Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niewykorzystany wzmacniacz operacyjny scalaka

Dolce 15 Feb 2016 12:12 1488 10
    Dolce
    Level 22  
    Witam.
    Mam następujący dylemat. Chcę wykonać przedwzmacniacz mikrofonowy. Zastosowanym układem będzie NE5532, TL072 lub OPA2134. Takie kostki posiadam w domu.
    W przedwzmacniaczu, który chcę wykonać, wykorzystam tylko jeden wzmacniacz operacyjny, natomiast scalaki, które posiadam mają w strukturze po dwa wzmacniacze.
    Mam dwa pytania :
    1) Czy będzie jakaś różnica w jakości dźwięku lub czy mogą wystąpić jakiekolwiek niekorzystne zjawiska w przypadku, gdy zastosuję układ posiadający w strukturze dwa wzmacniacze operacyjne, z których jeden będzie niewykorzystany ?
    Czy lepiej jest w takim przypadku jak mój mimo wszystko zastosować "pojedynczy" scalak typu NE5534, TL071 lub OPA134 ?
    2) Jeśli zastosowanie scalaka z dwoma wzmacniaczami operacyjnymi w strukturze, z których jeden nie będzie wykorzystany, nie wpłynie w jakikolwiek sposób na działanie układu to co zrobić z wyprowadzeniami drugiego, niewykorzystanego wzmacniacza ?
    Czy jego wyprowadzenia podłączyć do masy układu czy po prostu zostawić niepodłączone ?
    Będę wdzięczny za informacje.
  • Helpful post
    hajy
    Level 21  
    Witam

Dodatnie wejscie do jakiegoś stałego potencjału (np. masa), oczywiście w zakresie dopuszczalnego napięcia wejściowego, ujemne połączyć z wyjściem.Można też przeprojektować układ tak by wykorzystać obydwa wzmacniacze jednej kostki.

Pozdrawiam Romek
    Dolce
    Level 22  
    Dziękuję.
    Chodzi o poniższe podłączenie ?
    A czy jest prawdopodobieństwo, że będzie jakaś różnica w jakości dźwięku przy zastosowaniu układu z pojedynczym wzmacniaczem w stosunku do układu z dwoma wzmacniaczami, z których tylko jeden będzie wykorzystany ?
  • Helpful post
    willyvmm
    Level 29  
    Prawdopodobieństwo jest wprost proporcjonalne do Audiophile Factor.
    W twoim przypadku będzie bliskie zeru.
    Dolce
    Level 22  
    Dzięki.
    Mam jeszcze jedno pytanie, odbiega wprawdzie od tematu ale odnosi się do przedwzmacniacza. Układ przedwzmacniacza, który chcę wykonać jest nieskomplikowany, w zasadzie elementy zewnętrzne to kilka kondensatorów i rezystorów. Jednak chciał bym go wykonać możliwie najlepiej.
    Czy w przypadku budowy przedwzmacniacza mikrofonowego opartego na NE5532 lub OPA2144 warto zastosować rezystory metalizowane ? Koszt rezystorów metalizowanych wyniesie parę złotych więc jest pomijalny. Czy tego typu rezystory lepiej się sprawdzają w przypadku budowy przedwzmacniaczy ?
    Jeśli warto zastosować rezystory metalizowane to czy ogólnie wszędzie je wstawić, również w "sekcji" zasilania (potrzebuję np. podciągnąć napięcie phantom za pomocą rezystorów 1k) ?
    willyvmm
    Level 29  
    Jak najbardziej warto. Tym bardziej w przedwzmacniaczu mikrofonowym. Rezystory metalizowane mniej szumią. (to tak w skrócie)
    Dolce
    Level 22  
    Dzięki.
    A czy stosowanie kondensatorów tantalowych dla filtracji zasilania oraz przy połączeniu 2 i 6 nóżki NE5532 do masy (zaznaczyłem te kondensatory na schemacie) również ma sens czy też jednakowo dobrze sprawdzą się "zwykłe" elektrolity ?

Dolce
    Level 22  
    Czy to oznacza w praktyce, że lepiej się sprawdzą w przedwzmacniaczu w miejscach, które zaznaczyłem na załączonym powyżej schemacie ?