Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nbox/enigma2 - Moje wrażenia z niezbyt długiego użytkowania (recenzja)

17 Lut 2016 14:03 11469 10
  • Poziom 8  
    Chciałbym opisać tu moje wrażenia z użytkowania dekodera nbox z enigma2. Mam nadzieję że będą przydatne bo ja niestety przed zakupem takiej recenzji nie znalazłem.

Odbiornik polecił mi sprzedawca, przy takich założeniach jakie mu podałem:
    * odbiornik ma działać (rozrywką dla mnie ma być oglądanie TV a nie ciągłe grzebanie pod maską)
    * ma być stabilny (nic mnie tak nie denerwuje jak coś co nie działa jak należy, wiesza się itp).
    * ma być prosty w podstawowej obsłudze (jest przeznacozny do pokoju gościnnego)

A jak wygląda rzeczywistość:
    * absolutnie nie jest to plug&play. Odbiornik przyszedł niby skonfigurowany a zajęło mi chyba ok. 3 godzin (TAK!) zanim udało mi się go zmusić do wyświetlenia zdekodowanego obrazu z Cyfra+. Jestem programistą, umiem czytać fora i informacje w necie więc nie jestem zupełnym laikiem.
    * oprogramowanie potwornie się wali, wiesza, wysypuje jeżeli użytkownik zrobi cokolwiek innego niż poprawnie wykonana magiczna sekwencja komend. Na pewno nie działa uważne czytanie komunikatów na ekranie i postępowanie według nich. Na przykład: przy wyszukiwaniu programów jest wyświetlony zielony kwadracik = szukaj. Jeżeli się go naciśnie - zwis. Ale jeżeli się zamiast tego naciśnie [ok] to szuka. I tak w kółko. Którąkolwiek błędną ścieżką się podąży: kończy się to zawieszeniem odbiornika.
    * próba wybrania funkcji sprawdzenia HDD (w związku z tym że podczas instalacji resetowałem go na twardo chyba z 50 razy postanowiłem sprawdzić czy hdd nie ma błędów po tym) - zwisa, niby coś robi ale zostawiłem go na 24 godziny, przyszedłem następnego dnia dalej niby robił (a może wisiał) olałem.
    ...i tak w kółko.

Jest totalnie przeładowany typowo technicznymi funkcjami. Na przykład jeden z przycisków na pilocie wchodzi w listę plików na systemie plików. Po cholerę to tak na wierzchu?
    Posługiwanie się ustawieniami dla kogoś kto nie jest totalnym ekspertem w DVB-SAT jest niewykonalne bez googla za pomocą którego rozszyfrowujemy słowo po słowie każdą opcję dostępną w ustawieniach (skąd normalny człowiek ma wiedzieć co to jest BZZB / BXXB albo czy wybrać mgcamd135_newcs165 czy OSCAM 8648_110 Readers only. Tym gorzej, że urządzenie ma wgraną polską wersję softu więc nie wiadomo czego szukać w necie - w angielskiej wersji pewnie łatwiej byłoby znaleźć opisy tych różnych słów w obcym języku geeków SAT. Brakuje jakiegoś helpu który by opisywał jakie są konsekwencje wybrania danego ustawienia i w jakich przypadkach powinno się go używać a w jakich nie zawracać sobie nim głowy.

Jest to tym trudniejsze, że większość informacji o enigma jest na zakodowanych forach wymagających logowania i zakładania profilu. Na dziś o enigma2 nie ma nawet artykułu na wikipedii (ani polskiej ani angielskiej).

Jak to zaczęło mniej więcej działać to dochodzimy do codziennej obsługi:

Pierwszym problemem jest to że urządzenie nie daje się mi wyłączyć inaczej niż tylko przez wyciągnięcie wtyczki z kontaktu. Niby wyłączenie (na wyświetlaczu świeci się tylko E2) - dysk twardy albo wentylator dalej pracuje, w każdym razie szumi. Jak wyciągamy wtyczkę to problem jest inny: urządzenie włącza się kilka dobrych minut. W międzyczasie odechciewa się oglądania.

nie ma żadnej zbieżności pomiędzy tym co jest napisane na guzikach na pilocie a tym co się rzeczywiście dzieje po naciśnięciu danego guzika. Jest w tym jakaś logika znana ludziom którzy codziennie nad tym siedzą ale nie dla osoby, która przychodzi i bez wstępnego przeszkolenia chce po prostu pooglądać telewizję. Próbowałem przewijać reklamy guzikami >> i << ale okazuje się, że trzeba wiedzieć że tak nie wolno bo działa to tragicznie a co gorsza wiesza odbiornik tylko trzeba używać guzików 1, 3, 4,6,7 i 9 na pilocie. Żeby wejść do menu po kolei naciskam OK (nie to) potem jeszcze kilka innych guzików aż wreszcie trafiam.

Wiem, że to w dużym stopniu wina debilnego pilota nki którego mam ale szukałem w internecie pilota pod enigma2 z guzikami opisanymi dla tego systemu i nie znalazłem. Może za krótko szukałem ale życie jest za krótkie.

Jeżeli przewijam do przodu / do tyłu szybciej niż 2x prędkość to się wiesza. Tak nie powinno być, powinny być standardowo zablokowane funkcje które nie działają. Dopiero gdzieś tam w eksperckich ustawieniach znalazłem sposób na wyłączenie niedziałających prędkości przewijania itp. Została mi tylko 2x w przód i 2x w tył. Nie działają płynnie (raz wyświetli kila klatek w sekundzie, raz się podwiesi na 5 sekund zanim pokaże następną klatkę itp), ale przynajmniej nie wieszają odbiornika.

Jak nacisnę VOD to mam do dyspozycji 3 ekrany różnych serwisów dostępnych - nie wierzę, że jest tyle dostępnych działających poprawnie i mających jakikolwiek sensowny content serwisów. Podejrzewam, że tak jak przy innych funkcjach połowa nie działa i wchodząc do tego menu trzeba być zdeterminowanym i dokładnie wiedzącym czego szukać.

To samo jak się wchodzi do plugins (wtyczki): gigantyczna lista wtyczek i tak naprawdę za wyjątkiem google na laptopie (drugi ekran) w samym odbiorniku nie ma żadnej sensownej informacji które tak naprawde powinienem włączyć.

Podsumowując: jest to odbiornik i soft dla totalnych entuzjastów grzebania w ustawieniach i hackowania rzeczy związanych z TV-SAT. Napewno nie jest dobrą opcją dla kogoś kto chce podłączyć i oglądać - i używać funkcji oprogramowania wiedząc, że jeżeli jest w menu to znaczy że jest przetestowana i działa.

Podejrzewam, że u większości ludzi którzy używają enigmy tak realnie czas poświęcony na ustawianie / grzebanie itp. do oglądania jest jak 1:1. Chyba, że mają naprawde dużo czasu na oglądanie TV a nie jak ja z godzinę/dwie na tydzień maksymalnie.
  • Poziom 35  
    Nie radzisz sobie to sprzedaj.
    Czepiasz się sprzętu, który pracuje w innych warunkach niż te, dla których był projektowany.
    Chcesz poprawnie działający sprzęt o takich możliwościach to wydaj 2-3 razy tyle co najmniej.
    Po drugie: zapewne masz na pokładzie image "medialne", w którym sprzedawcy upychają co się da - aż dziw bierze, że ten dekoder nie szyje i nie gotuje.
    Wgraj coś lekkiego, ustaw pod siebie a wtedy go polubisz, no chyba, że pracy nie przynosisz do domu...
  • Poziom 8  
    Czy gdzieś jest jakieś info jak wgrać i skonfigurować jakąś lekką wersję na nbox? Jaki image, skąd wziąć lub na które konkretie forum zajrzeć?

Jak napisałem na samym początku nie chcę sprzętu o 'takich możliwościach' tylko sprzętu który będzie umożliwiał oglądanie telewizji. Z zaawansowanych możliwości potrzebna mi tylko pauza (timeshift) bo tak właśnie oglądam żeby uniknąć tony reklam.

W związku z tym, że nie znalazłem odpowiedniej recenzji przed zakupem (na pewno bym takiego nie kupował gdybym wiedział jak to wygląda) dałem się nabrać sprzedawcy z Allegro że to będzie spełniało moje potrzeby. Szczególnie w zakresie stabilności (linux=stabilność).

Więc napisałem recenzję dla innych którzy zupełnie przypadkowo i pewnie w znakomitej mniejszości ale chcą po prostu oglądać TV na nie wieszającym się sprzęcie.

Jeżeli jednak ktoś może mi pomóc w odchudzeniu tego do takiego podzbioru funkcjonalności który jest działający i sprawdzony to będę wdzięczny.
  • Poziom 16  
    Wiele porad jak i odpowiedni system jest tutaj ale też wymagana rejestracja.
  • Poziom 31  
    Graterlia z racji tego, że jest goła najprawdopodobniej będzie wymagała dogrania przynajmniej Oscama. Ja osobiście jestem zwolennikiem OpenPli, choć muszę przyznać, że czasami coś zamuli. Inna sprawa, że aby te tunery chodziły stabilnie muszą być pełnosprawne a nagminną ich bolączką są elektrolity. Co prawda sprzedawcy zapewniają, że są wymienione ale różnie z tym może być. I przeważnie wymieniają te kluczowe a uszkodzonych może być więcej.
  • Poziom 17  
    Nbox jest naprawdę wdzięcznym sprzętem za te pieniądze. Jak chcemy po prostu go używać do "ludzkiego" oglądania wystarczy wgrać OpenPLi 8.6.0. którym ma już zainstalowane co trzeba i wystarczy zaaplikować kartę od splitera i heja. A żeby wiatrak czy dysk usypiał się w stanie czuwania wystarczy ustawić tą opcje w menu. A ten dekoder nie ma stanu deep sleep nawet w oryginalnym sofcie. Jak chcesz coś hiper ekstra full opcja to musisz się liczyć z targetem 600+ a nie 150.
  • Poziom 31  
    arecki09 napisał:
    A ten dekoder nie ma stanu deep sleep

Mój poprzeni linuxowy DMM7020S miał taki stan ale trzeba było go uruchomić poprzez menu. I włączanie trwało tak samo długo jak po całkowitym wyłączeniu z sieci. Teraz mam listwę i po prostu na dłuższe przerwy w oglądaniu wyłączam cały sprzęt, czym oszczędzam nie tylko prąd ( Nbox 20W na "czuwaniu") ale i wspomniane wyżej elektrolity.

Dodano po 50 [minuty]:

arecki09 napisał:
    i wystarczy zaaplikować kartę od splitera i heja..

A jak się ma dwa to nawet splittera nie potrzeba :D
  • Poziom 17  
    W te tereny nie zagłębiajmy autora bo jak dla niego rejestracja na jakimś forum to zapora nie do przejścia to co dopiero konfiguracja oscama. I pamietajmy ze to jest alternatywne oprogramowanie a nie jego fabryczne bo fabrycznie nie miał takiego zastosowania ;)
  • Poziom 31  
    arecki09 napisał:
    bo jak dla niego rejestracja na jakimś forum to zapora nie do przejścia

Nie przesadzajmy. Na Elektrodę się zarejestrował :wink:. A jak się wdroży nie będzie chciał nic innego poza Enigmą :D
    arecki09 napisał:
    I pamietajmy ze to jest alternatywne oprogramowanie a nie jego fabryczne bo fabrycznie nie miał takiego zastosowania ;)

To absolutna prawda ale także to, że to konstrukcja sprzed prawie dekady.
    Taki VU2Solo czy DMM7080 uruchamiają się kilkukrotnie szybciej i takowoż działają. Ale i kilkakrotnie więcej kosztują a ten ostatni to cały rząd więcej :|
  • Poziom 24  
    Mogę polecić PKTeam i nic się tam nie wiesza wystarczy poczytać ustawić i działa