Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kocioł kondensat czy zwykły -

15 Lut 2016 11:20 1503 20
  • Poziom 8  
    Witam. Planuje remont mieszkania i przede wszystkim wymianę ogrzewania, w tej chwili mam piece z grzałkami elektrycznymi. Mam zamiar założyć c.o i c.w.u na gaz. Mieszkanie w starym budownictwie ale ocieplone z zewnątrz, powierzchnia ok. 50 mkw. Nade mną tylko strych. Mam w tej chwili gazowy podgrzewacz wody więc komin powinien być przystosowany. Jaki kocioł zda u mnie egzamin, kondensat czy zwykły z zamkniętą komorą spalania? Ogrzewanie podłogowe ok. 8mkw reszta grzejniki. Proszę o radę bo było u mnie już kilku fachowców i każdy polecał coś innego. Będę wdzięczny za radę.
  • Poziom 35  
    Kondensat ma zawsze większą sprawność i wcale nie trzeba zbytnio przewymiarowywać grzejników, gdyż kondensacja zależy od temperatury powrotu, a ta jest zawsze niższa niż zasilania (jeśli kondensacja następuje przy temperaturze powrotu nieprzekraczającej 50 stopni, to na zasilaniu może być wtedy nawet 70 stopni; poza tym silne mrozy występują rzadko). Powinien być dwufunkcyjny (by zastąpił także piec łazienkowy). Problem będzie z mocą. Ogrzanie tego niedużego mieszkania wymaga bardzo mało mocy, więc praktycznie każdy kocioł będzie przewymiarowany (nawet w okresie dużych mrozów połączonych z zawiejami), ale ciepła woda wymaga już ok. 20kW (piecyk łazienkowy ma albo 19,2kW, albo 23,6kW). Alternatywą dla kotła dwufunkcyjnego jest jednofunkcyjny z zasobnikiem (wtedy nie trzeba tej dużej mocy dla ciepłej wody do łazienki), ale trzeba wziąć pod uwagę to, że zasobnik zajmuje dosyć dużo miejsca (coś za coś).
  • Poziom 22  
    Jeżeli na kotle dla funckji CO da się sensownie zredukować moc by dopasowac do mocy grzejników to nie będzie się tak często wyłączał i włączał (taktowanie). Jesli jest za duża moc w stosunku do grzejników do woda się szybko zagrzeje (bo nie ma odbioru mocy) i kocioł się wyłącza. Jeśli dobruy kocioł to ma ustawiuanie czasu ponownego włączenia (opóźnienie).

Kiedyś tak miałem przewymiarowany kociol i monitorowałem włączenia (komputer + rejestracja).
    Nie wiem jaki to ma wpływ na zużycie (częste nagrzewanie i chłodzenie komponentów).
    Są tu podzielone zdania fachowców.
  • Poziom 16  
    Ja tam jestem zawsze za kondensatem jeśli chodzi o ogrzewanie. Niestety sens ekonomiczny w mieszkaniu jest nikły. Za to większość kondensatów ma mniejsza moc minimalną. Tutaj jest największa zaleta.
  • Poziom 22  
    Przerabiałem już kilka kotłów (kondensaty, nie-kondensaty z zamknietą komora itd). I rzeczywiście kondesat to dobre rozwiazanie + dobry sterownik. Okąd dojrzałem do rezygnacji z dwupołożeniowego to nareszcie wszystko fajnie hula. Pozbyłem się efektu odpływu ciepła mimo, że jest dobra tempetura jaki obserwowałem przy dwupołozeniówce. Regulacja ciagła to dobre rozwiązanie.

Dodano po 1 [minuty]:

POza tym praca z kondesatem (jesli dobrze zrobiona instalacja tj. nie za małe grzejniki) to też niższa temperatura grzejników - dzieci docenią.
  • Poziom 8  
    Obecny podgrzewacz jest z otwartą komorą.
  • Poziom 25  
    Do tak małego mieszkania tylko kondensat i koniecznie z małą mocą minimalną 2-3 kW, bo moc max na c.o. zawsze można zmniejszyć. Kondensatów przepływowych z małą mocą nie jest zbyt dużo. Np; Termet, Junkers, Imergas i może jeszcze coś bo rynek jest zmienny.
  • Poziom 22  
    JA mam piec znanej firmy na V i ku mojem zaskoczeniu nie da sie ustawic mocy minimalnej ale da sie ustawic czas relaksacji (anti-cycling time).
  • Poziom 8  
    Dzięki bardzo za pomoc. Pozostało poszukać pieca.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Ciekawa propozycja np. Junkers Compakt ZWB24-1DE startuje od 3kW....uruchamiałem kilka sztuk kotła prawie nie słychać....albo Ariston Genus Evo startuje od 2,5kW. Oczywiście są inne marki, wszystko zależy od dostępności serwisu. Brak serwisu dyskwalifikuje markę. Prędzej czy później trzeba serwisanta poprosić o konserwację. Nowego typu urządzenia "nie pochodzę" długo bez serwisu.
  • Poziom 22  
    @serwisszulborski.pl
    Jeśli można prosić o parę słów na temat tych nowych kotłów, które wymagają stałego sersiwu / konserwacji. Co zmieniono w konstrukcji?

Nie jestem profesjonalsitą w tym zakresie ale się interesuję zmianami konstrukcyjnymi.
    Z góry dziekuję a jakieś ciekawostki.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    W kotłach kondensacyjnych ogień zamknięty jest w komorze spalania w której zachodzi proces kondensacji i to powoduje szybsze zużycie elektrod i uszczelek...Części eksploatacyjne trzeba regularnie kontrolować i ewentualnie wymieniać w zależności od stopnia zużycia. Zaniedbanie konserwacji może spowodować poważne uszkodzenia albo wręcz zniszczenie urządzenia. Miałem kilka przypadków wymiany urządzenia po zaledwie kilku latach pracy...
  • Poziom 8  
    Piece są kaflowe a rachunki za prąd to 450 zł co dwa miesiące. Jaki będzie koszt pieca grzejników jeszcze nie wiem bo dopiero mam dostać wstępną wycenę od dwóch fachowców którzy byli obejrzeć i pomierzyć mieszkanie.
  • Poziom 8  
    O ile znam się na matematyce to rocznie płacę ok 2700. A poza tym chciałbym mieć kontrolę nad ogrzewaniem a teraz piece załączają się w nocy i na dwie godziny w dzień.
  • Poziom 32  
    Liczyłem tylko miesiące zimowe - ok 5-6 miesięcy. W lato też masz tak duże rachunki ?
    Piec kaflowy równomiernie rozprowadza temperaturę - to nie jest złe rozwiązanie.
    Po co ci sterowanie ? Jak chcesz je wykorzystać ? Masz grube mury - nie może dogrzewać sporadycznie bo nie uzyskasz komfortu.
    Jak wysokie jest mieszkanie ? Czy sufit masz ocieplony ?
  • Poziom 8  
    Niestety płacę jednakowe raty co dwa miesiące przez cały rok. Mieszkanie ma 3m wysokości nade mną jest strych. A sterowanie potrzebuję bo przy drugiej taryfie piece grzeją w nocy od 22 do 6 rano i dwie godziny w dzień jest to automatyczne. O ile z rana jest w mieszkaniu w miarę ciepło to później się wychładza i niema możliwości włączenia pieców.Dlatego chcę mieć możliwość grzania wtedy kiedy ja potrzebuję.
  • Poziom 32  
    To zapewne wynika z mocy tych grzałek (są za małe).
    ja tylko skłaniam do przemyślenia na spokojnie czy rzeczywiście trzeba się pchać w gaz.
    Podsumuj sobie wszystkie koszty przejścia, ceny nośników i zastanów się co będzie dla Ciebie lepsze.
    Jak będą większe grzałki to w tych 2 godzinach powinno się pobrać tyle ciepła aby piec kaflowy oddawał więcej ciepła przez dłuższy czas a w nocy ograniczyć czas pobierania (aby nie przegrzewać rano).

W Twoim przypadku dużym plusem jest że masz już gaz w mieszkaniu i wymiana pieca pozwoli zaoszczędzić też na grzaniu wody.
    Taka tylko podpowiedź dowiedz się w spółdzielni i u kominiarza czy możesz taką zmianę zrobić - w starych domach czasami piecyki były podłączane pod niewłaściwe kominy itp.
    Zbierz koszty całej wymiany ogrzewania abyś się nie zdziwił na końcu.
  • Poziom 8  
    Wiem, jestem w trakcie załatwiania formalności. A koszty dopiero się okażą po uruchomieniu oczywiście poza piecem i grzejnikami.