Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Medion Erazer - Nie do końca działa poprawnie po wymianie mostka

andrzejz78 15 Lut 2016 19:24 732 3
  • #1 15 Lut 2016 19:24
    andrzejz78
    Poziom 18  

Pacjent to Medion Erazer czyli GT70 z płytą MS-1762 To moja platforma do eksperymentów więc wybaczcie mi moją nieostrożność jaką zrobiłem

W laptopie włożyłem odwrotnie procesor :) No po prostu robiłem kilka rzeczy na raz i nie zwróciłem uwagi.... Przetestowałem już kilkadziesiąt różnych procesorów więc nie powinienem takiego byka zrobić
    Laptop się uruchomił bez obrazu Po poprawieniu procesora ruszył prawidłowo ale na pulpicie zawiesił się Po restarcie podczas ładowania systemu wyłączył się i tak już zostało

Diagnoza u znajomego we Wrocławiu z serwisu MSI że uwalony mostek Mostek zamówiłem w Chinach (rzekomo nowy) przy okazji innych zakupów
    Drugi kolega z pobliskiego serwisu postawił chipset no i laptop ruszył

Wydawało się że wszystko będzie ok ale tak nie jest Nie działa grafika dedykowana Od razu w biosie jej nie widać bo po kilkudziesięciu sekundach wentylator wchodzi w tryb awaryjny czyli na full 19V jest na grafice ale wychodzi na to że nie jest włączana w biosie albo coś jeszcze blokuje na płycie W systemie oczywiście też jej nie widać
    Reset biosu nic nie dał Spróbuję wgrać jeszcze raz bios ale to raczej nic nie da

Druga problem to nie do końca poprawne działanie klawiatury Nie działa kilka przycisków np "D" "Enter" Bakspace" i jescze kilka innych Nie działa także miejscami podświetlenie klawiatury Wgrywałem różne wsady KBC ale bez zmian co do wspomnianych klawiszy
    Klawiatura na innym laptopie działa ale są przyciski pozamieniane (klawiatura niemiecka) Jednakże na innym laptopie klawisze np "D" czy "Enter" działają tylko co innego się wyświetla

Układ KBC jest powiązany z klawiaturą jak i z kontrolerem podświetlenia

Czy walnięte KBC może powodować opisane problemy łącznie z niewłączaniem grafiki dedykowanej?

O ile brak grafiki bym przeżył (choć potrzebna jest do testów procesorów) to z klawiaturą muszę coś zrobić Rozglądam się już za drugą płytą ale chciał bym jeszcze powalczyć z tą w miarę moich możliwości

0 3
  • #2 15 Lut 2016 21:00
    antek1cza
    Poziom 30  

andrzejz78 napisał:
    W laptopie włożyłem odwrotnie procesor
    andrzejz78 napisał:
    uwalony mostek Mostek
    to jest przyczyna , że
    andrzejz78 napisał:
    Nie działa grafika dedykowana
    andrzejz78 napisał:
    nie do końca poprawne działanie klawiatury
    z tym, że tutaj może być również coś z jej kontrolerem.
    andrzejz78 napisał:
    wgrać jeszcze raz bios ale to raczej nic nie da
    racja bo wina jest w hardware a nie w software.

Proponuję :
    1. Przy dużym powiększeniu od 20x do 40x obejrzeć bardzo dokładnie płytę główną szczególnie okolice podstawki pod procesor, mostka , gniazda klawiatury i resztę. Z mojej praktyki przekonałem się, że część uszkodzeń można zobaczyć , zakładając wprawę i doświadczenie a przy okazji sprawdzi się czy czasem nie przesunął się jakiś element podczas zakładania mostka. Oczywiście nie umniejszam poziomu umiejętności kolego który to przelutował tylko "może się takie omsknięcie zdarzyć"

2. Można zakupić "SINTECH Mini PCI-E PC laptop diagnostic post test debug card + LPC cable" do badania hardwarowego płyt głównych koszt ok.$8 tutaj http://www.ebay.com/itm/SINTECH-Mini-PCI-E-PC...herboard_Diagnostic_Cards&hash=item4aa94b9979 lub w Polsce. Sporo czasu może to zaoszczędzić gdyż na wyświetlaczu pokazywany jest aktualny kod jaki generuje płyta główna w czasie jej startu i jak zidentyfikuje uszkodzenie to go poda a po tej wartości można się już dowiedzieć z jakim podzespołem jest problem.

Powodzenia

0
  • #3 15 Lut 2016 21:09
    andrzejz78
    Poziom 18  

Co do grafiki to obstawiam mostek lub drobnicę w koło niego Kolega zaproponował ponowne przelutowanie mostka i obejrzenie drobnicy

Co do klawiatury i podświetlenia to obstawiam układ KBC Zapobiegawczo już go kupiłem ;)
    W razie czego zaoszczędzi to czas na oczekiwanie na układ

Kartę do debugera już dawno planowałem kupić tylko nie była potrzebna jak do dziś Teraz by się przydała...

No nic pozostaje rozebranie laptopa i przegląd płyty trzeba robić

0
  • #4 20 Lut 2016 11:55
    andrzejz78
    Poziom 18  

Poszedłem na całość i sam wymieniłem układ KBC Pomijając kilka lutowań na płycie to mój pierwszy układ jak wymieniłem sam ;)
    Oczywiście dalej coś boli jeszcze laptopa ale zaraz to wyjaśnię

Klawiatura praktycznie teraz nie działa Mogę tylko wejść do biosu poprzez "DEL" i nic poza tym nawet strzałki nie działają Oczywiście system itp wszystko działa Na zewnętrznej klawiaturze wszystko działa

A teraz najciekawsze Odpalam laptopa z podpiętą klawiaturą i poprzez "F11" przechodzę do menu bootowania

Medion Erazer - Nie do końca działa poprawnie po wymianie mostka

I już w tym oknie mogę poruszać się strzałkami z klawiatury laptopowej Wybieram pendriva i odpalam DOS (wszystko z klawiatury laptopowej)
    W DOSie wszystkie klawisze już działają popranie Nawet te które wcześniej nie działały czyli "D" "Enter" itd

O co tym razem chodzi?

Coś mi się wydaje że płyta poleci na śmietnik bo naprawa niedługo przewyższy koszty sprawnej używki... :(

0