Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bramki logiczne pytanie o rozwiązanie

16 Lut 2016 10:58 1641 7
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam do zaliczenia przedmiot elektrotechnika. Uczyłem się bramek logicznych, a ciągle robię coś źle. Bardzo prosiłbym o pomoc i rozwiązanie takiego prostego układu byłbym bardzo wdzięczny. Z jakimś małym komentarzem przy bramce NOR z trzema wejściami.

• Poziom 40  
    To zadanie nie jest jakieś szczególnie wyszukane... Znasz chyba tabele prawdy poszczególnych bramek? Jeśli tak to możesz takie zadanie zrobić "krok po kroku" - wpisujesz sobie poszczególne wartości stanów na wejściach bramek, a na ich wyjściach zapisujesz jaki stan ma bramka ustawia w odpowiedzi na daną kombinację (np. A=0 i B=0 podane na bramkę OR dadzą na wyjściu bramki "0" - zgodnie z tabelą prawdy / a dla B=0 i C=0 na wejściu NAND daje na wyjściu "1"). Jak widać na schemacie logicznym sygnał wyjściowy jednej bramki jest jednocześnie sygnałem wejściowym drugiej. Dla kolejnych bramek powtarzasz obliczenia z tablicą prawdy az do uzyskania wyniku na bramce wejściowej. Metoda ta jest żmudna (bo trzeba ją powtarzać z osobna dla wszystkich kombinacji sygnałów wejściowych podanych w twojej tabeli) ale względnie najprostsza i moim zdaniem dość zrozumiała...
  • Poziom 9  
    Znam tabele prawdy. Tylko idę na zaliczenie robię krok po kroku i nie zaliczam. Więc gdzieś popełniam błąd. Najbardziej mnie interesuję jak są trzy wejścia to także zgodnie z tabelą prawdy rozwiązujemy np w tym przykładzie na zdjęciu mamy bramkę NOR czyli tylko "stan wysoki" na wyjściu gdy na obu wejściach "stan niski"

moje rozwiązanie
    A B C WY
    0 0 0 1
    0 0 1 1
    0 1 0 1
    0 1 1 0
    1 0 0 1
    1 0 1 1
    1 1 0 1
    1 1 1 0
  • Poziom 40  
    peter878 napisał:
    Najbardziej mnie interesuję jak są trzy wejścia to także zgodnie z tabelą prawdy rozwiązujemy np w tym przykładzie na zdjęciu mamy bramkę NOR czyli tylko "stan wysoki" na wyjściu gdy na obu wejściach "stan niski"

W przypadku bramki XOR z trzema wejściami robisz tak samo (według tabeli prawdy) jak dla bramki dwuwejściowej - czyli stan "1" jest tylko w momencie gdy na wszystkich trzech wejściach masz "0" - w innych przypadkach masz na wyjściu zawsze "0".
  • Poziom 40  
    Na pewno? A może wyłącznie lub wtedy 1 na wyjściu.
  • Poziom 9  
    karolark napisał:
    Na pewno? A może wyłącznie lub wtedy 1 na wyjściu.

Czyli jeżeli 3 zera to zgodnie z tabelą prawdy 1 na wyjściu. W innych przypadkach "0".
  • Poziom 28  
    Xantix napisał:
    W przypadku bramki XOR z trzema wejściami robisz tak samo (według tabeli prawdy) jak dla bramki dwuwejściowej - czyli stan "1" jest tylko w momencie gdy na wszystkich trzech wejściach masz "0" - w innych przypadkach masz na wyjściu zawsze "0".

Według mnie nie. Bramkę XOR należy rozpatrywać jako sumator modulo 2.
    Poprawna tablica prawdy:
  • Poziom 22  
    Z potrojnym XOR nie jest analogicznie jak np. z AND.
    Mamy: out=(a xor b) xor c, czyli najpierw d=a xor b a nastepnie out=d xor c.
    Tak jak napisal phanick. I stad pewnie blad.