliminując więszkość urządzeń
    w domu to już jakaś oszczędność ;)

• #7 15 Lut 2016 17:48
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

fajne:)
    bardzo ułatwia życie, posiadam podobne rozwiązanie, jednak u mnie zamiast tranaformatora zasilaczem jest impulsowa ładowarka z jakiejś Nokii z nalepką energy star:) Dzięki temu układ pobiera z sieci niewiele więcej, niż faktycznie jest potrzebne.

• #8 16 Lut 2016 11:41
    Atreyu
    Poziom 22  

Pozwól że zadam pytania które nasuwają mi się od strony HW.

1. Co się stanie w wypadku uszkodzenia IC2 w najczęstszy sposób tj zwarcie Vin do GND ?

2. Jak zachowuje się IC2 bez kondensatorów blokujących. Czy robiłeś pomiary oscyloskopem i jesteś pewien że IC2 się nie wzbudza?

3. Po co zasilasz przekaźnik ze stabilizatora? Czy ten przekaźnik wymaga stosowania stabilizowanego napięcia?

4. Jak obliczyłeś wartość R2?

Pozdrawiam...

• #9 16 Lut 2016 15:06
    raftheripper
    Poziom 9  

Atreyu napisał:

1. Co się stanie w wypadku uszkodzenia IC2 w najczęstszy sposób tj zwarcie Vin do GND ?

Prawdopodobnie spali się coś - na uzwojeniu pierwotnym transformatora jest bezpiecznik nie ujęty na schemacie.

Atreyu napisał:

2. Jak zachowuje się IC2 bez kondensatorów blokujących. Czy robiłeś pomiary oscyloskopem i jesteś pewien że IC2 się nie wzbudza?

Nie wiem. Nie mam oscyloskopu.

Atreyu napisał:

3. Po co zasilasz przekaźnik ze stabilizatora? Czy ten przekaźnik wymaga stosowania stabilizowanego napięcia?

Przekaźnik jest na 5V więc z takiego napięcia jest zasilany.

Atreyu napisał:

4. Jak obliczyłeś wartość R2?

Nie obliczałem. Taki akurat miałem pod reką. Myślisz że może być za mały?

• #10 16 Lut 2016 19:08
    pkris74
    Poziom 12  

Powiem tak, wielu jest sympatyków C, którzy w swojej naturze widzą tylko ten język, i dobrze, mają w pewnych kwestiach rację ale nie należy się nimi przejmować, wykorzystałeś ide arduino i dobrze, umiałeś odchudzić biblotekę i to się chwali, owszem mogłeś użyć attiny 13 i np bascoma, i wierz mi też by się przyczepiono bo to bascom, liczy się że cel został osiągnięty. Mój pierwszy projekt był na atmega 8 i programowany w bascom, kolejne to już arduino, i gdybym je pokazał też każdy by się czepiał, a dlaczego, bo nie napisałem swoich programów w C. Moje gratulacje. Idziesz własną drogą i tego się trzymaj.

• #11 19 Lut 2016 09:51
    kilioo
    Poziom 9  

Gniazdo sieciowe zdalnie sterowane pilotem od TV - proszę pokaż jak to coś zmieści się do gniazdka....

• #12 21 Lut 2016 00:17
    ula.63
    Poziom 9  

Bardzo mi się podoba i mam zastosowanie: moja mama inwalidka często zapomina zgasić światło gdy leży w łóżku i musi wstawać a stawy ją bolą. Byłby to dobry sposób jakby to podłączyć do wyłącznika jako dodatkowy gadżet. A pilota do telewizora ma zawsze pod ręką, he he... I nie przeraża mnie wielkość. Ważne żeby działało, może wisieć na ścianie obok. Możliwość włączenia światła w nocy prze wstaniem z łóżka też nie do pogardzenia.

• #13 21 Lut 2016 17:45
    gosztekseba
    Poziom 31  

ula.63 napisał:
    Bardzo mi się podoba i mam zastosowanie: moja mama inwalidka często zapomina zgasić światło gdy leży w łóżku i musi wstawać a stawy ją bolą. Byłby to dobry sposób jakby to podłączyć do wyłącznika jako dodatkowy gadżet. A pilota do telewizora ma zawsze pod ręką, he he... I nie przeraża mnie wielkość. Ważne żeby działało, może wisieć na ścianie obok. Możliwość włączenia światła w nocy prze wstaniem z łóżka też nie do pogardzenia.

To lepiej już w tym przypadku zainwestować w tanie ESP8266 + aplikacja na androida, rozlokować po całym domu kilka takich modułów, które łączą się po WiFi z routerem i mają do wykorzystania dwa porty(najtańsza wersja), pod które poprzez tranzystory można podłączyć przekaźniki 5V. Całość zasilić z ładowarek do telefonów + stabilizator 3.3V dla ESP. Małe zużycie energii, telefon z androidem zawsze pod ręką, bardzo małe rozmiary (można całość wraz z płytką ładowarki umieścić w przedłużaczu lub puszcze w przypadku światła).

• #14 22 Lut 2016 00:54
    ula.63
    Poziom 9  

No co ty? Telefon z androidem i wifi u 80-cio latki w domu? No w życiu ..... Pomysł z odcinaniem pradu prostszy i trafiony. Żadnych komplikacji, Ona nawet elektronicznego zegarka nie używa. Tylko ten nieszczęsny telewizor...

• #15 22 Lut 2016 12:28
    gosztekseba
    Poziom 31  

ula.63 napisał:
    No co ty? Telefon z androidem i wifi u 80-cio latki w domu

Nie był sprecyzowany wiek osoby, która miała tego używać. Pozdrawiam