Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS APC Smart 1000XL - Po 3 min pracy awaryjnej pokazuje puste baterie.

RsNeo 16 Lut 2016 19:31 1674 9
  • #1 16 Lut 2016 19:31
    RsNeo
    Poziom 19  

Witam.
    Pacjent to stary UPS APC Smart 1000XL, około 2 lata temu zostały w nim wymienione akumulatory na nowe o łącznej pojemności 74Ah. Wtedy tez został zrobiony "reset" akumulatorów poprzez oprogramowanie APC.

Dziś nastąpiło wyłączenie prądu i UPS pracował awaryjnie z akumulatorów. Przez czas około 5 minut spadły wszystkie diody stanu naładowania akumulatorów do jednej i UPS zaczął piszczeć iż akumulatory są już rozładowane. I tak piszczał przez kolejne ponad 20 minut aż zasilanie zostało przywrócone.

Niestety nie posiadam już komputera z portem COM by połączyć się z UPS'em zresztą kabel tez zaginął w ferworze walki, a nigdzie nie mogę znaleźć do kupienia karty co się wkłada do UPS'a od tyłu by podłączyć go poprzez LAN lub USB.

Tu pytanie, co jest tego przyczyną? Dlaczego UPS sygnalizuje rozładowanie akumulatorów i wciąż działa i to dłużej niż pokazuje, że są "naładowane"? W sumie mi to nie przeszkadza, ale podtrzymuje on jedną stację roboczą z monitorem i małym wzmacniaczem audio oraz oświetlenie awaryjne LED więc jego prawidłowa praca jest dość istotna.
    Proszę o pomoc, pozdrawiam.

1 9
  • #2 16 Lut 2016 22:11
    tomjed
    Poziom 27  

Albo źle zrobiłeś kalibrację, albo po prostu któryś AKU siadł. Podłącz na wyjściu UPS'a obciążenie tak ze 300W (halogen) i jeśli potrafisz, to zmierz napięcie AKU po ok 0,5h.

RsNeo napisał:
    podtrzymuje on jedną stację roboczą z monitorem

Czyli, co nie masz w nie portu COM?
    pzdr

0
  • #3 17 Lut 2016 07:45
    RsNeo
    Poziom 19  

Witam.
    Nie mam halogena więc obciążeniem będzie podpięta stacja. Zmierzę miernikiem cęgowym prąd pobierany z akumulatorów podczas pracy, a potem jakie mają napięcie po upływie 30minut. Niestety to nowy komputer i nie posiada już portu COM.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 17 Lut 2016 11:39
    tomjed
    Poziom 27  

Taka "stacja" za wiele Ci nie pobierze. Masz AKU o dużej pojemności stąd propozycja trochę większego obciążenia.
    pzdr

0
  • #5 20 Lut 2016 20:56
    RsNeo
    Poziom 19  

Edit: 17 Lut 2016 12:23
    W takim razie coś wykombinuję. Podłączę dodatkowo kilka halogenów 35W co powinno zwiększyć obciążenie. I wtedy zrobię pomiary ale będzie to dopiero po godzinie 18.
    Pozdrawiam.
    Edit: 20 Lut 2016 20:56
    Witam ponownie.
    Dopiero dziś znalazłem trochę czasu na sprawdzenie wszystkiego i wygląda to tak (pozwolę sobie użyć skrótu AKU zamiast akumulator)...

UPS włączony do sieci:
    Akumulatory naładowanie w 100% (po 5 dniach ładowania)
    Ładowanie AKU- 27.59V 0.2A

Bateria akumulatorów 1.
    AKU. 1: 14.022V
    AKU. 2: 13.562V

Bateria akumulatorów 2.
    AKU. 1: 13.738V
    AKU. 2: 13:864V

Praca awaryjna, brak napięcia z sieci:
    UPS bieg jałowy bez obciążenia pobór z AKU. 2.3A.

Obciążenie UPS 480Wat pobór prądu z AKU. 17,6 do 18.6A

Po 8 minutach UPS sygnalizuje puste AKU:
    Bateria akumulatorów 1: 24.6V
    Bateria akumulatorów 2: 24.9V

Po 20 minutach pracy:
    Bateria akumulatorów 1: 24.1V
    Bateria akumulatorów 2: 24.5V

Po podłączeniu do sieci ładowanie akumulatorów: 27,42V/4A.

Dość mocno grzeją się klemy na akumulatorach nr 2 będę musiał sprawdzić podłączenie klem. Może komuś po tych pomiarach przyjdzie coś do głowy czemu UPS sygnalizuje puste akumulatory już po 8 minutach, a potem na tym alarmie pracuje aż do ich wyczerpania?

Pozdrawiam.

0
  • #6 20 Lut 2016 22:35
    novik89
    Poziom 13  

Przecież są do kupienia przejściówki COM->USB. Tylko czy kolega ma jakiś program do odczytu parametrów z tego UPS-a. Być może mogą być źle ustawione parametry napiec od rozładowywania baterii. Jaki jest typ baterii zastosowanych?

0
  • #7 21 Lut 2016 00:15
    RsNeo
    Poziom 19  

Witam.
    Zakupię taką przejściówkę lecz koledzy w innych tematach pisali iż nie działa ona na tym UPS'e, ale koszt kilku zł to nie problem nawet jak nie zadziała.
    Parametry wydaje mi się iż są poprawne bo rok temu wszystko działało poprawnie.
    Zamontowane akumulatory są standardowe kwasowe nie żelowe 2x60Ah oraz żelowe 2x14Ah.

0
  • #8 21 Lut 2016 10:22
    tomjed
    Poziom 27  

Teoretycznie baterie wyglądają ok, chociaż nie podoba mi się różnica 0,5 V w pierwszej baterii.

Mierzyłeś napięcia na AKU pod obciążeniem i czy ten pomiar jest pod obciążeniem? Jak zdobędziesz przejściówkę, to najlepiej podłącz się terminalem i komendami dokonaj zmian.

pzdr

0
  • #9 21 Lut 2016 11:47
    novik89
    Poziom 13  

Owe akumulatory kwasowe to dokładnie jaki typ mają? AGM czy zwykły z samochodu przytargany? Alarm może być wywoływany niskim stanem baterii z powodu różnicy pojemności na obwodach. Czy da rady kolega zmierzyć prądy na osobnych obwodach?

0
  • #10 21 Lut 2016 12:39
    RsNeo
    Poziom 19  

Akumulatory są normalne Bosch S5 głębokiego rozładowania. Pomiar napięcia robiłem na klemach akumulatorów pod obciążeniem. Dam radę zmierzyć prądy na osobnych obwodach tylko o jaki dokładnie pomiar chodzi? Pobór z pierwszej sekcji akumulatorów oraz z drugiej sekcji czy dobrze myślę?

EDIT:
    Problem rozwiązany.
    Nie kontakt na klemach akumulatora powodował grzanie się ich co owocowało spadkiem napięcia na samym już przewodzie idącym do UPS'a. Poprawa styku dała pożądany rezultat i UPS już poprawnie mierzy napięcie.
    Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów