Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

szafa ZK2a-1P - podłączenie PEN

17 Lut 2016 16:35 2028 23
  • Poziom 11  
    Witam, mam postawione złącze ZK2a-1P, do niego doprowadzony kabel 5x10 mm2. Chciałbym rozdzielić PEN na N i PE. W złączu jest tylko zacisk PEN, elektryk mówił aby podłączyć tam N a PE na aluminiowej listwie PEN. Złącze to takiej listwy po mojej stronie nie ma. Czy ktoś się orientuje czy jest miejsce abym podłączył PE? Czy mogę podłączyć obydwa przewody do złącza PEN od licznika?
    Pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
  • Moderator Elektrotechnika
    A dlaczego nie robi tego elektryk , pomiary ochrony pporaż. też kolega sam wykona.
  • Poziom 27  
    Zapytaj tego co położył taki kabel.
  • Poziom 11  
    Jak już wszystko podłączę, elektryk z uprawnieniami dokona pomiarów.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 24  
    Dziwna logika.
    Wszystko powinien zrobić elektryk z uprawnieniami a nie tylko pomiary.
    Instalacja elektryczna w rękach osoby nieznającej się na temacie jest niebezpieczna.
  • Moderator - Elektryka
    rafi84 napisał:
    Dziwna logika.
    Wszystko powinien zrobić elektryk z uprawnieniami a nie tylko pomiary.

No jasne że dziwna, i to jak.
    Ale ileż tańsza !
    Fach elektryka zszedł na psy, bo każdy może dostać ŚK i za flaszkę pieczątki trzepać... nie widząc nawet instalacji, że o pomiarach nie wspomnę...

Kolego rafi84 - jesteśmy w strefie taniości a nie fachowości... :|
  • Poziom 11  
    Dlatego proszę o pomoc bo orientuje się, że lepiej jest przyłączyć PE bezpośrednio do uziemienia "skrzynki" tylko nie wiem, czy jest możliwość po mojej stronie. Jest jakaś śruba ale bez pewności nie podłącze, myślałem także o zostawieniu jednej żyły a uziemieniu z rozdzielnicy do fundamentu i dopiero w rozdzielnicy podział.

Dodano po 5 [minuty]:

Ogólnie pojecie mam, (jestem po szkole elektrycznej ). Instalację oraz zabezpieczenia także sam kładłem -nie oszczędzam na podstawowych materiałach typu jedna rcd lub brak czy przekroje kabli. Sam spotkałem się wielokrotnie z bublami elektryków więc stawiam na staraność wykonania i późniejszy dokładny pomiar.
  • Poziom 24  
    Żeby podłączyć do uziomu skrzyni trzeba wiedzieć jeszcze jaką wartość rezystancji ma, a nie sądzę abyś bił uziom do ZKP (ale mogę się mylić).
  • Moderator - Elektryka
    adrianczerna napisał:
    orientuje się że lepiej jest podłączyć PE bezpośrednio do uziemienia skrzynki

Proszę się najpierw zorientować czyją własnością jest owa "skrzynka" oraz przyłączony do niej uziom.
  • Poziom 24  
    No właśnie miałem edytować ale kolego zbich70 mnie uprzedziłeś.
    Żeby podłączyć się do "cudzego" uziemienia trzeba mieć zgodę właściciela infrastruktury.
  • Poziom 11  
    niestety nie dowiedziałem się jaką wartość ma otrzymałem tylko odpowiedzi ze dokonano pomiarów i wszystko wykonano z normami ,skrzynka posiada uziom z linki prawdopodobnie podłączona jest do uziomu obok słupa

Dodano po 2 [minuty]:

skrzynka i słup jest na moim terenie czy to ma znaczenie?
  • Specjalista elektryk
    adrianczerna napisał:
    jak wszystko podłącze elektryk z uprawnieniami dokona pomiarów,

A jakim prawem i na jakiej podstawie to zrobisz?
    Przez analogię, wytnij sobie wyrostek i idź do lekarza aby zszył Ci brzuch. Powodzenia!!
    Cytat:
    Dlatego proszę o pomoc bo orientuje się że lepiej jest podłączyć PE bezpośrednio do uziemienia skrzynki tylko nie wiem czy jest możliwość po mojej stronie (jest jakaś śruba ale bez pewności nie podłącze ,myślałem także o zostawieniu jednej żyły a uziemieniu z rozdzielnicy do fundamentu i dopiero w rozdzielnicy podział

Nie orientujesz się i nie wiesz o czym piszesz.
  • Poziom 11  
    mam do czynienia co jakiś czas z elektryką także wiem o czym piszę
  • Poziom 32  
    rafi84 napisał:
    Żeby podłączyć się do "cudzego" uziemienia trzeba mieć zgodę właściciela infrastruktury.
    rafi84 napisał:
    Żeby podłączyć do uziomu skrzyni trzeba wiedzieć jeszcze jaką wartość rezystancji ma,

W tym przypadku obie kwestie nie mają najmniejszego znaczenia. Rozdział należy wykonać w rozdzielnicy a szynę PE przyłączyć do uziemionej GSU budynku.
  • Moderator Elektrotechnika
    adrianczerna napisał:
    jak wszystko podłącze elektryk z uprawnieniami dokona pomiarów,

Wiele rzeczy można doradzić stukając w klawiaturę, ale nie wszystko. Błędem twojego rozumowania jest to że ty to zrobisz prosząc o poradę na forum jak to zrobić. W dalszej kolejności chcesz wezwać elektryka. A według mnie powinno być odwrotnie wzywasz elektryka on ci mówi co masz wykonać -konsultujesz to tu na forum i basta. Możesz wtedy zrobić wiele sam, wiemy chodzi o pieniądze. Wiedza elektryka na miejscu jest bezcenna.
  • Poziom 32  
    adrianczerna napisał:

Kolega nie wie o czym pisze a w dodatku z fatalną gramatyką.

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści,
    W takim razie proszę zgłosić raport.
    Moderator ; Krzysztof Reszka
  • Moderator - Elektryka
    adrianczerna napisał:

Chyba nie za bardzo...
    Pytałem o własność "skrzynki". Twoja jest ona czy OSD?
  • Poziom 11  
    Nie chodzi o pieniądze, elektryk powiedział abym zrobił rozdział w ZK w taki sposób a niestety mam inną skrzynkę niż np. sąsiad, ponieważ nie widzę po swojej stronie listwy abym mógł podłączyć osobno PE. Mam wypuszczony pręt z fundamentu więc zrobię rozdział w rozdzielnicy.
  • Specjalista elektryk
    adrianczerna napisał:
    elektryk powiedział abym zrobił rozdział w ZK

Ten elektryk jak i Ty jesteście laikami. Zajmijcie się lepiej uprawą marchewki. Będzie mniej ofiar!
    adrianczerna napisał:
    a niestety mam inną skrzynkę niż np sąsiad ponieważ nie widzę po swojej stronie listwy abym mógł podłączyć osobno PE

My też nie widzimy tej tajemnej listwy.
    adrianczerna napisał:
    mam wypuszczony pręt z fundamentu więc zrobię rozdział w rozdzielnicy

Pręt masz wypuszczony. Hmmm. A jaki jest jego przekrój i materiał?
  • Poziom 11  
    pręt stalowy fi12
  • Pomocny post
    Moderator Elektrycy
    adrianczerna napisał:
    że lepiej jest przyłączyć PE bezpośrednio do uziemienia "skrzynki" tylko nie wiem, czy jest możliwość po mojej stronie

Jeżeli jest to już po stronie kolegi, to jest taka możliwość. Potwierdzić należy własność tego uziomu.
    Natomiast co do znaczenia tego uziomu, to nie będzie on miał większego sensu dla ochrony przeciwporażeniowej budynku.
    Zgodnie z normą, szyna PE w obiekcie i tak musi być uziemiona.

Więc czy dokona kolega rozdziału w złączu, czy w rozdzielnicy w domu, to i tak szyna PE musi mieć "swój uziom". Potem trzeba to wszystko sprawdzić miernikiem.

Zaproś elektryka, niech Ci wytłumaczy jak chcesz robić sam. Z forum to żadna nauka a i tak nie zrozumiesz jak to zrobić z postów.
  • Poziom 11  
    Elektryk podłączy wlz do zk ,uziom podłącze do fundamentu.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Chyba dobrze, że kolega sam zamknął temat.
    Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz, nie ryzykuj życia- swojego i najbliższych!