Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary dom, nowa instalacja, brak uziomu "zerowanie" instalacji

16 Lut 2016 02:25 4143 16
  • Poziom 8  
    Witam!
    Poszperałem trochę w tematach, ale albo odpowiedzi zawiłe dla profesjonalistów, albo bardzo stare sprzed 10 lat.

Pytanie moje jest takie:
    Nabyłem mieszkanie / część bliźniaka w małej miejscowości. Mój "domek" jest w zabudowie miejskiej tzn. z przodu mam kawałek wspólnego podwórka z blokiem obok, wyłożonego kostką brukową. Z tyły mam 60 m2 ogródka, drogę dojazdową itp, generalnie zabudowa ciasna.
    Zrobiłem remont całego mieszkania, włącznie z wymianą instalacji elektrycznej. Instalacja w mieszkaniu jest poprowadzona 3 żyłowym kablem z uziemieniem. Każde gniazdko z bolcem itd, tylko jedyny problem jest taki, że przy liczniku nie ma przewodu uziemiającego. Dochodzą tylko 3 fazy i neutralny. Elektryk zrobił mi mostek przy liczniku między przewodem ochronnym z instalacji w całym domu a neutralnym z zakładu elektrycznego.
    na ile jest to bezpieczne/ niebezpieczne.
    Mam jedno gniazdko wyprowadzone na zewnątrz na taras. Pomyślałem, że może wykorzystam je do zrobienia uziemienia instalacji? Czy będzie to miało sens jak jedno z gniazdek połącze ze szpilką, dwoma lub trzema i wbije je w ziemie?
    Planuje remont ogrodu i pomyslałem, że podziałam coś z uziemieniem...
    Co byście proponowali? Na małym ogródeczku?
    Dodam, że nie mam pojęcia, czy fundamenty mają jakieś elementy metalowe... to bardzo stary domek...
    Pozdrawiam!
    Łukasz.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 18  
    Jaki układ sieci jest wpisany w Warunki Przyłączenia? Może w umowie też będzie. Jak nie to zadzwonić do ZE i zapytać.
  • Poziom 40  
    Najlepiej zleć to elektrykowi który ci wymieniał instalację.

Uziemienie gniazdka nie polega na wbiciu prętów w ziemię.
    Tak jak jedzenie "hot dog" (gorący pies) to nie jest pies wyjęty z mikrofalówki
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Moderator Elektrotechnika
    lukasnr1 napisał:
    Zrobiłem remont całego mieszkania, włącznie z wymianą instalacji elektrycznej.

To nie świadczy o tym że jest wykonana dobrze.

lukasnr1 napisał:
    Elektryk zrobił mi mostek przy liczniku między przewodem ochronnym z instalacji w całym domu a neutralnym z zakładu elektrycznego.

Zapewne to był elektryk z ZE i jego nie interesowało co jest w środku.
    Zapewne pomiary ochrony Pporaż też nie zrobione.
    Jak kolega ceni swoje życie i bliskich to wezwać jednak tego elektryka niech przejrzy to co kolega zrobił i przerobi instalację tak do końca na TN-S .
    Prócz większego bezpieczeństwa rodziny to jeszcze jest jeden argument- ubezpieczyciel , który nie wypłaci nic w razie pożaru z winy instalacji .
  • Poziom 28  
    lukasnr1 napisał:
    Witam!
    P. Dochodzą tylko 3 fazy i neutralny. E
    .

Skąd pewność że jest to N ?
  • Poziom 10  
    Pierwsza podstawowa sprawa to układ sieci. W tym przypadku TN-C, lub TT. Jeżeli to układ TN-C to należałoby go rozwinąć do TN-C-S a więc dokonać rozdziału w rozdzielni elektrycznej przewodu PEN na PE i N, punkt ten należy uziemić tj. połączyć z prawidłowo wykonanym uziomem lub istniejącym uziemieniem spełniającym jego parametry. Jeżeli jest to układ TT to nie wolno rozdzielać przewodu N, należy wówczas wykonać osobną listwę PE w rozdzielni, podpiąć tam wszystkie przewody żółto - zielone, i należy ją uziemić poprzez prawidłowy uziom. Zastosowanie przewodów gniazdkowych jako przewodu do GSU lub porostu bezpośrednio do uziemienia to błąd w sztuce jak i zwyczajnie nie spełni to wymogów uziemienia.
  • Moderator Elektrycy
    elninio1 napisał:
    dokonać rozdziału w rozdzielni elektrycznej przewodu PEN na PE i N, punkt ten należy uziemić

Kolejny raz trzeba tłumaczyć, że to nie punkt rozdziału należy uziemić, a szynę PEN/PE w obiekcie(Norma: 60364-5-54).
    Jeżeli akurat ten punkt rozdziału jest na szynie PEN (bo tak trafiło na blok rozdzielczy), to jak najbardziej może być.
  • Poziom 8  
    slawekx napisał:
    Skąd pewność że jest to N ?

Do domu dochodzi prąd siecią napowietrzną. 4 przowody... 3 fazy i neutralny (zerowy) jest jakaś inna możliwość?

Dodano po 8 [minuty]:

elninio1 napisał:
    Pierwsza podstawowa sprawa to układ sieci. W tym przypadku TN-C, lub TT. Jeżeli to układ TN-C to należałoby go rozwinąć do TN-C-S a więc dokonać rozdziału w rozdzielni elektrycznej przewodu PEN na PE i N, punkt ten należy uziemić tj. połączyć z prawidłowo wykonanym uziomem lub istniejącym uziemieniem spełniającym jego parametry. Jeżeli jest to układ TT to nie wolno rozdzielać przewodu N, należy wówczas wykonać osobną listwę PE w rozdzielni, podpiąć tam wszystkie przewody żółto - zielone, i należy ją uziemić poprzez prawidłowy uziom. Zastosowanie przewodów gniazdkowych jako przewodu do GSU lub porostu bezpośrednio do uziemienia to błąd w sztuce jak i zwyczajnie nie spełni to wymogów uziemienia.

Hmmm...
    W tej chwili to wygląda tak, że wszystkie przewody żółto-zielone są na osobnej listwie, wszystkie fazowe oczywiście na osobnej (brązowe) i wszystkie neutralne na osobnej (niebieskie)
    Między listwą z przewodami ochronnymi, a listwą z neutralnymi jest zrobiony mostek.
    Według mojego laickiego myślenia... jeśli będzie jakieś przebicie na obudowę któregoś sprzętu- zmywarki lub płyty grzejnej to zrobi się pełne zwarcie i wywali korki... Więc jest to jakiś sposób zabezpieczenia. Pytanie moje na ile to skuteczne.

Druga sprawa... czyli muszę przewód do uziemienia pociągnąć aż od licznika, jeśli gniazko na tarasie odpada? Moja logika była taka, że jeśli wszystkie przewody żółto-zielone są połączone razem, to znaczy, że jeśli pociągnę kabel uziemiający, z któregokolwiek miejsca to teoretycznie uziemiona będzie cała instalacja.... ale to laickie myślenie :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    Tonser napisał:
    PEN (dawne zero) lub N neutralny. Różnica jest w przeznaczeniu.

I w przekroju przewodów ;)
  • Poziom 18  
    Tonser napisał:
    Różnica jest w przeznaczeniu

Różnica między TT a TN-C jest w sieci zasilającej. Schematy ideowe nie zawsze to pokazują.

W TN-C uziemia się PEN wielokrotnie (zgodnie z normami) na trasie przebiegu przewodu - i dlatego ów przewód może być przewodem pełniącym dwie funkcje: ochronną PE i powrotną dla prądu fazowego przy niesymetrycznym obciążeniem - stąd PEN.

W TT przewodu powrotnego / neutralnego się nie uziemia po trasie sieci dlatego nie może on służyć do zapewniania ochrony przeciwporażeniowej. Przewodzi on prąd roboczy.

Proszę pomyśleć co by było gdyby miedzy trafo a odbiornikiem doszło do przerwania tego przewodu gdy a) jest on skutecznie uziemiany b) nie jest uziemiany.

Tylko ZE może się wypowiedzieć na temat tego co się dzieje z przewodem PEN/N w jego sieci zasilającej.

Istnieją tez obwarowania techniczne dot. przewodów. Przewód PEN ze względu na własnościowi materiału musi mieć minimum 16mm^2 Al lub 10mm^2 Cu.

lukasnr1 napisał:
    Do domu dochodzi prąd siecią napowietrzną.

Ochronniki przeciwprzepięciowe są? Są podłączone zgodnie z wymaganiami producenta czy założone tylko by ładnie wyglądały?
  • Poziom 40  
    Tonser napisał:
    j/w
    PEN (dawne zero) lub N neutralny. Różnica jest w przeznaczeniu. PEN
    Absolutnie tak nie jest.
    Jak kolega się nie zna to niech nie wprowadza innych w błąd.
    Tonser napisał:
    Teoretycznie tak, ale chodzi tutaj o przekrój przewodu. Do całej instalacji teoretycznie miałbyś doprowadzony uziom drutem 2.5mm i jeszcze po drodze przez gniazda. Uziom, jeśli już ma być to na szynie GSW/GSU, ew w miejscu rozdziału PEN, jeśli to miejsce pełni rolę szyny.
    Nawet z tym dużym przekrojem (np.16mm2) taka ochrona nie będzie działać.
    Nie znasz się - nie wprowadza innych w błąd.Naczytałeś się o GSW,GSU a nie znasz podstaw..
    Tonser napisał:
    jeśli będzie jakieś przebicie na obudowę któregoś sprzętu- zmywarki lub płyty grzejnej to zrobi się pełne zwarcie i wywali korki... .
    Korki to masz w butelkach.
    W przypadku o którym piszesz (cytat) bezpieczniki nie zdziałają
    Ps. Korki to są w butelkach.
  • Poziom 8  
    CYRUS2 napisał:
    Korki to masz w butelkach.
    W przypadku o którym piszesz (cytat) bezpieczniki nie zdziałają
    Ps. Korki to są w butelkach.

Widzę, że forum internetowe stało się już miejscem na wymianę poglądów tylko dla fachowców :)

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :) Dowiedziałem się tyle, że muszę i tak wezwać elektryka z zakładu energetycznego i niech oceni rodzaj instalacji oraz możliwości zrobienia uziomu :)
    Pozdrawiam :)
  • Poziom 18  
    Przed wizytą elektryka sam się dowiedz jaki jest układ sieci zasilającej.
    elvis13 napisał:
    Jaki układ sieci jest wpisany w Warunki Przyłączenia? Może w umowie też będzie. Jak nie to zadzwonić do ZE i zapytać.

Wezwij takiego co ma uprawnienia do pomiarów, pomierzy i zostawi po sobie podpisany protokół bo...
    Krzysztof Reszka napisał:
    Prócz większego bezpieczeństwa rodziny to jeszcze jest jeden argument- ubezpieczyciel , który nie wypłaci nic w razie pożaru z winy instalacji .
  • Poziom 40  
    lukasnr1 napisał:
    Widzę, że forum internetowe stało się już miejscem na wymianę poglądów tylko dla fachowców :)
    Forum nie sluży do nauki podstaw elektryki.
    lukasnr1 napisał:
    Według mojego laickiego myślenia... jeśli będzie jakieś przebicie na obudowę któregoś sprzętu- zmywarki.......
    Dlatego potrzebne jest fachowe myślenie elektryka.
    Ziemia to nie jest karoseria samochodu.