Mój ekspres Italico zaczął puszczać wodę dołem. Zdjęłam obudowę i zobaczyłam że złamana jest plastikowa część rureczki odpowiedzialna za pobieranie wody. Próbowałam to skleić za pomocą dwóch różnych klejów, jeden na bazie silikonu - wodoodporny. Zabezpieczyłam taśmą teflonow. Niestety poległam. Część jest ruchoma i przy pierwszej próbie puściła wodę. Zastanawiam się czy mogę to jeszcze uratować?
Raczej nie. Jest to wykonane prawdopodobnie z modyfikowanego polichlorku winylu, czyli praktycznie niesklejalne. Można pokusić się o próbę ,,zespawania'', jak to się robi ze zbiornikami wyrównawczymi cieczy chłodzącej w samochodach. Poszukać taką firmę w Necie. Osobiście doradzam zakup nowej części.
Też mam ITALICO model TYP 41063X i pęknięty zawór nie wiem czy pod ciśnieniem rozwala ten zawór czy to po prostu pęka od upadku mniejsza z tym zawór jest nakręcany i lepiej tego nie kleić tylko odkręcić złamany kawałek i kupić nowy zawór. Znalazłem go pod nazwą :Zawór do ekspresu do kawy DeLonghi AT4026001000.
Lecz jedna z końcówek jest inna teoretycznie można przełożyć ale taki zawór to koszt około 60zł a wspomniany zawór DeLonghi w granicach 25zł.
O ile się nie mylę gwint ma długość 5-6mm średnica M9 skok gwintu 1mm a uszczelka oring jakieś 7mm
Ja miałem problem z odkręceniem złamanego kawałka pomocny okazał się TORX T25 rozgrzałem go pod gazem oczywiście nie do czerwoności i wtopiłem w otwór nie za głęboko aby nie uszkodzić elementu poniżej podtrzymującego sprężynkę dociskającą czopek zwrotny czy jak to tam się fachowo nazywa.
Po mimo uszkodzenia podjąłem się wyzwania aby to naprawić.
Po odkręceniu gwintu pilnikiem wygładziłem złamane części aby dolegały na płask.
Następnie rozebrałem wtyk JACK i wyjąłem z niego kawałek rurki ta część od masy GND.
Wcisnąłem w otwór w zaworze i lutownicą wtopiłem tak aby zatopić kołnierz metalowej końcówki i tak aby nie było za głęboko następnie nałożyłem urwany gwint a rurkę zabiłem punktakiem dookoła i rozbijając końcówki tak aby dobrze dociskały oczywiście rozbijamy delikatnie umieszczając zawór w imadle lekko ściskając aby nie zgnieść kruchego tworzywa. Po rozbiciu jeszcze raz rozbita końcówkę rozgrzewam i lekko wtapiam w ułamany kawałek następnie nakładam uszczelkę i dokręcam z wyczuciem cały zawór. Jeśli po dokręceniu nie układa się nam w odpowiedniej pozycji zawór możemy dolną częścią białą kombinerkami lub kluczem przekręcić i skorygować ustawienie. Oczywiście przeprowadzamy test szczelności. A jak ktoś ma już całkiem pokruszony gwint wtedy tylko wymiana zaworu.
Po mimo mojej naprawy która raczej nie była wskazana przy takich uszkodzeniach zakupiłem zawór DeLonghi Kenwood ~26zł i tak jak kolega Stig pytał:
Sgit wrote:
Jak podłączyć ten zawór? silikonowa rurka nie pasuje i druga również. Jakie przeróbki są potrzebne?
Aby dokonać takiej wymiany potrzebne są minimalne ale znaczące modyfikacje może nie samego nowego zaworu ale na pewno dopasowanie części samego ekspresu.
Etapy naprawy.
1)Odłączamy kabel zasilania od źródła zasilania.
2)Dobieramy sobie śrubokręt krzyżakowy i od spodu odkręcamy 10 wkrętów trzymających pokrywę. ( Dwa wkręty w okolicy miejsca pobierania wody nie musimy odkręcać bo trzymają kanał przez który dostarczamy wodę.
3)Aby zdjąć obudowę można od góry w okolicy dwóch górnych przycisków energicznie pod skosem uderzyć w obudowę ja się trochę siłowałem z tym ale opcja z energicznym walnięciem ( cios karate z otwartej dłoni) idealnie mi odczepiał obudowę od reszty ekspresu).
4)Nie musimy odpinać przewodów obudowę przechylamy na bok i mamy praktycznie cały potrzebny dostęp.
5)Uszkodzony zawór demontujemy odpinamy silikonowy przewód rozcinając opaskę zaciskową. (...jeśli uszkodzimy przy zdejmowaniu końcówkę silikonowego przewodu możemy uszkodzony kawałek odciąć). Kolejny przewód tym razem plastikowy zdejmujemy wyprostowując końcówki zawleczki którą zsuwamy i wyciągamy przewód z z metalowym zakończeniem nie zapominając o czerwonym oringu ( uszczelce).
6) Złamany gwint wykręcamy tak jak opisałem w poprzednim poście.
7)Aby zamontować do nowego zaworu przewody jeśli chodzi o silikonowy to wchodzi bez problemu (pamiętamy o założeniu opaski uciskowej). Natomiast jeśli rozchodzi się o plastikowy ( z twardego tworzywa) przewód tu w moim przypadku końcówka pasowała idealnie ale metalowa końcówka była usadowiona zbyt wysoko i zawleczka blokująca nie mogła wejść. W takim przypadku nożykiem delikatnie wysuwamy metalowy klin kapturek z otworem nie wiem jak to fachowo nazwać i po wyjęciu nożykiem odcinamy 3.5mm max 4mm plastikowej rurki po czym wsadzamy wyjęty metalowy element z powrotem i na to nakładamy wcześniej wyjęty oring (uszczelkę). Ja jej standardowo z nowym zaworem nie miałem.
8)Oczywiście powyższy punkt wykonujemy z wkręconym zaworem. Montowanie zaworu jest niby proste wystarczy go po prostu wkręcić w miejsce starego ale nie do końca ustawienie zaworu musi być odpowiednie tak aby ruchoma część obracająca się ta do której wpinamy przewód silikonowy była po prawej a część na plastikową rurkę po lewej. Mi nie wyszło tak jak powinno być dla tego UWAGA zawór dokręcamy do oporu z wyczuciem jak źle się ustawi nie kręcimy na siłę!
9)Regulacja ustawienia zaworu odbywa się przez złapanie kluczem albo kombinerkami białego trzpienia do którego dokręciliśmy zawór trzymając obudowę pompki czy tam elektrozaworu ( niebieski element z blaszkami w gumowym ) I obracanie do odpowiedniej pozycji. Pod tym trzpieniem czy tam rdzeniem mamy silikonową rurkę która też się obraca dla tego pamiętajcie o jej wyprostowaniu.
Jeśli zawór nie będzie w odpowiedniej pozycji może obijać się o obudowę i przenosić drgania na nią podczas pracy.
10)Test szczelności można wykonać z otwartą obudową wlewając trochę wody do pojemnika ale UWAGA przy najmniejszym przecieku należy niezwłocznie odłączyć kabel zasilający! Nie korzystajcie z włącznika bo on jest zwłoczny wyłącza expres po 2 sekundach po wciśnięciu i przytrzymaniu go.
11) Jeśli jest brak jakichkolwiek przecieków a woda gorąca leci to znaczy że możemy skręcić obudowę i raczej powinno wszystko być OK.
Test szczelności robimy z założonym jednym z dwóch zielonym kubeczkiem dołączonym przez producenta zamiast wkładu.
Dzięki za info. Po rozebraniu ekspresu okazało się że zawór jest cały. Przyczyną wycieku był brak uszczelki w elemencie do którego wkładana jest kapsułka. Przez co kapsułka nie była dociskana do zielonej uszczelki wew ekspresu.
Uszczelka o której mowa jest mała i prawie nie widoczna (czarna tak jak tworzywo w które jest włożona)
Jeżeli ktoś potrzebuje mogę taką odstąpić.
Pozdrawiam
I mnie udało się naprawić mojego Italico.
U mnie przy zaworze pękło mocowanie wejścia do którego wpięty jest silikonowy wężyk (po prawej patrząc od strony zbiornika na wodę). Po włączeniu woda tryskała wewnątrz obudowy gdzie popadnie. Z założeniem nowego zaworu (od DeLonghi) nie było żadnych problemów i ekspres zadziałał "od pierwszego strzału".