Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

fotowoltaika - Połączenie On Grid i Off Grid

16 Lut 2016 08:02 20019 101
  • Poziom 29  
    Witam.
    Jestem na etapie montażu paneli i stoję przed odwiecznym dylematem systemu OnGrid czy OffGrid, OnGrid rozwiązuje problemy gromadzenia nadwyżek energii ale rodzi jak dla mnie niedorzeczny problem braku zasilania podczas przerwy dostawy energii nawet w piękny słoneczny dzień... Po kilku nieprzespanych nocach wpadłem na pomysł w jaki sposób tanio i skutecznie dołączyć system "ala - Off-Grid" dla kluczowych urządzeń jak lodówa, pompki, sterowniki / część oświetlenia na wypadek przerwy w zasilaniu.

Idea systemu jest taka, że jak braknie zasilania z sieci energetycznej a tym samym przestanie działać "Główny" inwerter OnGrid, dla ważnych urządzeń załączy się "zwykły" ups który w dzień będzie zasilany z paneli słonecznych a w nocy z akumulatorów.

zastosowanie szeregowego połączenia paneli pozwala bezpośrednio (bezstratnie) zasilić zasilacze/ładowarki impulsowe na 110 - 230V AC, w których "na Dzień Dobry" jest ono prostowane i filtrowane.

poddaję Waszej opinii moją koncepcję.

fotowoltaika - Połączenie On Grid i Off Grid
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 33  
    Można zastosować inwerter hybrydowy .Mam on grid i będę zmieniał na inwerter hybrydowy to rozwiązanie będzie najlepsze dzięki naszej ustawie .UPS ?Hybrydowy inwerter mniej komplikacji z akumulatorami .
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 8  
    Jeżeli jeszcze nie dokonałeś żadnych zakupów to najprościej kupić inwerter hybrydowy który pracuje onGrid a brzy braku sieci przełącza się na offGrid. Jakiej mocy ma być ta instalacja? Wtedy będę mógł polecić Ci konkretny model.
  • Poziom 14  
    Jak dla mnie, to chyba mieszanie przy ustawie będzie plusem dodatnim. Już miałem zadatkować instalcję, jak się wszystko zaczęło sypać i inwestycja została wstrzymana. Biąrąc pod uwagę idiotyczne pomysły "tęgich głów decydentów" w tym kraju wydaje mi się, że własnie najlepszym rozwiązaniem będzie inwerter hybrydowy i później, bądź od razu - w zależności od kosztów magazyn energii. Biorąc pod uwagę Teslę która ruszyła rynek, już wprowadzenie magazynów zapowiadają Schneider, BMW i inni, jest szansa na sporą konkurencję w tym temacie w przeciągu najbliższego roku. Fronius ma model hybrydu dostosowany do Tesli, zastanawiam się, czy ten sam model będzied chodził z innymi magazynami, czy do każdego będzie wymagany inny?, czy też jak piszą inne magazyny będą miały wbudowane inwertery? Trzeba chyba poczekać, bo w chwili obecnej to nawet problem jest z wyborem hybrydy aby w przyszłości rozbudować instalację.
  • Poziom 29  
    ireneo77 napisał:
    Jeżeli jeszcze nie dokonałeś żadnych zakupów to najprościej kupić inwerter hybrydowy który pracuje onGrid a brzy braku sieci przełącza się na offGrid. Jakiej mocy ma być ta instalacja? Wtedy będę mógł polecić Ci konkretny model.

Paneli 14szt 250W (Nie liczę na więcej niż 3kW szczytowo)... przeglądałem te hybrydy wcześniej muszę sobie przypomnieć co mi w nich nie pasowało, że odrzuciłem ten pomysł na korzyść rozwiązania które przedstawiłem (pewnie różnica 3000PLN w cenie).

Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

ps. co oznacza pojęcie : "moc instalacji fotowoltaicznej" wg ustawy o stawkach gwarantowanych ? do 3kW jest 0,75PLN a powyżej 3kW 0,65PLN.
    moc paneli ( wg producenta czy wg rzeczywistych warunków ) ? inwertera ? czy czego ?
  • Pomocny post
    Poziom 8  
    prokopcio napisał:

Paneli 14szt 250W (Nie liczę na więcej niż 3kW szczytowo)... przeglądałem te hybrydy wcześniej muszę sobie przypomnieć co mi w nich nie pasowało, że odrzuciłem ten pomysł na korzyść rozwiązania które przedstawiłem (pewnie różnica 3000PLN w cenie).

SKYMAX HYBRID 3K myślę że fajny inwerter w dobrej cenie.

prokopcio napisał:

Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

ps. co oznacza pojęcie : "moc instalacji fotowoltaicznej" wg ustawy o stawkach gwarantowanych ? do 3kW jest 0,75PLN a powyżej 3kW 0,65PLN.
    moc paneli ( wg producenta czy wg rzeczywistych warunków ) ? inwertera ? czy czego ?

W Tauronie w formularzu jest taki opis "w przypadku przyłączenia poprzez falownik należy podać parametry dotyczące falownika po stronie AC"
  • Poziom 29  
    SKYMAX HYBRID 3K + 4 akumulatory to koszt sporo przekraczający 7000 PLN

przykład:
    Growatt 3kW OnGrid : 2700zł
    Ładowarka 24V 20A ( lub 12V / 40A ) : 300zł
    UPS (czysty sinus) (500W) : 350zł

razem 3250zł + akumulator 12V/180Ah 400zł = 3750 PLN

wiem, że nie można porównywać tych układów bo SKYMAX HYBRID 3K może dostarczyć nam 3kW przy zaniku ale jak wystarczy 300W - 500W ( mi wystarczy ) podczas zaniku to cena jest prawie o połowę niższa...
  • Poziom 24  
    A czy inwerter hybrydowy ma piorytet ładowania baterii ?
  • Poziom 8  
    hostii napisał:
    A czy inwerter hybrydowy ma piorytet ładowania baterii ?

Inwerter który proponowałem czyli SKYMAX HYBRID 3K ma różne tryby do wyboru.

Cytat z instrukcji:
    "Jest tryb Grid-tie z ładowaniem akumulatorów: energia z paneli PV jest wykorzystywana do ładowania akumulatorów, zasilania podłączonych odbiorów i oddawana do sieci zasilającej. W tym trybie dostępne są cztery opcje: Grid-tie z ładowaniem akumulatorów I, II, III i IV. Użytkownik może samodzielnie konfigurować priorytet zasilania PV, ładowarki DC w szerokim zakresie i wybór źródła zasilania podłączonych odbiorników. Korzystając z opcji IV w wyborze zasilania ze źródła PV należy mieć na uwadze, że Inverter pracuje w dwóch okresach czasu zdefiniowanych jako okres szczytu i poza szczytem. Te okresy umożliwiają optymalizację zużycia energii"
  • Poziom 20  
    Cytat:
    "zwykły" ups który w dzień będzie zasilany z paneli słonecznych a w nocy z akumulatorów.

Co będzie to przełączało pomiędzy noc dzień , co z nadwyżka produkcji gdzie trafi dp ZE :cry:
  • Poziom 29  
    a co tutaj przełączać Noc/Dzień ? co najwyżej można odłączać ładowarkę aku od paneli jeśli jest napięcie sieciowe.
    Ewentualne nadwyżki trafiają do ZE a w nocy je odbieramy z sieci.

UPS jest tylko na wypadek zaniku zasilania z ZE, do jego wyjścia są podpięty tylko odbiorniki, nie sieć energetyczna.
  • Poziom 20  
    Cytat:
    a co tutaj przełączać Noc/Dzień ?

Myślałem że tzw ważne odbiorniki będą dodatkowo przełączane zasilane z akumulatorów w nocy kiedy nie będzie produkcji z PV ,żeby nie pobierały prądu z ZE .Tu jednak chodzi tylko o zasilanie awaryjne :D
  • Poziom 24  
    marekj31 napisał:
    Myślałem że tzw ważne odbiorniki będą dodatkowo przełączane zasilane z akumulatorów w nocy kiedy nie będzie produkcji z PV ,żeby nie pobierały prądu z ZE .Tu jednak chodzi tylko o zasilanie awaryjne :D

Jeżeli ten inwerter tak nie robi to jest bezsens go montować, a w okresie zimowym z 3kW paneli ledwo starczy na podładowywanie baterii i żeby się ładowarka sieciowa nie załączała, bo wtedy będzie klops. Najlepiej używać off-grida w okresie od kwietnia do listopada, a w reszcie on-grid, bo w okresie zimowym idzie może z 300W to można wszystko zjeść na bieżąco a tak baterie zjedzą - wiem bo tak mam. Off-grid stoi jako ups w razie braku zasilania przełącza się na baterie
  • Poziom 29  
    oczywiście ta "ładowarka" to raczej w roli zasilacza pracującego tylko w momencie zaniku prądu jeśli jest słońce, żeby nie szło z akumulatora tylko z paneli, można śmiało dać przekaźnik który rozłącza w momencie kiedy jest zasilanie sieciowe sprawne, bez sensu obciążać PV jeśli jest sieć ok.
  • Poziom 29  
    wnoto napisał:
    Czy ten off to ktoś przeliczył że to się opłaca ?
    tzn ?
  • Poziom 32  
    zakup hybrydowego inwertera i baterii do nich. Jakaś wstępna chociaż kalkulacja przy ilu godzinach braku prądu to się zwróci lub ile zaoszczędzicie nie wysyłając prądu do ZE.
  • Poziom 29  
    wnoto napisał:
    zakup hybrydowego inwertera i baterii do nich. Jakaś wstępna chociaż kalkulacja przy ilu godzinach braku prądu to się zwróci
    w praktyce nie zwróci się nigdy, dlatego rozważam sporo tańsze rozwiązanie które również nigdy się nie zwróci... :) zbyt mało awarii linii energetycznych żeby miało się to kiedy zwrócić, tu chodzi o żeby mieć podtrzymanie w razie awarii..; tylko po to.

wnoto napisał:
    ile zaoszczędzicie nie wysyłając prądu do ZE.

jeśli tak to tylko OffGrid a nie hybryda. ale na ładowaniu / rozładowywaniu aku są ogromne straty nie mówiąc o koszcie dobrych i wielkich akumulatorów lub częstej wymianie "tanich"....
  • Poziom 29  
    A mam jeszcze pytanie, nie chcę tworzyć nowego wątku.
    - w jakich godzinach (oczywiście zależnie od pory roku to się zmienia ) jest jeszcze w miarę skuteczne pozyskiwanie energii ze słońca? Pytam bo połacie dachu 30st mam odchylone od południa o 30st w kierunku zachodnim i jedna "cofnięta" którą chciałbym wykorzystać jest zacieniana ok 1-2h przed zachodem słońca (dzisiaj ok. 16:00) przez połać bardziej wysuniętą... nie wiem czy jest ekonomiczne uzasadnione dołożenie na niej paneli. Jak się ma ilość dostarczanej energii/m2 w ciągu dnia w poszczególnych godzinach z uwzględnieniem wschodów i zachodów słońca.
  • Poziom 29  
    w skali roku ja wiem jak to się rozkłada ale chodziło mi bardziej o rozkład w ciągu dnia (godzinowo) ile tej energii w których godzinach dociera (bezchmurnie)...
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Masz zakładki: PV Estimation, Monthly radiation, Daily radiation, Stand-alone PV, wybierz którąś. Zaznacz dodatkowo: Show graphs i rób kalkulację. Zaznacz pdf to sobie nawet wydrukujesz, albo zapiszesz.
  • Poziom 29  
    januszss napisał:
    Masz zakładki: PV Estimation, Monthly radiation, Daily radiation, Stand-alone PV, wybierz którąś.
    oj ślepy ja ślepy ;)

dziękuję,
  • Poziom 29  
    czy mogę dla testów podłączyć się do sieci "próbnie" na parę minut i sprawdzić czy wszystko działa poprawnie zanim będzie wymieniony licznik na dwukierunkowy i będzie nowa umowa ?

Ewentualnie jakie mogą być konsekwencje z wepchania odrobiny prądu do sieci, mam licznik jednokierunkowy i spodziewam się jedynie tego, że naliczy mi dodatkowo do kosztów również to co wepcham ale raczej groźne to być nie powinno.
  • Poziom 23  
    Włącz instalację nic się nie stanie przy takiej pogodzie ,najwyżej nabije ci kilka KW zależny jaki masz licznik.
  • Poziom 29  
    Elektroniczny... A jak przyświeca mocno? To chyba też nic się nie stanie.?

Dodano po 1 [minuty]:

Ps. Bo instalacja urosła do 4,5kw
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Na pewno nic się stanie testuj szkoda by instalacja stała bez czynnie do lipca .
  • Poziom 16  
    Jak masz elektroniczny licznik, to każdy impuls jest liczony jako zużycie, niezależnie od tego, w którą stronę płynie prąd.
    4,5kW produkcji przy niewielkim zużyciu prądu NA TEJ SAMEJ FAZIE skutkuje szybkim naliczeniem kilowatów ZUŻYCIA energii na liczniku. Inaczej mówiąc: płacisz za energię wygenerowaną do sieci.
  • Poziom 29  
    właśnie tak sądziłem, :)
    dzięki za potwierdzenie

Dodano po 12 [minuty]:

zmieniłem tylko moc zasilacza awaryjnego sinus na 1kW (500zł) i do tego używany zasilacz 12V/100A 100zł. aku
  • Poziom 20  
    prokopcio Sam to wszystko składałeś jakie dałeś zabezpieczenia po stronie DC i AC .Czy masz podłaczone uziemienie PE do inwertera sieciowego pytam bo moja instalacja np nie ma przewodu ochronnego PE czy on musi być .Czy podłączona ładowarka akumulatorów po stronie DC nie powoduje zakłóceń w pracy inwertera sieciowego .