Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chciałbym zrobić własnego boomboxa na ogniska

Witek457 15 Lut 2016 20:08 870 18
  • #1 15 Lut 2016 20:08
    Witek457
    Poziom 3  

Witam, jak w tytule napisałem chciałbym zrobić przenośną kolumnę na ogniska. Zrobiłem już coś takiego, ale nie zadowala mnie to, wyszperałem w domu 2 większe głośniki i 5 od kina domowego, kupiłem wzmacniacz samochodowy i najzwyczajniej to wszystko podpiąłem, zasilanie do wzmacniacza od akumulatora, jedynie kabel z plusem przerwany by zainstalować włącznik, i jakoś to gra. Lecz teraz na lato chciałbym mieć coś lepszego. Mianowicie sklepać z tego nieco bardziej profesjonalny odtwarzacz.
    Te 2 głośniki mają po 40W, a te 5 od kina nie wiem, taki głośnik od kina jest podzielony na 3 głośniki i ma zwrotnicę. Planowałem dokupić 2 głośniki basowe 500W i 2 normalne po 60W, znalazłem też 2 mniejsze, nie wiem ile W. Skrzynkę na to wszystko zaprojektowałem i bez problemu mogę wykonać.Niestety tak dobrze się nie znam na elektronice i tych głośnikach więc problem pozostaje w połączeniu tego wszystkiego, zwrotnicach itp.
    Jeśli czyta to ktoś, kto to ogarnia i miałby chwilę napisać i pomóc, to z góry dziękuję :)
    Dodam, że wzmacniacz ma moc jakieś 20W

• Pomocny post
    #2 15 Lut 2016 21:06
    maurycy123
    Poziom 32  

Witek457 napisał:
    Planowałem dokupić 2 głośniki basowe 500W
    Witek457 napisał:
    Dodam, że wzmacniacz ma moc jakieś 20W

Przeczytaj jeszcze raz, to co napisałeś. Potem zastanów się, czy to co napisałeś nadaje się na forum? I czy Ty w ogóle wiesz o czym piszesz?

• #7 16 Lut 2016 07:54
    Witek457
    Poziom 3  

Waga to nie problem.
    Ale czy tyle głośników to nie byłoby za dużo do takiego wzmacniacza? Czy jak podłącze jeden 40 i jeden 60 do kanału to będzie to traktowane jako 100W? Czy wzmacniacz się nie spali? Gdy dotychczasowy odtwarzacz grał przez 4h bez przerwy na max mocy to z akumulatora zeszło 25%energii także to zniesie wiecej.
    Jakieś rady co zrobić w takiej sytuacji? Chcę żeby to lepiej grało, ładniej, miało basa i głośniej.

• Pomocny post
    #8 16 Lut 2016 15:47
    PawelMajda
    Poziom 14  

Możesz sobie nawet podłączyć wzmacniacz 1000W pod głośniki 20W, tylko wtedy łatwo je będzie spalić, albo wzmacniacz 5W pod głośniki 200W, też zagra, ale nie wykorzystasz mocy tych głośników i będziesz żyłował wzmacniacz, bo będzie ci się wydawało, że mogą przyjąć więcej mocy.

Jeśli się zastanawiać nad podłączeniem, to przede wszystkim impedancję musisz dać mu prawidłową, czyli zazwyczaj od 4 do 16 Ohm.

I teraz jeśli na jednym kanale ma być więcej głośników bez zwrotnicy, to musisz sobie policzyć impedancję wszystkich połączonych głośników.
    Jeśli masz zwrotnicę, to najlepiej połącz głośniki ze zwrotnicą i zmierz sobie wszystko razem multimetrem na wejściu ze wzmacniacza do zwrotnicy. Powinno mieć powyżej czterech omów, ale poniżej 16.
    Upraszczając, im większa impedancja, tym ciszej głośnik zagra przy tej samej mocy.
    Głośnik sam w sobie mocy nie pobiera, weźmie tyle, ile poda mu wzmacniacz, więc możesz podłączyć jakiekolwiek głośniki i przy tym samym wzmacniaczu energii z akumulatora zejdzie podobnie.

Mam nadzieję, że w miarę jasno piszę

• #9 16 Lut 2016 16:29
    Witek457
    Poziom 3  

Rozumiem, a czy np jakbym kupił lepszy wzmacniacz jakieś 2x100W /2x75W i jakieś głośniki 150/200W to mógłbym do tych nowych jeszcze te stare 40-watówki podpiąć? Szkoda by się zmarnowały :| I chciałbym jeszcze żeby to basa miało, dało by się coś zrobić?

• #10 17 Lut 2016 10:08
    PawelMajda
    Poziom 14  

Mówiąc, że chciałbyś, żeby miało basa, masz na myśli normalny bas z kolumn, czy subwoofer.
    75W spokojnie wystarczy żeby usłyszeć dość ładny bas, jeśli kolumny taki potrafią wyprodukować ;)
    Twoje głośniki 40W oczywiście, można podłączyć do tych większych, ale obawiam się, że może to pogorszyć dźwięk, a na pewno trochę skomplikuje się konstrukcja, no i przy wzmacniaczu 75W wzwyż będzie im ciężko wytrzymać taką moc bez zwrotnicy.
    Chcesz robić skrzynię od nowa, czy przerobić jakieś kolumny?

• #11 17 Lut 2016 11:33
    DjMapet
    Poziom 42  

maurycy123 napisał:
    Przyjmuje się, że głośniki (kolumny) powinny mieć dwa do trzech razy większą moc niż wzmacniacz.

Hmm, ciekawa definicja. :-o
    Kto przyjmuje takie proporcje - podaj źródło.

Kolego Witek, jakie masz te głośniki? Piszesz tylko o ich mocach a to najmniej ważny parametr, potrzebny do sklecenia zestawów głośnikowych.
    Przypadkowe łączenie z sobą różnych głośników, może się źle dla nich skończyć. Dla wzmacniacza też.

Pozdrawiam.

• #12 17 Lut 2016 11:44
    maurycy123
    Poziom 32  

DjMapet napisał:
    maurycy123 napisał:
    Przyjmuje się, że głośniki (kolumny) powinny mieć dwa do trzech razy większą moc niż wzmacniacz.

Hmm, ciekawa definicja. :-o
    Kto przyjmuje takie proporcje - podaj źródło.
    Trochę źle napisałem. Nie powinny być mniejsze niż dwu, trzykrotna moc wzmacniacza. Większe jak najbardziej mogą być.

• #13 17 Lut 2016 12:13
    PawelMajda
    Poziom 14  

Skoro już o tym mówimy, to dlaczego nie powinny być?

• #14 17 Lut 2016 12:14
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

maurycy123 napisał:
    Trochę źle napisałem.
    Nawet więcej niż "trochę".
    Poco do wzmacniacza (zakładam dla zobrazowania) 100W podłączać głośniki 200 czy nawet 300W?
    Przecież i tak wzmacniacz odda tylko 100 i więcej nie da rady - oczywiście zakładając, że nie doprowadzamy do przesterowania sygnału! A nawet gdy się wzmacniacz doprowadzi do przesterowania - czy głośniki to wytrzymają? Teoretycznie tak - mocy im nie zabraknie, ale będzie to kosztem zniekształceń dźwięku, których nie da się słuchać. Poza tym o ile nawet mocowo taki głośnik wytrzyma, to należy się zastanowić co się stanie, jeśli na głośnik podamy taki przesterowany sygnał... A stanie się dużo ciekawych rzeczy:
    Przesterowany wzmacniacz wytwarza dużo nad-harmocnicznych (częstotliwości powyżej tych, jakie zawarte są w sygnale - stąd właśnie sygnał przesterowany ma w sobie nieprzyjemne "trzeszczące" brzmienie) a te z kolei zupełnie niepotrzebnie nagrzewają cewkę - szczególnie gdy chodzi o głośnik niskotonowy. Dalej - jeśli mamy do czynienia z kolumną głośnikową - gdzie prócz głośnika niskotonowego jest też średnio i wysokotonowy, lub tylko wysokotonowy - te częstotliwości przedostaną się do tych głośników (średnio i wysokotonowych), bo przecież jest zwrotnica i ona separuje z sygnału to co przynależne dla danego głośnika) a ponieważ z założenie te głośniki nie mają dużych mocy (w najlepszym wypadku jest to ok. 30% dla średniotonowego i ok. 10% wysokotonowego w stosunku do głośnika niskotonowego) to te głośniki będą pracować ze znacznie większą mocą niż ta, którą są w stanie przyjąć bez uszkodzenia. Czyli? Czyli to one padną pierwsze.
    A co gdy wzmacniacz będzie o mocy większej od mocy głośników (kolumn)? Też dostaną one większą moc, ale... Ale nie będzie to aż tyle co w wypadku przesterowanego wzmacniacza, a taki (nie zniekształcony) sygnał głośniki przyjmują znacznie chętniej i przeważnie sobie z nią radzą.
    Przykładowo - moc głośnika 100W (ta katalogowa - ciągła) oznacza że tyle on może przyjąć przez określony (długi) okres czasu bez zmian parametrów. A ponieważ moc muzyczna (czyli sygnał muzyczny jako taki) ma charakter zmienny w czasie - średnia moc jaką głośnik przyjmie będzie niższa niż znamionowa - można więc podać mu więcej niż te 100W (o ile jest to moc ciągła - niektóre firmy oszukują - celowo, lub nie - podając moc, ale nie określając warunków jej pomiaru) dlatego też jeśli mamy podaną moc RMS to przeważnie i moc muzyczną - a ta może być nawet 2x większa...
    No i na koniec - co łatwiej usłyszeć (więc i zareagować) : Przesterowanie wzmacniacza, czy głośnika?
    Jak pisałem wcześniej: Przesterowany wzmacniacz drastycznie zmienia swoje brzmienie, przesterowany głośnik (przynajmniej do pewnej mocy) znacznie mniej.
    Reasumując - wzmacniacz może mieć nawet większą moc niż kolumna! Bo nawet przy przekroczeniu mocy nominalnej kolumny nie będzie ona tak przeciążona jak w wypadku przesterowanego wzmacniacza.
    https://www.youtube.com/watch?v=FkDmtMSCwh4
    A twierdzenie o konieczności większej mocy kolumny (głośnika) niż moc wzmacniacza? Nadal jest prawidłowe, ale w wypadku wzmacniaczy gitarowych (z racji na to, że te grają właśnie na przesterze najczęściej) i ogólnie wzmacniaczy lampowych; bo one generują znacznie mniej nad-harmocnicznych, więc nie istnieje tak duże ryzyko uszkodzenie wysokotonowych.

• #15 17 Lut 2016 13:35
    PawelMajda
    Poziom 14  

Czyli dobrze powiedziałem, dzięki za wyjaśnienie :)
    Nie bez powodu wiele Hi-Endowych konstrukcji ma kilkukrotnie mocniejsze wzmacniacze od kolumn

• #16 17 Lut 2016 13:56
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

A tak wracając do tematu - jeśli ma to być sprzęt NA ogniska, to raczej bym proponował skupić się nad długością pracy na jednym ładowaniu. Co z tego, że zapakujesz wzmacniacz 100W (przykładowo) i do tego głośniki (nawet 10) jeśli ogólna sprawność tego systemu będzie na poziomie ułamka procenta (jakie skuteczności mają głośniki jakie masz?) a cała reszta mocy z akumulator pójdzie w ciepło?
    Zacznij od poszukania wysoko-sprawnych głośników (dwa dobre wystarczą) szerokopasmowych i odpowiedniego dla nich równie efektywnego wzmacniacza...
    Tyle, ze takie głośniki kosztują trochę więcej a wzmacniacz (najoszczędniejszy czyli cyfrowy) też jest droższy niż scalak za 5 zł.
    Jak będą dla Ciebie Drogi Autorze najważniejsze cyferki jakie sobie producent na głośniku napisał - to sprzęt będzie się nadawał DO ogniska co najwyżej; bo ani jakości, ani głośności, ani długiego grania nie uzyskasz...

• #17 17 Lut 2016 17:28
    Witek457
    Poziom 3  

To może zacznijmy od początku.
    Jak na razie mam tylko 2 głośniki 40W 4Ω (i wiem o nich tylko to, są to stare wyszperane gdzieś w domu) i ten wzmacniacz 2x25W.
    Chciałbym zrobić tego boomboxa (przenośne radio), mocnego i żeby miał basa ( wysokie tony też by się przydały o ile nie muszą być) i żeby to było w jednej skrzynce. Obudowę zrobię sam. Chciałbym żeby to jak najlepiej grało.
    Może by ten temat usunąć, a założyć nowy? Nie wiem jakie parametry są potrzebne, moja wiedza na ten temat jest mniej niż podstawowa, wziąłem się za to bo skoro udało mi się poprzednie, to czemu lepsze miałoby nie wyjść? Okazało się, że to trudniejsze niż myślałem. Jest sens prosić o pomoc w dobraniu tego wszystkiego od zera?

• Pomocny post
    #18 17 Lut 2016 18:12
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Może inaczej...
    Doceniam ( i ja i Koledzy też) Twoje przedsięwzięcie, ale najpierw musisz (niestety) trochę przysiąść fałdów i poczytać, podszkolić się; żebyśmy mieli zbliżony poziom do porozumienia się.
    Na elektrodzie tematów z tego zakresu jak sam pewnie wiesz TROCHĘ jest - poczytaj, wyciągnij wnioski, przetraw to.
    W sieci można znaleźć więcej - być może bardziej szczegółowych informacji, ale na pewno bardziej trzeba się napracować, by je odszukać - co nie znaczy, że nie są potrzebne. Wręcz przeciwnie - im więcej będziesz czytać tym więcej kolejnych pytań będziesz miał i próbuj znaleźć w ten sposób odpowiedzi.
    Sama budowa (jak Ty to nazywasz "skrzynki") to jeden z na pozór najprostszych wyzwań. Żeby ta skrzynka została kolumną, trzeba najpierw obliczyć co nieco... Podobnie (o czym po części wspomniałem poprzednio) z zasilaniem, wzmacniaczem...
    Wybacz więc, ze nie powiem Ci: "zrób tak i tak i będzie dobrze", bo takiej odpowiedzi nie sposób udzielić; zwłaszcza komuś kto jest dopiero na początku tej drogi... ;)
    W każdym razie - mając otwarty umysł i chęć do pozyskania wiedzy - masz duże szanse na sukces.

• #19 22 Lut 2016 14:52
    PawelMajda
    Poziom 14  

Jeśli nie masz choćby podstawowego pojęcia o projektowaniu kolumn i tak dalej, to najlepiej by było w Twojej sytuacji wykonać gotowy lub trochę zmieniony projekt na przykład kolumny i wmontować do środka wzmacniacz.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME