Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłośnienie do sklepu 400m2

15 Lut 2016 13:42 3960 7
 • Poziom 2  
  Witam serdecznie,
  nie do końca wiedziałem w jakim temacie napisać, więc jakby coś było nie tak to wybaczcie.

  Otwieram sklep odzieżowy o wymiarze hali 20m x 20m, wysokość ok. 3 m. Chcę zamontować nagłośnienie, ale nie muszą to być cuda. Ważne, żeby w tle grała sobie muzyczka i była możliwość podpięcia mikrofonu. Ze względu na potrzeby myślałem nad jakiś zestawem bezprzewodowym 2 mikrofony + odbiornik, ale to już nie ten temat.

  Sufit jest podwieszany, więc głośniki sufitowe wchodzą w grę. Myślałem nad pięcioma, rozmieszczonymi jak na planie (czerwone kropki). Wzmacniacz i odtwarzacz przy kasach. Z racji, że to nie muszą być cuda myślałem nad: glosnik-sufitowy-wodoodporny-60w-rms-dwudrozny- Do tego potrzebny będzie wzmacniacz, więc bardzo prosiłbym o polecenie czegoś. Mile widziany używany.

  Czy taki zestaw ma sens? Może istnieją jakieś schematy standardowe? Czy jest to łatwe w montażu czy może lepiej zlecić to jakiejś firmie? Może istnieje jakaś alternatywa w postaci kolumn podłogowych?

  Bardzo proszę o wszelkie rady, koncepcje i sugestie. Z góry dziękuję za pomoc.

  Pozdrawiam Kuba

  Nagłośnienie do sklepu 400m2
  3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.
  adambyw
 • Poziom 31  
  Ja poleciłbym raczej coś markowego niż jakaś chińszczyzna. Przykładowo zestawik 4szt. głośników dobrej firmy Magnat wraz z maskownicami kosztuję 269zł. Do tego wzmacniacz 4kanałowy z wejściem mikrofonowym i mamy dobrej jakości system audio. 4 sztuki dobrych głośników wystarczą i tym bardziej wzmacniacz 4 kanałowy będzie tańszy niż 5 kanałowy. Link do tego zestawu poszedł na PW. Pozdrawiam
 • Moderator Akustyka
  gosztekseba napisał:
  Przykładowo zestawik 4szt. głośników dobrej firmy Magnat

  Magnat z tego co widzę nie ma głośników 100V, przy ich większej ilości będzie trudne do wykonania w takiej instalacji. A przy sufitówkach to konieczność.

  @Jaweł Panas Masz stosunkowo niskie pomieszczenie. Głośników musi być zdecydowanie więcej.
  Zerknij na symulację dla głośników o rozproszeniu 100°, na suficie o wysokości 3m, przy założeniu słuchaczy stojących (170cm).
  Nagłośnienie do sklepu 400m2
  Przy pięciu głośnikach masz różnice głośności sięgające 20dB. To bardzo dużo.

  Nagłośnienie do sklepu 400m2
  Dopiero przy 16tu głośnikach masz w miarę równomierne pokrycie.
  Można swobodnie zrezygnować z głośnika nad kasami, poprawi to komunikację z klientem.
  Przy rzadszym rozmieszczeniu będziesz podczas chodzenia miał ciągły efekt zgłaśniania i ściszania. Dodatkowo będzie się zmieniać brzmienie głośników - to powoduje dyskomfort.

  Generalnie sufitówki rozkłada się co około 3m. W tedy (nawet bez symulacji) wychodzi w miarę optymalnie. Przy rozmieszczaniu trzeba jeszcze przewidzieć ewntualne regały, tak żeby głośnik stał raczej nad ścieżką a nie nad regałem.

  Sam montaż takiej instalacji jest prosty. Ciągniesz jeden lub dwa kable (2x 0,75-1mm), łączysz wszystkie głośniki równolegle na kostkach, później do wzmacniacza i będzie grać. Montaż samych głośników zależy od "patentu" zastosowanego przez producenta. Generalnie tniesz okrągło dziurę według szablonu, podłączasz głośnik, wkładasz go w otwór i zabezpieczasz.
  Przykładowo: Nagłośnienie do sklepu 400m2
  Masz 3 kotwy na śrubach. Po włożeniu głośnika zaczynając przykręcać śrubę, kotwy przekręcają się o 90° blokując za sufit, i dokręcasz ją aż głośnik będzie siedział bez luzu. A przy odkręcaniu w górnej pozycji kotwa się przekręci i pozwoli na wyjęcie głośnika.
  Tutaj: Nagłośnienie do sklepu 400m2
  Masz 3 sprężynowe blaszki. Głośnik właściwie wciska się w sufit a blaszki nie pozwalają na opadnięcie głośnika.
  Tak więc sam montaż, o ile jest nieco czasochłonny to nie wymaga zaawansowanych narzędzi i nie jest skomplikowany.
  Jaweł Panas napisał:
  Może istnieje jakaś alternatywa w postaci kolumn podłogowych?

  I podłogowe i naścienne. Nie mniej sufitówki dadzą ci najbardziej wyrównane pokrycie. Podłogowe w miejscu użyteczności publicznej odradzam. Głośnik też powinien znajdować się powyżej głów ludzkich, ponieważ w przeciwnym wypadku pierwsi słuchacze zasłonią i stłumią dźwięk tym co są za nimi.
  Jeżeli już to kolumienki naścienne, ale będziesz miał głośno przy ścianach i cicho na środku. A przy muzyce tła będą to mocno odczuwalne różnice.
 • Poziom 2  
  Dziękuję za udzielone odpowiedzi i pomoc.

  Głośniki wysłane przez @gosztekseba są w zestawie pakowane po 4, więc odliczają lewą ścianę (z kasami i wejściem) oraz dolną (stanowisko pracy i pomieszczenie socjalne) pozostaje kwadrat, na którym według planu @adambyw powinno być 9 - postawiłbym już te 8, czyli dwa zestawy.

  Czy dobrze rozumuję, że połączenie radiowęzłowe to podpięcie do wzmacniacza wszystkich głośników, połączonych ze sobą równolegle do jednego wyjścia stereo?

  W takim wypadku lepiej kupić jakiś nieduży powermikser, tak by w razie ogłoszenie z mikrofonu leciutko przyciszyć muzykę i jednocześnie go nadać? Na samej końcówce mocy zdaje się, że musiałbym przełączyć się między kanałami?

  Na teraz moja wizja jest taka: odtwarzacz, mikrofon -> powermikser -> głośniki (jedno wyjście stereo). Tylko, że z tego co się orientuję w powermikserze wyjście jest XLR lub Jack, a tu zdaje się są same kabelki do lutu po stronie głośnika i zacisk po stronie wzmacniacza?

  edit
  Znalazłem coś takiego:
  Nagłośnienie do sklepu 400m2

  Na jedno wejście mikrofon, na jedno wejście odtwarzacz i na wyjście głośniki połączone równolegle. Czy dobrze to interpretuję?
 • Poziom 31  
  Jeżeli będzie to wzmacniacz radiowęzłowy 100V to niestety głośniki Magnata nie będą się nadawać, gdyż są to klasyczne głośniki o impedancji 4Ω. Pozdrawiam
 • Moderator Akustyka
  W takich instalacjach nie stosuje się stereofonii. Wszystko idzie mono. Głośniki radiowęzłowe, tzw stałonapięciowe pracują w technice 100V. Każdy głośnik jak i wzmacniacz posiada transformator dopasowujący. Pozwala to przesyłać sygnał na duże odległości i łączyć równolegle nawet kilkadziesiąt głośników.
  Na wzmacniaczu którego zdjęcie umieściłeś, głośniki podłączasz kablem dwu żyłowym, jedną żyłę do złącza com, drugą do złącza 70V albo 100V. Później przy głośniku łączysz jedną żyłę do COM a drugą do odpowiedniego zaczepu na kostce w zależności jaką ma głośnik pobierać z sieci. Trzeba pamiętać o polaryzacji, żeby wszystkie odczepy com były połączone do tego samego kabla.

  W pierwszej kolejności musisz dobrać głośniki. Ja najczęściej instaluję RCF PL6X (na nich robiłem symulację) albo większe PL8X. Przy doborze głośników sugeruję byś patrzył czy jest dwudrożny, i żeby miał dość szeroki kąt pokrycia. 100-120° albo więcej.
  Po doborze głośników i ich ilości sumujesz ich moc. Np 9 głośników po 12W daje Ci 108W (moc pobieraną przez głośnik można zmniejszyć na odczepach transformatora przy głośniku). Tyle potrzebujesz głośników, i potrzebujesz większy wzmacniacz niż moc głośników. Np 120W.
  Jeżeli chodzi o wzmacniacz rozejrzyj się za combem z wbudowanym źródłem dźwięku. Coś w rodzaju ES3160, SE-2350B-DVD/MP3, AMWL-9DSP1A.
  Lepsze wzmacniacze mają funkcję vox, przyciszającą muzykę podczas nadawania komunikatu.
 • Poziom 2  
  Witajcie, jakim programem robiona byla symulacja dzwieku?