Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kuchenka zanussi bmx 315 - czy to może być zapsuty termostat?

16 Lut 2016 20:15 807 5
  • Poziom 8  
    Witam, posiadam piekarnik elektryczny do zabudowy zanussi bmx 315. Przy ostatnim pieczeniu wybiło mi korki. Po włączeniu bezpieczników i uruchomieniu piekarnika znów wybił korki i spaliło żarówkę. Po ponownym uruchomieniu piekarnik działał, ale spalił mi ciasto :(. Aktualnie po załączeniu piekarnika (ogrzewanie góra /dół) zapala się pomarańczowa i czerwona lampka i grzeje: 50 stopni osiąga w 10 minut, 100 stopni w 7 minut, 150 stopni w 24 minuty, dopiero po 30 minutach osiąga 175 stopni C - oczywiście po tym czasie gaśnie czerwona lampka, ale podejrzewam, że w piekarniku jest w tym czasie o wiele cieplej (np. po 10 minutach w piekarniku w 170 stopniach ciasteczka spaliły się na węgiel, a papier do pieczenia kruszył się w dłoniach, ciasto francuskie spalił po 12 minutach w temp. 150 stopnia, a powinnam je piec co najmniej w 200). Podczas grzania u góry do czerwoności rozpala się zewnętrzna obręcz grilla, nie wiem czy wcześniej też tak było. Po zgaśnięciu czerw. lampki, obręcz blednie.
    Pytanie brzmi: czy zwarcie było spowodowane żarówką i przy okazji spaliło termostat, czy winny był termostat i doprowadził do spalenia żarówki. Czy to jest w ogóle zepsuty termostat (aktualnie nie ma żarówki)? Czy jest sens naprawiać, czy lepiej kupić nowy piekarnik.
  • Poziom 42  
    Adonay napisał:
    Czy jest sens naprawiać, czy lepiej kupić nowy.
    To jest pytanie. Trzeba może zacząć od tego kto będzie naprawiał , jaki ma umiejętności, czy liczy tylko na wiedzę zdobytą na forum, czy sam potrafi coś zdiagnozować? Na to ostatnie -to chyba nie.
    Termostat może się zepsuć w ten sposób,ze inaczej"odczytuje " temperaturę, a dokładniej przy innej temp. wyłącza, niż nastawiona.Najprostsze, to niewłaściwe założenie pokrętła odwzorującego temp. nastawioną.
  • Poziom 8  
    Niewłaściwe założenie pokrętła odpada, bo nikt do tej pory nie grzebał przy piekarniku. Przed awarią działał kilka lat bez zarzutu.
  • Poziom 42  
    Adonay napisał:
    Aktualnie po załączeniu piekarnika (ogrzewanie góra /dół) zapala się pomarańczowa i czerwona lampka i grzeje: 50 stopni osiąga w 10 minut,
    wydaje mi się,ze to raczej długi czas grzania, co sugerowałoby, że jedna grzałka nie grzeje.
    Adonay napisał:
    ale podejrzewam, że w piekarniku jest w tym czasie o wiele cieplej (np. po 10 minutach w piekarniku w 170 stopniach ciasteczka spaliły się na węgiel,
    A tu winić by można źle działający termostat, więc nie wiem co o tym sądzić.
  • Poziom 8  
    Chyba jednak zainwestuję w nową kuchenkę. Nowe części i zapłata dla fachowca za usługę pochłonie pewnie 1/3 ceny nowej.
  • Poziom 42  
    Adonay napisał:
    Nowe części i zapłata dla fachowca za usługę pochłonie pewnie 1/3 ceny nowej.
    Nowe części może nie są aż tak drogie,np. grzałka to 30-40 zł termostat podobnie,ale jak trzeba szukać fachowca, to już może być różnie.