Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester pilotów na podczerwień zasilany nap.230v

zasoby 20 Cze 2005 13:36 5104 11
  • Relpol
  • Relpol
  • #3 21 Cze 2005 12:43
    timi1
    Poziom 12  

może działać, zobacz że masz tranzystor: pnp w układzie OC, tylko dziwny jest ten PSH03 i zadnej dokumentacji do niego

• #4 22 Cze 2005 00:22
    adass
    Poziom 25  

witam . Czy w miejsce buzera mozna by wstawic przekaznik ? Chodzi mi oto zeby przekaznik dał krótki impuls (styk) by uruchomić automat schodowy na klatce. A pilocik w breloczku przy kluczach :wink:

• #5 22 Cze 2005 11:13
    maciej_333
    Poziom 34  

Niestety nie da rady tak zrobić. Przez cewkę przekaźnika musi popłynąć znaczny prąd. Dlatego należy zastosować dodatkowy tranzystor kluczujący NPN w układzie OE. Naturalnie przekaźnik wpinamy w kolektor i dodajemy diodę by zbezpieczyć tranzystor przed przepięciami. Element ten dołączmy równolegle do cewki przekaźnika, jednak zaporowo względem prądu kolektora.

Ponadto sorry, ale nie zwróciłem uwagi jak pracuje tranzystor.

Dodaję jeszcze do tematu mój układ. Jest to zdalne sterowanie za pomocą podczerwieni. Wszystko w załączniku.

• #6 22 Cze 2005 17:15
    adass
    Poziom 25  

Kolego maciej 333 nie rozumiemy sie takich układów jak w twoim załączniku są tysiace. CHODZI OTO: zeby było jak najmniej elementów i zeby układzik zmieścić w kontakcie. Układzik gulsona jest bliski celu tylko trzeba troche pokombinować .

• #8 23 Cze 2005 11:00
    adass
    Poziom 25  

Czy ten układzik mi zadziała? Chce ten układzik umieścić w kontakcie schodowym na klatcce a pilot w breloczku przy kluczach . Przekaznik musi przytrzymać 1 sekunde by uruchomić czasowy układ schodowy. Prosze zwrucić uwage na nietypowy sposób zasilania tego układu z kontaktu .

• #9 23 Cze 2005 15:07
    zasoby
    Poziom 23  

timi1 napisał:
    może działać, zobacz że masz tranzystor: pnp w układzie OC, tylko dziwny jest ten PSH03 i zadnej dokumentacji do niego

PSH03 to złącze tak jak np. ARK

• #10 23 Cze 2005 18:00
    maciej_333
    Poziom 34  

Układ jaki przedstawiłeś Adass nie będzie pracował. Gdy odbiornik podczerwieni dostanie impuls, odetkają się oba tranzystory, i przekaźnik zewrze kotwicę. Jednak niestety już nastałe. Ponieważ jedna para zestyków zewrze tranzystor. Więc jeśli sygnału podczerwonego już nie będzie to i tak przekaźnik będzie zwierał kotwicę. Wiem, że chiałeś w ten sposób wydłużyć czas zwierania, jednak tak nie można (rozwarcie kotwicy nastąpi dopiero po wyłączeniu zasilania). Jak chesz to zrobić to daj pomiędzy bazę traznystora sterującego przekaźnikiem, a masę elektrolit (plusem do bazy) o pojemności 100µF. Do niego równolegle rezystor-odpowiednio dobrany, tak aby stała czasowa wyniosła 1s. Jako pilota użyj NE555, a do jego wyjścia daj diodę nadawczą podczerwoną poprzez tranzystor kluczujący. Ja tak wykonałem swój pilot. U mnie pracuje on na częstotliwośći 41KHz.

• #11 23 Cze 2005 18:27
    adass
    Poziom 25  

I bardzo dobrze ze przekaznik zewrze styki OTO CHODZI ale zauważ ze jak przekaznik zewrze to tym samym straci układ zasilanie bo ma uruchomić układ czasowy schodowy który zewrze styk kontaktu na ok. 1 minuty po tym czasie układ będzie gotowy do ponownego uruchomienia (ja narazie nie testowałem tego układu ale sprawdze go po niedzieli ). UWAGA: układ jest zasilany tyklo wtedy jak żarówki nie świecą .Jak masz schemat pilota to mi wrzuć . dzieki

Szukaj w 5mln produktów