Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnika krokowego dwufazowo

Pablo2015 16 Lut 2016 14:31 708 6
  • #1 16 Lut 2016 14:31
    Pablo2015
    Poziom 18  

Witam,
    Mam problem z silnikiem 28byj-48

Sterowanie silnika krokowego dwufazowo :

Piny podłączyłem następująco:

RED- VCC
    ORANGE- PC0
    YELLOW- PC1
    PINK- PC2
    BLUE- PC3

i wgrałem program:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Jednak silnik tylko brzęczy i nie kręci się. Ma ktoś pomysł co jest nie tak?

Zdaję sobie sprawę, że program nie jest napisany zgodnie z "dobrymi zwyczajami" jednak póki co taka forma jest dla mnie przejrzysta.

0 6
  • #2 16 Lut 2016 15:08
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

A czemu ma służyć włączanie i wyłączanie fazy w odstępie jednej instrukcji procesora? jaki jest minimalny czas kroku startowego tego silnika? Ja zacząbym próby od 20 ms. Włącz sterowanie faz, odczekaj 20 ms, wyłącz te fazy , włącz następne, odczekaj 20 ms itd.

0
  • #3 16 Lut 2016 16:33
    Pablo2015
    Poziom 18  

No tak, głupi błąd, a jednak potrzebowałem kogoś, aby mnie nakierował, dzięki wielkie :-).

Dla potomnych wklejam kod, nie wiem czy jest dostępny w sieci, a może się komuś przyda.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0
  • #4 16 Lut 2016 17:21
    BlueDraco

Gołym okiem widać, że skewencja, którą masz w programie, ma się nijak do tego, co powinno być - dość losowo załączasz i wyłączasz fazy silnika. Jeżli się rusza w jednym kierunku, to przez czysty przypadek.

0
  • #5 16 Lut 2016 17:43
    el2010tmp
    Poziom 25  

Dlaczego definicje załączające cewkę nazwałeś ...OFF a wyłączające ...ON. To tylko zaciemnia kod (moim zdaniem).

0
  • #6 16 Lut 2016 23:41
    Pablo2015
    Poziom 18  

BlueDraco napisał:
    Gołym okiem widać, że skewencja, którą masz w programie, ma się nijak do tego, co powinno być - dość losowo załączasz i wyłączasz fazy silnika. Jeżli się rusza w jednym kierunku, to przez czysty przypadek.

Nie rozumiem, załączam cewki w takiej kolejności jak jest w nocie katalogowej.
    Może kod jest nie jasny, ale sekwencja wygląda tak:
    A->AB->B->BC->C->CD->D->AD->...

el2010tmp napisał:
    Dlaczego definicje załączające cewkę nazwałeś ...OFF a wyłączające ...ON. To tylko zaciemnia kod (moim zdaniem).

Może trochę mylące, ale ON daje stan wysoki na cewkę, OFF daje stan niski. Wszystkie cewki są połączone razem czerwonym przewodem, na którym jest stan wysoki- VCC.

0
  • #7 16 Lut 2016 23:49
    BlueDraco

No fakt, jeśli ON oznacza brak zasilania, a OFF - zasilanie fazy, to wszystko gra, tylko pamiętaj włączyć żelazko i odkręcić kran przed wyjściem z domu... ;)

0