Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mała sprężarka po najprostszej lini oporu

micho a 17 Feb 2016 12:07 12594 11
 • Mała sprężarka po najprostszej lini oporu
  Witam
  Wiem że takich konstrukcji na elektrodzie już jest kilkanaście ale ja zawsze lubię zobaczyć różny punkt widzenia budując coś stąd postanowiłem zaprezentować swoją :D Moja jest w zasadzie typowym przykładem recyklingu -zrobić coś co się przyda z niczego.
  Przedmowa
  Potrzebne mi było sprężone powietrze do przedmuchiwania różnych elementów elektronicznych lub mechanicznych w domowych warunkach , nie potrzebowałem zasilania narzędzi pneumatycznych tylko zwykły ,,pistolet z powietrzem''. Puszka z sprężonym powietrzem w mojej małej mieścinie kosztuje szatańskie 15 zł , na allegro 5 zł ,, normalna sprężarka'' jest wielka hałaśliwa , prądożerna , butla 24l jest mi kompletnie niepotrzebna stąd postanowiłem zbudować coś dopasowanego pod moje potrzeby z tego co mam. Głównym celem konstrukcji było minimum kosztów a więc maksymalne wykorzystanie tego co mi zalega stąd niektóre rozwiązania mogą wydać się dziwne lub nierozsądne-chodziło o to żeby nie kupować niepotrzebnie elementów.
  Mnie całkowity koszt konstrukcji oscylował w okolicach 20-30 zł, kupiłem tylko butlę gazową , parę opasek skręcanych i manometr. Estetyka urządzenia pozostawia wiele do życzenia ale mnie w zupełności zadowala-obudowa powstała z resztek płyty wiórowej jakie miałem stąd dziury , cienka pilśnia jako jedna ściana , nie miałem niestety żadnej względnie pasującej obudowy blaszanej a uznałem że szkoda generować koszty obudową -to ma działać a nie wyglądać :D .
  zdjęcie poglądowe całości w obudowie
  Mała sprężarka po najprostszej lini oporu
  Opis konstrukcji
  tak to wygląda w środku obudowy
  Mała sprężarka po najprostszej lini oporu
  Urządzenie jako pompę wykorzystuje agregat z lodówki i tu kilka słów o nim.
  Pamiętajcie budując obudowę że agregat od lodówki nie może pracować ,,na boku'' ,, do góry nogami'' czy w innej pozycji niż takiej w jakiej był w lodówce bo ulegnie uszkodzeniu. Druga sprawa agregat taki niestety wraz z powietrzem wypluwa olej co w niektórych zastosowaniach może być irytujące -ja jako odolejacza użyłem filtra paliwa od fiata 126p :D Rozwiązanie druciarskie ale tanie i działa -teoretycznie to jest plastikowy filtr paliwa i nie jest stworzony do pracy przy wysokim ciśnieniu , praktycznie przy pracy z ciśnieniem maks 4 bary nie zdażyło się żeby pękł , a po psikaniu na biała kartkę papieru widać różnicę z nim i bez. Jak komuś nie przeszkadza olej w powietrzu można go nie montować. Za nim jest zawór zwrotny paliwa od jakiegoś silnika diesla -trudno mi określić od jakiego miałem, metalowy na wężyk fi 6mm. Zawór zwrotny miał dawać możliwość startu urządzenia z ciśnieniem w butli efekt jest połowiczny -raz startuje agregat , raz buczy i nie ruszy dopóki nie opróżnię butli do 0 , winny jest prawdopodobnie agregat z demobilu. Należy pamiętać że zawór jak i filtr paliwa mają strzałki i kierunek przepływu -należy się tego trzymać. Za zaworem jest czwórnik łączący wszystkie węże ( od butli , wyjściowy do pistoletu , od agregatu , od manometru ) i tutaj zachęcam do kupna normalnego mosiężnego czwórnika do pneumatyki natomiast już tłumaczę skąd wziął się mój :D
  Z bliska wygląda tak
  Mała sprężarka po najprostszej lini oporu
  Jest to pocięty samochodowy stalowy przewód hamulcowy na kawałki , następnie jeden jego kawałek ponacinany dremelem i do niego dołączone pozostałe poprzez spawanie -niestety próba spawania tanią marketową chińską spawarką elektrodową tak cienkich elementów narobiła dziur , stąd połączenia zalałem poxipolem i dałem 48h na przeschnięcie. Element do 4 bar jest szczelny i bezpieczny w eksploatacji ( przetestowane wielokrotnie ) natomiast pracy z wyższym ciśnieniem nie ryzykuje -nie mam do niego zaufania :D
  Od czwórnika wychodzi wąż do powietrza wychodzącego , ok 3m węża wzmocnionego ( zbrojonego ) zakończonego szybkozłączką do narzędzi pneumatycznych, oraz wąż do manometru -tutaj potrzebna była redukcja ponieważ nie udało mi się kupić tak małego manometru na który ,,naszedłby'' wąż 6mm , więc zrobiłem redukcję z większego węża z kawałka małej świecy od kosy spalinowej -na gwint wchodzący do silnika wchodzi wąż 6mm od czwórnika , na cookół ( oszlifowany do okrągłości z uchwytu na klucz 16mm ) grubszy wąż ( również zbrojony ) który idzie do manometru. Oczywiście manometr do tej sprężarki do 10 bar to przerost formy nad treścią -ja korzystam z ciśnienia maks 4 bary. Lepszy byłby również manometr z wyjściem na wąż z tyłu zegara-wąż wszedłby w obudowę odrazu z manometru i nie wyglądałoby to tak druciarsko na obudowie jak wygląda, ale pisałem w przedmowie -koszty priorytetem wybrałem najtańszy. Jako zbiornik powietrza wykorzystałem turystyczną butlę gazową-z ciekawostek mogę powiedzieć że prototyp wykorzystywał jako zbiornik zwykłe bezdętkowe koło samochodowe z felgą ale:
  -nasłuchałem się opowieści o wybuchających oponach ( ja korzystałem wtedy z maksymalnie ciśnienia 3 bar , nie wydaje mi się żeby takie ciśnienie mogło rozerwać oponę samochodową mam samochód w którym w takim kole są normalnie 3 bary w trakcie jazdy bo tak zaleca producent )
  -był to zbiornik wielki i niewygodny w stosunku do pojemności , uniemożliwiał też wykonanie sensownej małej obudowy
  Stąd kupiłem na przysłowiowym ,,pchlim targu'' turystyczną butlę gazową -taka butla jest mała i bezpieczna. Jedynym jej minusem jest uciążliwy ,,smród'' gazu nawet kiedy butla jest pozornie pusta -częściowo udało mi się z tym wygrać dzięki propozycji kolegi z innego forum a mianowicie : Od butli należy odkręcić cała obudowę zaworu , jest to bardzo trudne , obudowa zaworu ma gwint stożkowy jest wkręcona bardzo mocno, trzeba butlę dobrze zablokować i odkręcić , następnie butla wietrzyła się kilka dni na wolnym powietrzu bez zaworu , potem płukałem ją acetonem i rozpuszczalnikiem , znowu wietrzyłem ale wciąż było czuć gaz :cry: Finalnie zasypałem ją kawą mieloną ( domowy sposób na pozbycie się zapachów ) i tak stała kilka dni bez zaworu po czym dokładnie wypłukałem z kawy ( najpierw zaparzyłem kawę wrzątkiem :D potem po wylaniu jeszcze raz rozpuszczalnikiem i dzień wietrzenia ) Efekt jest niezły - powietrze ze sprężarki ma leciutką woń kawy i leciutką woń gazu ale już nie tak uciązliwą jak przed czyszczeniem . Do podłączenia węża do butli użyłem zwykłej końcówki jak do małej kuchenki turystycznej zostawiając cały zawór z odpowietrznikiem -rozwiązanie może i bez sensu ale najprostsze nie wymagające obróbki metalu , lepiej by było dorobić odrazu przejściówkę na wąż wkręcana w butlę.
  Nad schematem elektrycznym nie ma co się rozwodzić -przewód sieciowy i agregat z lodówki , tyle z spraw elektrycznych. Urządzenie nie ma presostatu -mnie to nie przeszkadza , jak osiągnie 3-4 bary wyłączam urządzenie z prądu i tyle, aczkolwiek jest minusem bo wymusza stałą obserwację sprężarki przy nabijaniu. Na wejściu agregatu też jest filtr powietrza od malucha -nie robi prawie żadnych oporów na ,,ssaniu'' a uniemożliwia połknięcie przez agregat np wiórów , i sporo oczyszcza też powietrze wydłużając żywotność agregatu.
  Obudowa
  Płyta wiórowa o grubości 22mm , jedna ścianka z cieniutkiej pilśni, na górze rączka z kawałka skóry z starego fotela do przenoszenia ( lekki błąd konstrukcyjny -rączka bez problemu wytrzymuje ciężar urządzenia ale urządzenie jest trochę za ciężkie na jedną rękę i dłuższe dystanse ) , na dole nóżki z zakrętek od butli gazowych
  Mała sprężarka po najprostszej lini oporu
  Pomalowana jest w połowie zwykła emalią czarną , w połowie sprayem bo i tego i tego zostało mi po trochu . Urządzenie w zamyśle miało być lekkie i poręczne , obudowa niestety nadaje sporo niepotrzebnych kilogramów , nie jest też wcale mała -gdybym to robił jeszcze raz dałbym butlę nad agregat i wyszłoby mniejsze.Estetyką nie grzeszy ale spełnia swoje zadanie -zabezpiecza użytkownika przed porażeniem w razie awari agregatu , przed urazem w razie uszkodzenia któregoś z elementów i wystrzału , samą sprężarkę przed urazami mechanicznymi w trakcie transportu.
  Działanie i uwagi końcowe
  Urządzenie do ciśnienia 4 bary nabija dosłownie kilka minut -z wyższego nie mam potrzeby korzystać. Niestety mała butla i brak reduktora ciśnienia powoduje bardzo szybki spadek ciśnienia przy dmuchaniu , a niechęć do startu z ciśnieniem np 2 bary mocno obniża funkcjonalność. Pobór prądu jest niewielki w stosunku do ,,normalnej'' sprężarki , urządzenie bez problemu startuje na przetwornicy 12/230v czy małym agregacie prądotwórczym , praca jest bardzo cicha - więcej hałasu robi wylatujące powietrze niż sama sprężarka. Ze względu na niską wydajność i niskie ciśnienie robocze urządzenie nie nadaje się w zasadzie do zasilania żadnych narzędzi pneumatycznych jedynie do przedmuchiwania lub pompowania kół , ale do tego celu było budowane więc jestem w pełni zadowolony i zachęcam każdego do budowy :D

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  micho a
  Level 35  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika mechanika kombinatoryka
  micho a wrote 3337 posts with rating 132, helped 183 times. Live in city zd.-wola koło łodzi. Been with us since 2004 year.
 • #2
  Jacek1234gml
  Level 12  
  W kupcych sprężarkach, czy też profesjonalnych budowach też jest zawór zwrotny jak u ciebie, z tym że presostat ma też wyjście do spuszczania ciśnienia z przewodu kompresor->zawór zwrotny dlatego one zawsze lekko starują. U Ciebie czegoś takiego nie widzę, pewnie dlatego sprężarka raz startuje dobrze a raz w ogóle. (zależnie czy przez wewnętrzną nieszczelność sama pozbędzie się powietrza)

  Ja wiem, że zamontowanie najtańszego nawet presostatu (chociaż nie jestem pewny czy te najtańsze uda ustawić się na tak niskie ciśnienie) potroi twoje koszty ale to jedna z podstaw budowy sprężarki. Bo jeśli zapomnisz o wyłączeniu (o co przy takim "hałasie" nie trudno) to skutki mogą być opłakane. Ale z drugiej strony te wężyki i filterek z malucha powinny zadziałać jako bezpiecznik i rozerwać się koło 5, max 6 bar.

  EDIT:
  Mi się wydaje że do pełna nie zasypał tej butli kawą:) pomysł fakt oryginalny:)
 • #3
  janek1815
  Level 38  
  Jeden z lepszych opisów w diy. Koszt nie wielki ale zastanawia mnie to:
  micho a wrote:
  Finalnie zasypałem ją kawą mieloną ( domowy sposób na pozbycie się zapachów ) i tak stała kilka dni bez zaworu po czym dokładnie wypłukałem z kawy


  Oryginalny pomysł tylko czy koszt kawy nie przewyzszył kosztu tego kompresora? Jaki jest najlepszy gatunek kawy do tego celu? ;-)
 • #4
  darek9051
  Level 12  
  Mam takiego lodówkowca od 5 lat i jest nie do zdarcia,myślałem że z rok pochodzi i będzie koniec z nim a tu 5 rok przynajmniej 2 razy w tygodniu go używam do tego jest cichutki zbiornik mam z butli po gaśnicy.
 • #5
  PEPE64
  Level 16  
  Kolego micho a, ja też od lat korzystam z takiego wynalazku, ale tylko do pompowania kół. Jest to sprężarka z manometrem, ale bez zbiornika. Miałem przypadek, że zapomniałem wyłączyć i rozerwało oponę od Poloneza. Niestety nie wiem przy jakim ciśnieniu, bo jak usłyszałem wybuch, to już było za późno :( A to że raz startuje, a raz nie, to u mnie zależy od temperatury otoczenia. W okolicach zera i poniżej, włącza się termik. Po kilku cyklach startuje, ale jak trzymam w kotłowni przy piecu to nie ma problemu. Pozdrawiam.
 • #6
  Jarosx9
  Level 35  
  Tańsza od kawy jest soda oczyszczona, też pochłania zapachy i to bardzo bardzo dobrze.
 • #7
  micho a
  Level 35  
  Quote:
  Ja wiem, że zamontowanie najtańszego nawet presostatu (chociaż nie jestem pewny czy te najtańsze uda ustawić się na tak niskie ciśnienie) potroi twoje koszty ale to jedna z podstaw budowy sprężarki. Bo jeśli zapomnisz o wyłączeniu (o co przy takim "hałasie" nie trudno) to skutki mogą być opłakane. Ale z drugiej strony te wężyki i filterek z malucha powinny zadziałać jako bezpiecznik i rozerwać się koło 5, max 6 bar.


  Generalnie zdaję sobie sprawę że urządzenie bez presostatu jest w pewnym sensie dosyć niebezpieczne , ale jak sam piszesz jego koszt potroił by chyba wartość urządzenia, więc wolę po prostu obserwować- w garażu mam drugą sprężarkę na lodówkowcu z butlą 24l i też nie ma presostatu więc mam nawyk że nie odchodzę dopóki nie nabiję :D
  Akurat w przypadku tej na butli turystycznej nabicie do 4 bar trwa tak krótko że pewnie nawet papierosa na spokojnie nie idzie przez ten czas wypalić więc obserwacja manometru nie jest jakaś czasochłonna.

  Co do filtra paliwa od malucha i wężyków to powiem tak:
  Na wężyku pisze że ciśnienie rozrywające to 20 bar , natomiast filtr paliwa od malucha 6 w pewnym sensie ,,wytrzymuje'' -garażową nabijam do 6 zawsze i ma taki sam odolejacz jak ta , co ileś tam nabić filtr rozszczelnia się ( pęka ) w którymś miejscu co uniemożliwia nabicie i trzeba kupić nowy , natomiast nigdy mi nie wybuchł a robiłem kiedyś niebezpieczny eksperyment i nabiłem garażową z butlą 24l do 7 bar , napęczniał strasznie ale nawet się nie rozszczelnił :D W nim po prostu następuje zmęczenie materiału ciągłym ,,rozpychaniem'' i potem wracaniem do normalnego stanu po zejściu ciśnienia i to go niszczy.

  Quote:
  Oryginalny pomysł tylko czy koszt kawy nie przewyzszył kosztu tego kompresora? Jaki jest najlepszy gatunek kawy do tego celu? ;-)


  Szczerze to nie pamiętam ile kosztowała :D Wsypałem połowę najtańszej mielonej kawy perfetto z lidla , opakowanie ma 250g , po zaparzeniu nie próbowałem czy smaczna :lol:

  Quote:
  Miałem przypadek, że zapomniałem wyłączyć i rozerwało oponę od Poloneza.


  Mój agregat jest coś bardzo słaby przy ciśnieniu 3 bar już słychać po dźwięku że ma ciężko dalej bić i zwalnia , szczerze to nie wiem czy byłby w stanie dobić nawet do 6.
  Z tymi lodówkowcami z demobilu zależy jak się trafi -ja pierwszego jakiego miałem załatwiłem w chyba 2 miesiące , zatarł się widocznie długo leżał albo wylał się z niego olej zanim poszedł do użytku , w garażu mam teraz 2 to służy 3 rok a tam sprężarka chodzi non stop , nie ma reguły.....

  Quote:
  W okolicach zera i poniżej,


  U mnie ta akurat z opisu stoi w pokoju cały czas w temperaturze pokojowej
 • #8
  dir3ctor
  Level 27  
  Sprężarka jaka jest każdy widzi, <grammar_nazi_mode_on> ale co to jest "najprostsza linia oporu"?! <grammar_nazi_mode_off>
 • #9
  misterbociek
  Level 21  
  micho a wrote:
  Oczywiście manometr do tej sprężarki do 10 bar to przerost formy nad treścią

  Moja sprężarka od lodówki zamyka manometr 6bar bez problemu :)
  darek9051 wrote:
  Mam takiego lodówkowca od 5 lat i jest nie do zdarcia,myślałem że z rok pochodzi i będzie koniec z nim a tu 5 rok przynajmniej 2 razy w tygodniu go używam do tego jest cichutki zbiornik mam z butli po gaśnicy.

  Niektóre sprężarki mają taki rowek na tłoku gdzie korbowód wlewa olej przez co raczej się nie zatrze. Niestety niektóre niektóre nie mają takiego bajeru

  Jaką moc ma sprężarka ?
 • #10
  Jacek1234gml
  Level 12  
  Micho a:
  Jeśli uparcie chcesz rolę presostatu powierzać sobie samemu to chociaż zamontuj jakiś zaworek szybko spuszczający ciśnienie między kompresorem a zaworem zwrotnym. Będzie łatwiej startował:)
 • #11
  micho a
  Level 35  
  Quote:
  Jaką moc ma sprężarka ?


  Szczerze to nie wiem :D Na tabliczce znamionowej kompresora nie ma napisanej mocy , zmierzę na dniach pobór prądu.

  Quote:
  Jeśli uparcie chcesz rolę presostatu powierzać sobie samemu to chociaż zamontuj jakiś zaworek szybko spuszczający ciśnienie między kompresorem a zaworem zwrotnym. Będzie łatwiej startował:)


  To nie jest kwestia czy uparcie czy nie uparcie - po prostu mam milion innych wydatków i z racji że mi brak brak presostatu mi nie przeszkadza to szkoda mi wydawać 20 zł na niego ( z tego co się orientuje tyle kosztuje nowy ) po to żeby.....no właśnie po co :D ? Mnie te 3 min patrzenia na sprężarkę nie zbawi naprawdę, bardziej zbawi mnie 20 zł w kieszeni :D

  Zaworek -fakt dobry pomysł aczkolwiek ja obecnie w trakcie eksploatacji urządzenia rozwiązuję sprawę tak że jeśli ciśnienie już mnie nie zadowala ( został np 1bar ) to spuszczam wszystko do zera przez pistolet i nabijam od nowa do np 3 bar, przy tak małej butli i bardzo krótkim czasie nabijania nie jest to jakieś bardzo uciążliwe.

  Z modyfikacji na plus -kolega zaproponował żeby zamiast filtra paliwa do fiata 126p dać filtr paliwa do opla astry -też jest na wężyki , jest 5 zł droższy , ale jest w metalowej obudowie nie będzie puchł i się kurczył i dłużej posłuży.
 • #12
  fan1132
  Level 2  
  witam ja mam też coś podobnego z tym że zrezygnowałem z zaworu zwrotnego= wyłącznik /włącznik sprężarki jest przełącznikiem zasilania a jako zabezpieczenie wykorzystałem zawór od bojlera na 6 atm z regulacją sprężyny ustawiony tak aby otwierał się powyżej 8 atm tym sposobem nawet jak zapomnimy wyłączyć sprężarka upuszcza powietrze ,ja mam agregat od radzieckiej lodówki osiąga spokojnie 10/12 atm bez zaworu a to już bomba mała jako złączki wykorzystałem złączki do powietrza fi 8 mm mają ciśnienie do 10 atm ,nie mam filtra ale dzięki pomysłowi micha zastosuję filtr już typowo na wylocie gdzie ciśnienie jest niższe .