Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator łazienkowy KW 125 H

16 Lut 2016 22:54 1257 8
 • Poziom 22  
  Witam.

  Podłączyłem wentylator łazienkowy według schematu jak na załączonym rysunku
  Wentylator łazienkowy KW 125 H

  Działanie jego powinno być następujące - po załączeniu oświetlenia LED 2 załącza się wentylator, po wyłączeniu oświetlenia LED 2 wentylator pracuje jeszcze przez kilka minut.
  Problem polega na tym, że po włączeniu oświetlenia LED 1 bliżej nieokreślony "impuls" załącza wentylator.

  Proszę o podpowiedź jak odseparować ten bliżej nieokreślony impuls ażeby po włączeniu oświetlenia LED 1 wentylator się nie włączał.

  Pozdrawiam
 • Poziom 19  
  Witam
  Możesz wstawić kondensator taki jak montuje się w lampach do świetlówek kompaktowych żeby nie migały przez podświetlenie w wyłączniku. Wepnij go pomiędzy wyprowadzenia T a N przy wentylatorze. Możliwe, że to pomoże. Kondensatory te mają pojemność 47nF o ile się nie mylę.
 • Poziom 23  
  Kondensator 220nF/250V MKT. Kosztuje nie więcej niż 5 zł. Stosuje owe kondensatory w instalacjach schodowych, jeśli klientom przeszkadza "świecenie" się LED po ich wyłączeniu.
 • Poziom 22  
  Witajcie.

  Dzięki za sugestie dotyczącą kondensatora. Dziś pomyślałem, że jeżeli szczątkowe napięcie przedostaje się z obwodu LED 1 poprzez lampę LED 2 to może to napięcie wyeliminować opornikiem dając go na wejście T.

  Pozdrawiam
 • Poziom 25  
  Podłącz pod wejście T woltomierz i zobacz jakie napięci pojawia się po włączeniu LED1. Następnie dołóż rezystor 100kΩ pomiędzy T a N i sprawdź ponownie. Może się okazać że taka wartość wystarczy, jeśli nie dorzuć 10nF na początek.
 • Poziom 22  
  Tak też zrobiłem wczoraj lecz syn bo ta sytuacja ma miejsce w jego mieszkaniu ma dziadowski marketowy miernik za 15 zł. Napięcie po włączeniu LED 1 wynosiło ok 5V.
  Postaram się zmierzyć to napięcie dobrym multimetrem, tylko syn mieszka dość daleko a on do "prądu" podchodzi jak pies do jeża więc muszę to zrobić sam.

  Pozdrawiam
 • Poziom 25  
  Da się rozebrać ten wentylator? Zobaczyć jak jest wejście zrealizowane ewentualnie fotkę zrób i podeślij.
 • Poziom 11  
  Najprawdopodobniej zasilanie LED1 i LED2 jest prowadzone przewodami położonymi obok siebie, przynajmniej na jakimś odcinku. Napięcie załączające wentylator przy załączeniu LED1 indukuje się w przewodzie LED2. Aby je wyeliminować dobrym pomysłem jest kondensator między T i N na listwie wentylatora. Można zacząć od 250nF/250V, ale ostateczną pojemność ustalić doświadczalnie, używając miernika.
 • Poziom 22  
  Witam.

  Dzięki Panowie za sugestie spróbuję podłączyć kondensator 250nF/250V i zobaczymy co z tego będzie.

  Pozdrawiam