Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Punkty pracy tranzystora bipolarnego w układzie WE

ixac 17 Lut 2016 16:18 1041 2
  • #1 17 Lut 2016 16:18
    ixac
    Poziom 1  

Witam! Zadanie polega na wyznaczeniu punktu pracy tranzystora. Układ jest trochę inny niż zwykle, bo brak jest rezystora idącego od węzła bazy do zasilania oraz źródło prądowe jest w emiterze a zwykle jest tylko rezystor, więc nie wiem czy mam to dobrze. Proszę o sprawdzenie :)
    Punkty pracy tranzystora bipolarnego w układzie WE

0 2
  • Pomocny post
    #2 18 Lut 2016 00:33
    Imekxus
    Poziom 17  

Śmierdzi mi tu założenie, że Ib=0, skoro jest to wzmacniacz to stan jest z założenia aktywny, gdybym ja rozwiązywał to zadanie to przyjął bym betę taką jak przyjmuje się w podręcznikach, gdy nie jest podane h21e (np. 100, 200) i obliczył Ib (GDYBYM MIAŁ LICZYĆ UCE FAKTYCZNIE!). Uce, które podałeś to nie jest Uce tylko napięcie między kolektorem i masą (np. Uce + Uźródła_prądowego). W takim przypadku nie zawracasz sobie gitary h21e tylko faktycznie piszesz, że Uk-masa to E-U_Rk.
    Podsumowując:
    - założenie Ib=0 jest moim zdaniem błędne (jak ktoś uważa inaczej, niech nie usuwa mi posta, tylko napisze, dlaczego się mylę);
    - Uk_masa to nie jest Uce.

0
  • Pomocny post
    #3 19 Lut 2016 22:45
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

Generalnie dobrze, Przy praktycznych wartościach wzmocnienia tranzystora można przyjąć, że prąd bazy jest równy zeru, ale trzeba być świadomym, że to przybliżenie.

Choć przy podanych wartościach elementów tranzystor jest zatkany - prąd źródła prądowego ładuje kondensator o nieskończonej pojemności, więc osiągnie on napięcie 0V (U = Q/C), tranzystor nigdy się nie odetka.

1