Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora Amor/Junior - nie działa UKF

Pitt822 23 Lut 2016 22:57 3480 44
 • #31 23 Lut 2016 22:57
  Pitt822
  Poziom 7  

  A tak bardziej łopatologicznie na czym polega to strojenie z heterodyną z innego radia. W dobrze przestrojonym radiu ustawiam działającą stację na ok 88 MHz i w drugim powinno odbierać tą stację mniej więcej w miejscy 99 MHz? Ale jak łączę radia, normalnie przewodem do gniazd antenowych jednego i drugiego?

 • #32 23 Lut 2016 23:20
  januszjh
  Poziom 17  

  Rzuuf. Nieporozumienie. To zależy czy ktoś chce uzyskać taki efekt czy go zniwelować. Mnie to szersze pasmo nie przeszkadza. Gorzej jak stacja nadaje na 87,5MHz i nie każdy odbiornik fabrycznie stroi tak nisko.

  Cytat:
  A tak bardziej łopatologicznie na czym polega to strojenie z heterodyną z innego radia

  Heterodyna ma częstotliwość wyższą o 10,7MHz od częstotliwości odbieranej.
  Sygnał heterodyny dudni z sygnałem odbieranym i powstaje częstotliwość różnicowa.

  fo = fh +/- fp

  fo - cz. odbierana
  fh - cz. heterodyny
  fp - cz. p.

  Za mało miejsca na wyjaśnienia. Polecam np. "Podręczną Encyklopedię Radioamatora" Niemcewicza.

  Możesz sobie nastroić radio na szerszy zakres - np. by łapał 87-119MHz i będziesz łapał stacje radiowe i heterodyny innych radiów nastrojonych do 108,3MHz.

 • #33 24 Lut 2016 00:32
  Pitt822
  Poziom 7  

  Do książki pewnie dotrę, teraz pytam tylko jak połączyć te radia a nie na jakiej zasadzie to działa :) normalnie kablem do wejść antenowych?

 • #34 24 Lut 2016 02:45
  januszjh
  Poziom 17  

  Zbliżyć na małą odległość tj. ok. 50cm. Kiedyś z ponad 5 metrów łapałem heterodynę z "jamnika" na radiu w "walkmanie".
  Działa to na tej zasadzie, że heterodyna jest mikro-nadajnikiem radiowym i trzeba ten sygnał wyłapać na innym radiu.

 • #35 24 Lut 2016 09:01
  Rzuuf
  Poziom 43  

  januszjh napisał:
  ... heterodyna jest mikro-nadajnikiem radiowym ...
  Pierwszy tranzystor w głowicy UKF ma za zadanie nie tylko wzmocnić odbierany sygnał, ale też "przy okazji" osłabić przenikanie sygnału od heterodyny "na zewnątrz". Chodzi o to, że taka heterodyna (gdyby jej to umożliwić) zakłócała by odbiór radiowy odbiorników w sąsiedztwie, co jest wręcz niedopuszczalne.
  Połączenie: gniazdo antenowe I odbiornika --> drut --> gniazdo antenowe II odbiornika, ułatwia przenikanie słabego sygnału heterodyny (to są milivolty!) do wejścia antenowego II odbiornika, dla którego sygnał na poziomie 1mV jest już całkiem mocny i łatwy do rozpoznania.
  Heterodynę "słyszysz" jako wyciszenie szumu w oczekiwanym miejscu na skali, a jeśli delikatnie postukasz w płytkę głowicy UKF odbiornika I, to te stuki usłyszysz w odbiorniku II.

  W ten sposób możesz zmierzyć częstotliwość heterodyny - nie dysponując częstotliwościomierzem.

 • #36 24 Lut 2016 16:12
  januszjh
  Poziom 17  

  Rzuuf napisał:
  Pierwszy tranzystor w głowicy UKF ma za zadanie nie tylko wzmocnić odbierany sygnał, ale też "przy okazji" osłabić przenikanie sygnału od heterodyny "na zewnątrz". Chodzi o to, że taka heterodyna (gdyby jej to umożliwić) zakłócała by odbiór radiowy odbiorników w sąsiedztwie, co jest wręcz niedopuszczalne.
  Połączenie: gniazdo antenowe I odbiornika --> drut --> gniazdo antenowe II odbiornika, ułatwia przenikanie słabego sygnału heterodyny (to są milivolty!) do wejścia antenowego II odbiornika

  Można by powiedzieć, że sam sobie przeczysz. Pierwszy tranzystor separuje sygnał heterodyny, ale i tak wpinasz się do gniazda antenowego. Nie wiem co silniej promieniuje - nieekranowana heterodyna, czy antena - pewnie zależy od konkretnego przypadku.

 • #37 24 Lut 2016 16:37
  Rzuuf
  Poziom 43  

  Sprawdź: możesz włączyć antenę przez niewielki kondensator (kilknaście pF) do kolektora T1. Odbiór niewiele się zmieni, ale moc sygnału odbieranego z heterodyny znacznie wzrośnie. A promieniowanie jednak zależy od rozmiarów liniowych elementu promieniujacego: antena (kilkadziesiąt cm) jest znacznie skuteczniejsza, niż kilka(naście) cm2 montażu elementów heterodyny.
  Dawniej, pierwsze odbiorniki ze stopniem superreakcyjnym, nie miały wzmacniacza separującego na wejściu i "siały" zakłóceniami.
  A od konkretnego przypadku rzeczywiście zależy, mnie się trafiały najczęściej te, o których piszę: tranzystor T1 uszkodzony przy wyładowaniach atmosferycznych, wówczas można było wpiąć antenę "po nim" i szukać heterodyną (jeśli udało się wykryć jej pracę) jakiegoś odbioru.

  Niemniej, wydaje mi się, że autorowi Tematu dostarczyliśmy już wszelkich użytecznych (i skutecznych) rad.

 • #38 24 Lut 2016 17:18
  januszjh
  Poziom 17  

  Kolektor T1 przez mały kondensator - też o tym pomyślałem - od 1 do 10pF wg mnie wystarczy.

 • #39 24 Lut 2016 17:58
  Pitt822
  Poziom 7  

  Udało mi się zrobić Juniora. W sumie wszystko wg. schematu przestrojenia ale był problem z tą cewką L1 i musiałem ją jeszcze raz wlutować i sprawdzić połączenia.

  Nie wiem tylko czy taka uroda tego radia, bo odbiera dość słabo. W porównaniu np. z Jubilatem o wiele ciszej i stacje nie łapią tak czysto. Regulacja cewkami na niewiele się zdaje.

 • #40 04 Mar 2016 23:16
  Pitt822
  Poziom 7  

  Z Juniorem jest nadal problem. Przy strojeniu na UKF słychać brzęczenie, jedynie jak już złapie jakąś stację, to wtedy gra ale z czasem ta stacja jakby uciekała i słabła, albo przekształca się w brzęczenie. Wystarczy też pomachać ręką nad płytką i też wraca to brzęczenie.
  Co może być tego przyczyną?

  Wykluczyłem wpływ komputera czy routera, bo przy wyłączonym też tak się dzieje.

 • #41 04 Mar 2016 23:23
  januszjh
  Poziom 17  

  Może oscylator (heterodyna) ma drgania relaksacyjne (okresowo pojawiające się i zanikające). Za silne sprzężenie zwrotne w generatorze lokalnym (heterodynie)?

 • #42 04 Mar 2016 23:36
  Pitt822
  Poziom 7  

  Proszę bardziej po ludzku :) Nie mam oscyloskopu więc tego nie sprawdzę. Co może być przyczyną tego, w sensie co można spróbować wymienić i zobaczyć czy to to powoduje te zakłócenia.

 • #44 05 Mar 2016 01:40
  Pitt822
  Poziom 7  

  Buczenie ustaje jak zmostkuje się i połączy masę z wyjściem cewki L1 (tak jak na rysunku).
  Wówczas coś tam łapie b. cicho.
  Lepiej gra gdy dotknie się np. śrubokrętem w okolicach C5, a jeszcze lepiej gdy w C10. Tak jakby tam trzeba było podłączać antenę.

  Co może być nie tak? Cewkę L1 włożyłem inną taką samą z drugiego radia i na obu to samo się dzieje. Może spróbować posprawdzać/wymienić oporniki?

  Wymiana C10 na niższą wartość nic nie zmienia.

  Diora Amor/Junior - nie działa UKF

 • #45 05 Mar 2016 10:24
  januszjh
  Poziom 17  

  Jeśli zwierasz wejście, to tak jakbyś nie miał anteny i wzmacniacza w.cz. dlatego wstawienie anteny za wzmacniaczem pomaga. Kondensator sprzęgający wzmacniacz w.cz. z heterodyną/mieszaczem (2w1) jest podejrzany (C6). Sugeruje wstawić mniejszą pojemność - 3pF i upewnić się czy łączy - jedna jego końcówka powinna mieć przejście z C T1, a druga z E T2.
  Wzmacniacz w.cz. prawdopodobnie się wzbudza - stąd to buczenie. Antenę oddalić i łączyć ekranowanym przewodem.