Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diora Amor/Junior - nie działa UKF

Pitt822 17 Feb 2016 14:38 6006 44
 • #1
  Pitt822
  Level 9  
  Mam odbiorniki Amor i Junior Diory, oba bardzo podobne jeżeli chodzi o układ - schemat praktycznie taki sam.

  Zależy mi na zrobieniu Amora więc od niego zacznę.

  Na długich czy krótkich odbiera wszystko normalnie. Na UKF przez 3/4 pasma przy strojeniu zmieniają się szumy a 1/3 skali jest cisza.
  Na początku było w nim chyba zwarcie gdzieś na kondensatorze, bo długie odbierały b. cicho ale powymieniałem wszystkie elektrolity i na innych pasmach odbiera ok. Na UKF jest tak jak napisałem wyżej, radio zostało już przestrojone wg schematu z obrazka.
  Pomiar prądu przy tranzystorach wygląda następująco:
  T1
  b -4,3 V
  e -12,1 V
  c 0 V
  T2
  b -9,7 V
  e -9,5 V
  c -0,3 V
  I coś mi się tu nie podoba. Nie znam się aż tak bardzo jeszcze, ale to chyba za duże różnice napięć.
  Na C18 np. już jest 0V.  Ma ktoś pomysł co tam jeszcze można sprawdzić?


  Tranzystory są BF-195

  Diora Amor/Junior - nie działa UKF

  Diora Amor/Junior - nie działa UKF Diora Amor/Junior - nie działa UKF
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  Rzuuf
  Level 43  
  Obydwa tranzystory mają nieprawidłowe napięcia.
  Sprawny tranzystor NPN w stanie "aktywnym" powinien mieć na bazie napięcie wyższe (bardziej dodatnie), niż na emiterze o ok. 0,6V.
  Tranzystor T1 jest na 100% niesprawny - zacznij od jego wymiany (nawet na jakikolwiek NPN) i sprawdzenie napięć.
  T2 ma napięcia trochę "dziwne", ale możliwe, że pomiar jest obciążony błędem pochodzącym od zbyt niskiej oporności przyrządu pomiarowego, ponadto ten stopień powinien oscylować, więc napięcie nie jest "statyczne".
 • #3
  Pitt822
  Level 9  
  Po zmianie na taki sam rodzaj tranzystora z innego radia


  T1

  B -4,1
  E -4,85
  c -0,6  T2

  B -8,5
  E -8,8
  C -0,25

  Przy strojeniu słychać tak jakby nastawiało się na stacje, jest na przemian cicho i potem brzęczenie tak jakbyśmy ustawiali stacje ale zamiast jakiejś stacji słychać tylko brzęk.
 • #5
  Pitt822
  Level 9  
  No przestroiłem je wg schematu. jako C13 dawałem już różne wartości, teraz mam trymer i jak nim ustawię to to dane "charczenie" przesuwa się na skali. Można wywnioskować ze te charczenia to stacje radiowe, bo są one różnej modulacji, które pojawiają się co chwile podczas strojenia, tylko że zamiast głosu czy muzyki jest szum i jakby tego nie "dekodowało".
  Podobnie jest jak się kręci cewką L4, ona w Jubilacie była chyba od górnego czy dolnego pasma, tu myślę jest podobnie.

  Wcześniej przestrajałem Jubilata, bardzo podobne radio i złapało wszystko za pierwszym razem i bardzo dobrze gra. A tutaj nie wiem co nie tak.
 • #7
  Pitt822
  Level 9  
  Wymieniłem i drugi tez na taki jak był BF195, niestety nic to nie dało, nadal odbiera jakby zakodowany sygnał.
 • #9
  komoda93
  Level 14  
  Wymiana T2 nic nie dała?
 • #10
  Pitt822
  Level 9  
  Nic nie pomogło, nadal zamiast stacji jest brzęczenie.

  Napięcia też prawie wcale się nie zmieniły.

  T1

  B -4,15
  E -4,9
  c -0,6  T2

  B -8,6
  E -9,3
  C -0,25
 • #12
  Pitt822
  Level 9  
  Daję rożnej długości przewody. Mam jeszcze Jubilata podobnego i gra "na śrubokręcie" po przestrojeniu :)

  Czyli co można zrobić? W heterodynie też są 2 tranzystory z napięciami

  8,8
  9,6
  0,16

  10,60
  9,4
  0,15

  To raczej nie kwestia nastrojenie, bo złapałoby cokolwiek albo na początku albo na końcu. A tu łapie tylko tylko rożne zmodulowane brzęki zamiast stacji.
 • #14
  Pitt822
  Level 9  
  No drut jest.

  Wymieniłem już na tej części sporo kondensatorów na wartości te same, albo te, jakie miały być po przestrojeniu.

  Co można jeszcze robić? Może powymieniać oporniki? Nie ma tam za wiele elementów. Prócz diod i cewek można dać wszystko "nowe", ale nie wiem czy to pomoże.

  Diora Amor/Junior - nie działa UKF
 • #15
  Rzuuf
  Level 43  
  Wymieniać należy tylko te elemeny, które są wadliwe (sprawdzaj choćby omomierzem), a nie "wszystko", bo tak sie nie robi!
  Przyczyną niedziałania może być np. pęknieta ścieżka, zimny lut, kropla cyny zwierająca "cos tam", "pokręcone" rdzenie w filtrach ...
  Nie każda naprawa "amatorska" kończy sie sukcesem, zwłaszcza, jeśli Ci brak doświadczenia i przyrządów.

  Piszesz,że wymieniłe kondensatory - nie pomyliłeś czasem "pF" i "nF"?
 • #16
  Pitt822
  Level 9  
  Luty i ścieżki posprawdzałem. Kondensatory są prawidłowe. Niektóre wartości oporników odbiegają przy mierzeniu nieco od tego co jest na schemacie, ale nie wiem czy to nie przez to, ze są wlutowane?

  Rdzeniami nie kręciłem poza tymi, którymi trzeba przy strojeniu czyli L4 i L2, ale nic to nie pomaga.
 • #17
  Wiju 81
  Level 16  
  A ten drugi odbiornik, który posiadasz jest sprawny? Jeśli tak to potraktój go jako wzorzec. Zmierz rezystancję w kilkunastu punktach i porównaj z naprawianym (szukaj różnicy w pomiarach). Jeśli będzie jakieś zwarcie czy przerwana scieżka, uszkodzony rezystor lub cewka to wyjdzie.
 • #18
  januszjh
  Level 17  
  Na rozregulowanych filtrach p.cz. powstają zniekształcenia liniowe (częstotliwościowe). A taki prosty detektor stosunkowy jak jest w tym radiu reaguje na zmiany amplitudy sygnału i powstają silne zniekształcenia.
  Jednak lepiej nie kręcić filtrami p.cz. jeśli się nie ma doświadczenia i poszukać innej przyczyny. np. uszkodzona dioda w detektorze stosunkowym D3 D4, napięcia na T3, T4, T5.
 • #19
  Andrzej L.
  Level 31  
  Jakoś dziwnie te napięcia mierzysz. Względem + zasilania? Przy przestrojeniu pierwszą czynnością jest uzyskać pokrycie heterodyną odbieranego pasma. Bez tej pewności szkoda przystępować do zestrajania innych obwodów niż L4 i towarzysząca mu pojemność. Objawy wyglądają mi na zrywanie drgań heterodyny. Zapewne cisza pojawia się w ostatnim górnym wycinku 1/3 pasma. Dla pewności przemierzyłbym agregat strojeniowy, bo czasami są pokrzywione okładki i łapie zwarcie = koniec drgań. Czyli zapiąć omomierz (wylutować cewkę L4 aby nie zwierała lub agregat do pomiaru) i w całym zakresie od max pojemności do minimum kręcąc sprawdzić czy gdzieś nie dostaje przywarcia.
  Nie mając miernika częstotliwości (niezastąpiony oscyloskop pracujący przynajmniej do 100MHz wtedy namacalnie widzimy, że drgania rwie w punkcie powyżej lub od do) lub odbiornika kontrolnego pracującego w paśmie 98-119MHz (na którym będziemy w stanie posłuchać sobie heterodyny przestrajanego radia) możemy co najwyżej zgadywać gdzie ta heterodyna sobie oscyluje i czy te oscylacje mają ciągłość w całym paśmie.
  W przypadku porządnych głowic typu GFE-105, GFE-110, GFE-112 przestraja się to bez problemu nawet bez mierników. Jednak w odbiornikach z gatunku jak w tutejszym temacie, głowice są dość kłopotliwe i robotę zdecydowanie ułatwia posiadanie dodatkowych narzędzi pomiarowych, bo bez nich możemy sobie zgadywać przez rok co tam może się ewentualnie dziać.
 • #20
  januszjh
  Level 17  
  @Andrzej L. - Napięcia są mierzone tak a nie inaczej, bo tam jest plus na masie. Dziwnie to wygląda na schemacie - zwłaszcza w przypadku przedwzmacniacza T6. Plus na masie był popularny kiedy powszechne były germanowe tranzystory pnp i tu z przyzwyczajenia tak zaprojektowali mimo tranzystorów npn.
  A ja bym się zastanawiał czy sprzężenie w heterodynie nie jest tam za silne. Można by wymienić C10 z 4,7pF na 2,2pF.
  Diora Amor/Junior - nie działa UKF
 • #21
  Pitt822
  Level 9  
  A więc stan jest taki, że wlutowałem całkiem C7 i odbiera bardzo słabo i zakłóceniami radio zet gdzieś na początku skali. Poza tym nic innego.

  Nie wiem czy jeszcze nie pokombinować z tymi kondensatorami, bo jak są te, które były w schemacie przestrajania to nic nie działa.

  Diody D3 i D4 zmierzyłem i wyglądają na sprawne. Na pozostałych tranzystorach też różnice między bazą a emiterem ok 0,8 V.

  Jeżeli chodzi o C10 to na schemacie Juniora jest 4,7 a na schemacie Amora, czyli tego co teraz mam "na tapecie" 2,2 ale jest wlutowany 4,3.
 • #22
  Andrzej L.
  Level 31  
  Czym tłumaczysz wyrzucenie C7? W większości podobnych głowic dla górnego ukf zaleca się tam właśnie 33pF. Bez niego mieszacz w większości problemów ma problem ze wzbudzeniem stabilnych drgań w paśmie. Więc 33pF zostawić w spokoju. Zanim wstawisz kondensator sprawdzasz go miernikiem czy rzeczywiście jest to taki jak tabelka nakazuje wstawić? Bo różne cyrki pojemnościowe się zdarzają i nagle się okaże, że zamiast pF powstawiałeś nF. Układ jest typową głowicą prostych odbiorników i to działa jak się robi wszystko zgodnie z opisem. Nadal nie potwierdzasz czy heterodyna na pewno działa i czy stroi się w całym paśmie. Przynajmniej potwierdź czy jak ustawisz to radio na początku zakresu na teoretyczne 87,5MHz to czy na drugim, sprawnym radiu w rejonie 98,2MHz pojawia się cisza (oznaka, że heterodyna oscyluje i przynajmniej oscylacje na początku pasma ma prawidłowo ustalone). Jakie są objawy jak pojemności powstawiane zgodnie z tabelką? Głucha cisza?
  Im mniej wytycznych tym dłużej będziemy gdybać.
 • #23
  januszjh
  Level 17  
  Skoro jedna stacja, którą łapie jest na początku skali, to może heterodyna stroi się za wysoko. C13 zmienić na 22pF. Też mi nie pasuje tak duża zmiana pojemności z 43pF na 15pF.
 • #24
  Pitt822
  Level 9  
  Dostałem w sklepie jakieś feralne kondensatory. Niby 33 piko a po zmierzeniu okazało się, że ponad 300 :/

  Amor jeszcze nie działa, bo muszę zdobyć do niego tranzystory w miejsce uszkodzonych, za to Juniora udało się reanimować :)
  W międzyczasie także udało mi się zdobyć Pioniera stereo i przestroił się bez większych problemów.
  Wszystkie z nich są bardzo podobne.

  Pytanie tylko, który kondensator odpowiada za szerokość pasma?
  W miejsce C13 dałem trymer i nim się reguluje początek skali, końcówkę L4, ale w jednym radiu skalę mam bardziej ściśnięta, początek jest dobrze, ale końcówka już jest gdzieś w 3/4 skali. Zbytnia regulacja L4 przesuwa końcowe stacje na początek skali.
 • #25
  Rzuuf
  Level 43  
  Strojenie: od strony 88MHz - cewkami, od strony 108MHz - trymerami.
  W radiu, które ma kondensator strojeniowy dla UKF, zakres przestrajania ("skala" ściśnięta, lub rozciągnięta) zależy od pojemności (trymer + kondensator) w heterodynie

  Jeśli masz jedno radio "D" sprawne, dobrze (lub fabrycznie) zestrojone, to powinno ono odbierać sygnał heterodyny przestrajanego radia "X" w taki sposób, że po nastawieniu "dolnego" krańca pasma (88MHz) w radiu "X", jego heterodynę powinno odbierać radio "D" na częstotliwości ok. 99MHz. Dla pewności możesz połączyć gniazda (wejścia) antenowe obu odbiorników kawałkiem drutu.
 • #26
  januszjh
  Level 17  
  Jak przestrajalem Amatora Stereo, to nie zalezalo mi na tym, zeby poczatek pasma byl na poczatku skali i koniec na koncu. Mam tak, ze srodek pasma jest po srodku skali, a radio odbiera np. od 80 do 116MHz. Po przestrojeniu napisy na skali i tak nie beda sie zgadzaly z odbierana czestotlowoscia
 • #27
  Pitt822
  Level 9  
  Jeszcze mam pytanie jaką funkcje pełni w tych typach cewka L1? czy jest to symetryzator do anteny z 300 ohm?
  Jeżeli chciałbym zmienić na gniazdo koncentryczne antenowe to trzeba podpiąć ekran do wyjścia cewki O a żyłę do K albo P? Drugi obrazek przedstawia jak jest w Zodiaku gdzie jest fabrycznie takie rozwiązanie. Czy da się to zastosować tam gdzie nie ma wejścia na koncentryk?

  Jubilat
  Diora Amor/Junior - nie działa UKF

  Zodiak
  Diora Amor/Junior - nie działa UKF

  Dodano po 11 [minuty]:

  januszjh wrote:
  Jak przestrajalem Amatora Stereo, to nie zalezalo mi na tym, zeby poczatek pasma byl na poczatku skali i koniec na koncu. Mam tak, ze srodek pasma jest po srodku skali, a radio odbiera np. od 80 do 116MHz. Po przestrojeniu napisy na skali i tak nie beda sie zgadzaly z odbierana czestotlowoscia  Tak, ale gdy całe pasmo jest rozciągnięte tylko na trochę większej niż połowa części skali to stacje są bardzo blisko siebie i czasem trudno dostroić jeżeli są dwie b. blisko.

  Dodano po 5 [minuty]:

  I czy mogę zastąpić BF 195 na BF 194 albo BF 215?
  Po kilku przelutowaniach w tych 215 połamały się nogi i myślę, żeby zamówić te BF215 metalowe, wydają się solidniejsze. One są w Jubilacie. W Amorze i Juniorze już te "kryzysowe" 195tki.
 • #28
  Rzuuf
  Level 43  
  Jeśli cała skala obejmuje 80 do 116MHz, to trzeba zwiekszyć pojmność trymera i zmniejszyć indukcyjność cewki. Często trzeba to robić w kilku podejściach, zanim się trafi.

  Sprawa cewki antenowej: są 2 funkcje: dopasowanie do anteny i wstępny filtr pasmowy.
  W Jubilacie trzeba zmienić 27pF na 12pF, a w Zodiaku wyrzucić C1=18pF, a potem dostroić rdzeniem na maximum odbioru na środku skali.
  Połączenie dla koncentryka można zrobić tak, jak w Zodiaku.
 • #29
  januszjh
  Level 17  
  Quote:
  Jeżeli chciałbym zmienić na gniazdo koncentryczne antenowe to trzeba podpiąć ekran do wyjścia cewki O a żyłę do K albo P? Czy da się to zastosować tam gdzie nie ma wejścia na koncentryk?

  Na wszystkie pytania: tak

  Quote:
  Sprawa cewki antenowej: są 2 funkcje: dopasowanie do anteny i wstępny filtr pasmowy.

  Jest jeszcze 3 funkcja - symetryzator - wejście symetryczne, wyjście niesymetryczne.

  Rzuuf wrote:
  Jeśli cała skala obejmuje 80 do 116MHz, to trzeba zwiekszyć pojmność trymera i zmniejszyć indukcyjność cewki. Często trzeba to robić w kilku podejściach, zanim się trafi.

  Jest wprost przeciwnie. Zakres przestrajania fmax/fmin jest proporcjonalny do pierwiastka kwadratowego z Cmax/Cmin. Większy zakres jest z dużą indukcyjnością. Przy małej indukcyjności potrzebna jest większa pojemność, a równoległa pojemność zmniejsza zakres (mniejsze Cmax/Cmin)
  Nie ruszałem cewek (zachowały swoją dużą indukcyjność). Obliczyłem pojemność kondensatorów i ruszyło od razu. Poprawka trymerami na środek pasma, w którym miałem najbardziej interesującą mnie stację i jest super.

  Quote:
  Tak, ale gdy całe pasmo jest rozciągnięte tylko na trochę większej niż połowa części skali to stacje są bardzo blisko siebie i czasem trudno dostroić jeżeli są dwie b. blisko

  Ale w "Amatorze", jest duża przekładnia na kondensatorze strojeniowym i zawężenie zakresu jest zaletą. Żeby przelecieć całą skalę, trzeba 38 razy przeciągnąć pokrętło od góry do dołu. W prostych odbiornikach robi się tylko pół obrotu dużo mniejszym pokrętłem.
 • #30
  Rzuuf
  Level 43  
  januszjh wrote:
  Większy zakres jest z dużą indukcyjnością
  TAK.
  januszjh wrote:
  Zakres przestrajania fmax/fmin jest proporcjonalny do pierwiastka kwadratowego z Cmax/Cmin
  TAK.
  januszjh wrote:
  Rzuuf napisał:
  Jeśli cała skala obejmuje 80 do 116MHz, to trzeba zwiekszyć pojemność trymera i zmniejszyć indukcyjność cewki
  - czyli zmniejszyc stosunek Cmax do Cmin.
  januszjh wrote:
  Jest wprost przeciwnie
  - przeczysz sam sobie!