Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DTM 2110 - Miernik temperatury

larcz 17 Feb 2016 16:46 1626 4
    larcz
    Level 11  
    Witam wszystkich.
    Nie miałem pewności gdzie umieścić temat ale z uwagi na wiek sprzętu zdecydowałem się tutaj.
    Mam kilka termometrów elektronicznych produkcji GDR, dokładniej DTM 2110 (zdjęcie). Jak widać po panelu obsługują one pt100 i 2 rodzaje termopar. Problem polega na tym, że nie mam żadnej instrukcji ani specyfikacji urządzeń a porty są w starym standardzie (którego też nie znam). Moje pytanie jest następujące: czy miał ktoś kiedyś do czynienia z takim sprzętem? Chce do niego podłączyć czujniki ale problem polega na tym, że nie wiem pod jakie piny się podpiąć. Pomierzyłem napięcia i na zdjęciu wskazałem jakie są. Na logikę próbowałem podłączyć pt100 tam gdzie było napięcie ~1 V (najniższe) ale miernik nie wykrywał czujnika. Miałem czujnik pt100 z takim wejściem ale wtedy wskazywało ujemną temperaturę (czyli piny pomiarowe były zwarte).
    https://obrazki.elektroda.pl/4428398600_1455723773.jpg
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Adam-T
    Level 39  
    larcz wrote:
    Miałem czujnik pt100 z takim wejściem ale wtedy wskazywało ujemną temperaturę (czyli piny pomiarowe były zwarte).

Miałeś czy masz? Można łatwo "namierzyć" omomierzem jak jest podłączony we wtyczce. PT 100 przy temperaturze pokojowej ma ok 110 Ω. Po drugie czujniki takie są wykonywane jako dwu trzy lub czteroprzewodowe.
    larcz
    Level 11  
    Zdaje sobie sprawę z tego jak działają czujniki. Problem polega na tym że nie wiem jak podłączyć dany czujnik (można podłączyć 3 rodzaje a jest 5 pinów plus masa na wtyczce). Czujnik pt100 z taką wtyczką mam w pracy. W jego przypadku 4 piny były zwarte razem a piąty był osobno (oczywiście pomiędzy nimi było ~ 110 Ω). Ponieważ w tym czujniku piny są połączone to urządzenie wskazuje ujemną temperaturę (najniższy opór). Trzeba pamiętać że termometr obsługuje też 2 rodzaje termopar więc nie mam pomysłów jak podłączyć pt100 albo termoparę K.
    Adam-T
    Level 39  
    To może czas zajrzeć do urządzenia i rozrysować kawałek schematu dotyczącego wejścia.
    larcz
    Level 11  
    Udało mi się metodą prób i błędów podłączyć pierwszy czujnik - pt100.
    Miernik/termometr jest w wersji 4 przewodowej więc podłączenie czujnika 2 przewodowego zrobiłem tak jak na rysunku.
    Jak uda mi się zmusić go do współpracy z termoparą to zaktualizuję post.