Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyjątkowo wysoki rachunek za prąd

exik 17 Lut 2016 12:32 8166 40
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  
    Licznik mam montowany ok 4 lata temu elektroniczny ale bez modułu komunikacyjnego odczytywany co pół roku i na jego podstawie wyliczane są faktury od początku ale mieszkam dopiero w nim od lutego i tylko okres od czerwca do końca roku jest na 100% rzetelny.
    Zbych034
    Poziom 37  
    Kwota którą podałeś jest rzeczywista do zapłaty czy zaliczkowa?
    kris8888
    Poziom 31  
    exik napisał:
    Największy rachunek wszechczasów w tym mieszkaniu to 128zł :).

Te wszechczasy to dokładnie od kiedy liczone? Bo pisałeś, że:
    exik napisał:
    Mieszkając wcześniej w domu jednorodzinnym

A pytam dlatego, że też płacę rachunki Enerdze i przez ostatnie pół roku miałem nietypowy "problem", to znaczy płaciłem mocno zaniżone rachunki względem poprzednich lat. Po drugim takim zaniżonym rachunku zorientowałem się o co chodzi, pracownik Energii (albo ich podwykonawca) żle odczytywał stan mojego licznika (albo w ogóle nie odczytywał, tylko wpisywał orientacyjnie) przez co stan kWh na fakturze mocno odbiegał od tego co na liczniku. Poniewaz błąd był niejako na moją korzyść to nie zgłaszałem tego Enerdze bo wiedziałem, że i tak kiedyś będę musiał to wyrównać.
    No i teraz odczyt już był prawidłowy, na początku lutego przyszedł rachunek trzy razy większy niż kiedykolwiek, jednak średnia roczna zużycia jest nadal taka sama, około 6kWh/dobę. Możliwe, że u Ciebie była podobna sytuacja, czy sprawdzałeś poprzednie faktury z rzeczywistym stanem licznika? To by też tłumaczyło Twoje wyjątkowo niskie, poprzednie rachunki.
    exik napisał:
    Obecne wskazanie licznika to już bardzo wysokie 20 777, czyli przez 13 dni poszło 60kWh...

To raptem 4,6kWh na dobę, całkiem normalne zużycie w typowym mieszkaniu, przy standardowym korzystaniu z zmywarki, lodówki, pralki, czajnika elektrycznego i innych urządzeń AGD/RTV.

Jacek Rutkowski napisał:
    Ja mając zmywarkę co ok 3 dni włączaną, piekarniki mikrofalówkę, lodówkę z zamrażarką, telewizor LCD 40" po 12h włączony, 3 laptopy stale włączone, 2 świetlówki 19W świecące po ok 12h, pompa CO 35W przez większość czasu włączona, pralka co 2dni średnio pranie. Mieszkając w domu jednorodzinnym z żoną i 3 letnią córka płacę rachunki średnio od czerwca do grudnia po 120zł tzn za pół roku 740zł.

Jakie masz średnie zużycie kWh na dobę? Czy w kuchni używasz płyty elektrycznej czy gazowej? Bo faktycznie jak na dom masz dość niskie rachunki. Chociaż fakt, że tylko trzy osoby i dość rzadko włączana zmywarka.
    jesion40
    Poziom 27  
    Jeżeli problemu szukasz w zwiększonym poborze energii i/lub źle działającym liczniku nie patrz na kwoty, bo tam wpływ też mają inne zmienne (cena, za ile miesięcy naliczono opłatę stałą...), tylko na średnie zużycie na dobę. Średnie, bo ilość dni też się zmienia.

Dwa pierwsze rachunki dają 3,2kWh/d i 2,2kWh/d. Trzeci 5,4kWh/d a po odjęciu zużycia przez zmywarkę w/g twoich obliczeń będzie to 5,1kWh/d.

Wartości różnią się sporo także i pomiędzy pierwszymi rachunkami. Jeżeli przyjąć, że większa z tych dwu wartości jest zbliżona do średniej, a mniejsza wyznacza dopuszczalne odchylenie to masz usprawiedliwienie wartości 4,2kWh/d, pozostaje do wyjaśnienia 0,9kWh/d (po korekcie na zmywarkę).

Nadal jest temat, ale realne rozmiary problemu są niewielkie. Przy tak małych wartościach łatwo o duże względne odchylenia, bo wystarczą niewielkie zaburzenia.

Z tego, co pisałeś najbardziej podejrzanie wygląda ruch tarczy przy wyłączeniu wszystkich odbiorników. To jest niedopuszczalne. Stały upływ dający taki efekt odpowiada mocy niespełna 40W, więc zastanów się i poszukaj, czy jednak jakieś licho nie wisi gdzieś i cichcem nie podkrada prądu?
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  
    kris8888 napisał:
    Jakie masz średnie zużycie kWh na dobę? Czy w kuchni używasz płyty elektrycznej czy gazowej? Bo faktycznie jak na dom masz dość niskie rachunki. Chociaż fakt, że tylko trzy osoby i dość rzadko włączana zmywarka.
    Prawdę mówiąc nie liczyłem średniego zużycia muszę na faktury spojrzeć ale prawdą jest że nie mam tunera satelitarnego, sprzętu audio itp. stale w stanie czuwania. Kuchnie mam gazową z elektrycznym piekarnikiem używanym 1-2h tygodniowo. Pralka Candy też 7lat już ma a wtedy A+++ nie występowało. Lodówka też standard w zabudowie. Oświetlenie też klasyczne włączniki. Brak centralki alarmowej...
    jesion40
    Poziom 27  
    Za te trzy okresy średnią ci podałem. Zobacz, jak zmieniały się wartości średniej w dłuższym okresie, min. 2 lata z uwzględnieniem pory roku. To może rzucić nowe światło na problem, ale wydaje mi się, że istotnie wartość odbiega od normy.

Jeżeli tak, to podstawowe pytanie czy to jeden wypadek przy pracy czy będzie się powtarzać. W pierwszym wariancie ciężko będzie znaleźć przyczynę i może nawet nie warto. W drugim pytanie jakie warto zadać, czy jest to drobny, ale stały "wyciek", czy pojedyncze, skokowe niewytłumaczone zmiany. Systematyczne odczyty powinny to wyjaśnić.

Przede wszystkim jednak trzeba wyjaśnić podbór (kręcenie się tarczy) przy wyłączonych wszystkich znanych ci odbiornikach. Co wtedy pobiera prąd?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Gitner
    Poziom 27  
    BILGO napisał:
    Gitner napisał:
    Już lodówkę wymieniłem bo ostro kosiła.

Lodówka zawsze jest największym pozeraczem prądu (a w okresie grudzień styczeń jest często otwierana :D.) niezależnie od tego jakiej jest klasy... Ja mam A+++ a sprężarka 200W tylko że jest z płynna regulacja mocy więc jak nie trzeba to sprężarka na maks nie napierdziela :D

Lodówka w styczniu zjadała mi 0,67kWh/dobę, piec na ekogroszek wraz z pompkami brał 1,15kWh/dobę.