Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy potrzebna druga pompa do cwu?

15 Lut 2016 22:22 5454 19
  • Poziom 22  
    Witam!

Posiadam starą instalację grawitacyjną z rurami 2". Piec robiony, żaden firmowy. Dodałem do niej tzw. bypass z pompką na powrocie.
    Chcę dołożyć bojler (niedaleko od pieca, na odnodze głównej zaraz przed rozdzielaczem na grzejniki). Po przeczytaniu instrukcji do bojlera i zapoznaniu się z wieloma tematami na internecie wszystko na to wskazuje, że powinienem dać osobną pompkę, a następnie zawór zwrotny na zasilaniu do bojlera żeby wody nie wychłodzić. Czy instalacja drugiej pompki jest konieczna skoro już jedną mam niedaleko na powrocie, nie wystarczy dodać tylko zawór zwrotny? Czy instalacja drugiej pompki mi coś da skoro woda i tak będzie tłoczona przez pompkę na powrocie?

Jaką ustawić temperaturę rozruchową pompki?
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Druga pompka może nie być konieczna.

- dodać zawór zwrotny,
    - dodać zawór regulacyjny w obwodzie bojlera do zrównoważenia hydraulicznego całego układu,
    - zawór odcinający w obwodzie bojlera starowany termostatem z czujnikiem w bojlerze,

Pozdrawiam
    GREGOR
  • Poziom 22  
    Czy mógłbyś wrysować gdzie co dodać?
  • Poziom 22  
    Tylko pytanie czy pompka jest w stanie mi się przebić przez ZZ jeśli jest na powrocie... musiała by pokonać opór całego pieca + zrobić ciśnienie na rurach 2" + pokonać opór zaworu.

PS- a może nie kombinować i zrobić przyszłościowo tak jak ma być?
    Planuję w przyszłości zawór 3D lub 4D.
  • Poziom 14  
    Zapomniałem, że to układ otwarty. Masz rację.
    Trzeba dać ZZ na powrocie z bojlera.
  • Poziom 22  
    Jeśli bym dał ZZ na powrocie z bojlera to pompka musiała by pokonać opór:
    całego pieca + zrobić ciśnienie na rurach 2" + pokonać opór bojlera i jeszcze się przeciś przez ZZ na powrocie z niego... to jest raczej niemożliwe.

Chyba raczej zrobię standardowo czyli druga pompka + ZZ na doprowadzeniu... Tylko jeśli pompka na CWU będzie w stanie spoczynku (żądana temp nie została osiągnięta - 55 st. C) to czy pompka obiegowa CO na powrocie nie spowoduje cyrkulacji w bojlerze? Ale rtaczej chyba nie... nie jest w stanie pokaonać oporu pieca, kotła rury, pompki i zaworu zwrotnego...
  • Poziom 14  
    Zawór zwrotny otworzy się podciśnieniem pompki.

Trzeba tylko układ zrównoważyć przy pomocy ZR, bo krótki obieg bojlera ma najmniejsze opory i trzeba go przytłumić.
  • Poziom 22  
    Dlaczego nie ogarnę? Jeśli założę drugą pompkę na wlocie CWU do bojlera + zawór zwrotny to na 100% pompka pierwsza która jest na powrocie CO nie jest w stanie mi przecisnąć wody do bojlera.

PS - Czy mógłby ktoś polecić najtańszy sterownik do pompy tak żebym mógł ustawić start pompy na 50*C a stop na 30*C? Inaczej... żebym mógł ustawić histerezę jaka mi pasuje.
  • Poziom 32  
    Zamontowanie pompy CWU na zasilaniu a CO na powrocie jest nie prawidłowe. Nie montuje się pomp szeregowo. Będziesz miał brak ciepłej wody rano bo pompa CO wyciągnie Ci ciepło z bojlera. Piszesz że chcesz mieć wyłączanie pompy przy 30oC to jaka będzie temperatura CWU w bojlerze?
  • Poziom 22  
    Ale ktora pompa mi nacisnie do bojlera zimnej wody? Ta z CO na jedynce w zyciu nie przecisnie mi wody przez kociol, druga pompe i zawor zwrotny. No chyba ze ma taka diabelska moc.
  • Poziom 32  
    Instalacja jest Twoja. Jeśli się na tym znasz to rób jak uważasz. Ja tylko chciałem Ci doradzić.
  • Poziom 22  
    Oczywiście, dziękuję pięknie za wszystkie sugestie! :) Jeśli chodzi o zamianę bypassu z powrotu na wylot z kotła CO uważam to za najlepszy pomysł
    + obsługa dwóch pompek... niestety nie jest to możliwe fizycznie (za mało miejsca na wspawanie) i chciałbym się uratować jakimś półśrodkiem dlatego mam pompę na powrocie. Modernizację całej kotłowni planuję kiedy indziej jak zakupię piec z podajnikiem.

Tak samo nie jest możliwe fizyczne wspawanie zaworu odcinającego mi wszystkie kaloryfery i teraz pytanie... czy w lecie jak będę chciał zagrzać wodę w samym bojlerze to czy jest to "jakieś rozwiązanie" jeśli zamknę wszystkie zawory na grzejnikach... czy woda nie będzie się samoczynnie nagrzewać w pionach CO? Niby obiegu nie ma, więc nie powinna... ale pytam jak to jest w praktyce?

A co sądzicie o pomyśle kolegi grzelecg ?

A nie ma jakiegoś prostego rozwiązania... jeśli woda w obiegu jest niższa niż 60*C to elektrozawór zamyka obieg w bojlerze na wlocie i wylocie. Ewentualnie zastosować jakiś zawór trójdrożny.. Jeśli woda w obiegu jest niższa niż 60*C to wtedy nie leci do bojlera tylko wraca w obieg CO.

Co Wy na to?
  • Poziom 32  
    Czy ty chociaż przeczytałeś do czego służą te zawory?
  • Poziom 22  
    Tak, czytałem. Uważasz że to zły pomysł? Prosiłbym o szybkie odpowiedzi, bo jutro termin instalacji.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Już pisałem. Prawidłowe rozwiązanie to dwie pompy. Obie na zasilaniu i nie szeregowo. Pompa nie może pchać w pompę. Oczywiście odpowiednie podpięcie naczynia zbiorczego też jest ważne. Jeśli jest problem z odpowiednim podłączeniem naczynia pompę montuje się na powrocie i odpowiedni elektrozawór. Tu temat:
    http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16317-w...adzanie-wody-w-bojlerze-z-tematu-viadrus-u22/
    Osobiście tego nie montowałem. Moim zdaniem dwie pompy.
  • Poziom 22  
    Z instalacją jeszcze się wstrzymałem.
    Myślę, że rozwiązanie z elektrozaworem jest bardzo dobre jeśli nie mam na razie możliwości przeniesienia pompy co na zasilanie.

Zamieszczam schemat instalacyjny, który został dołączony do mojego bojlera. Odrobinę go zmodyfikowałem pod siebie.

1. Czy montaż naczynia przeponowego jest prawidłowy? Czy nie lepiej dać go na zasilaniu c.o.? Jeśli tak to gdzie, przed czy za zaworem?
    2. Czy montaż naczynia przeponowego jest konieczny? Posiadam reduktor ciśnienia zaraz za licznikiem nastawiony na 3,3 Bara oraz naczynie wzbiorcze w całej otwartej instalacji c.o.
    3. Jeśli nie mam dodatkowej rurki do cyrkulacji, to rozumiem, że to miejsce zaślepiam lub daje zawór?
    4. Na zbiorniku mam jeszcze coś takiego jak osłona czujnika temperatury... Jak zamontować tam czujkę od sterownika?
    5. Czy jest urządzenie 2w1 - termometr z dodatkowym miejscem na podłączenie czujnika temperatury do kotła (GZ 1/2")?