Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Detektor przejścia przez zero

17 Lut 2016 18:03 729 10
  • Poziom 23  
    Witam kolegów.
    Staram się rozrysować schemat stacji lutowniczej JBC.
    Schemat jeszcze nie jest cały, ale natrafiłem na dwa ze sobą połączone tranzystory jak na rysunku.
    Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak takie połączenie miało by działać? Detektor przejścia przez zero
  • Poziom 36  
    To nie jest równoległe podłączenie tranzystorów.
    To jest połączenie wspólny kolektor.

Mad Bekon napisał:
    A baza z emiterem i emiter z baza? Co daje takie połączenie?

I tu mnie zaskoczyłeś.
  • Poziom 23  
    A baza z emiterem i emiter z bazą? Co daje takie połączenie?
  • Poziom 23  
    Detektor przejścia przez zero
    Tranzystory 1F. Zewnętrzne dolne nogi są także razem połączone, sprawdzone miernikiem.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Trudno oceniać gdy nie do końca wiadomo co jest na wejściu, ale ten układ miał by sens jako detektor zera, albo inny układ który musi zareagować zarówno na dodatnie jak i ujemne napięcia.

krzysiozak napisał:
    To jest połączenie wspólny kolektor.

Raczej połączenie układu wspólnego emitera z układem wspólnej bazy.
    Wspólny kolektor to jedyna opcja której tu nie ma.
  • Poziom 23  
    Czuje, że to może być to. Na wejściu jest z tego co widzę, jeden z odczepów transformatora zasilającego.

Czyli o ile dobrze rozumuje, jeśli na R42, jest coś blisko potencjałowi GND, tranzystory NPN nie będą przewodzić. Potencjał niższy lub wyższy, spowoduje załączenie tego PNP nad nimi?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Mad Bekon napisał:
    Czuje, że to może być to. Na wejściu jest z tego co widzę, jeden z odczepów transformatora zasilającego.

Czyli o ile dobrze rozumuje, jeśli na R42, jest coś blisko potencjałowi GND, tranzystory NPN nie będą przewodzić. Potencjał niższy lub wyższy, spowoduje załączenie tego PNP nad nimi?

Tak to ma działać, jest to jakieś zabezpieczenie.
  • Poziom 23  
    Teraz wydaje się to mieć sens.
    Wychodzi na to, że byłby to układ detekcji przejścia przez 0. Najprawdopodobniej po to by procesor miał informacje kiedy załączyć wyjście i załączyć grzanie w zerze.

Dziękuję bardzo, potwierdziliście moje przypuszczenia.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Jeżeli pomyliłeś emitery z kolektorami, to może jest to to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14543931#14543931 ? Diak..
    Czasami w takim układzie celowo zamienia sie emitery z kolektorami, tranzystory włączone inwersyjnie mają mniejsze wzmocnienie i nizsze napięcie przebicia, w tym wyjątkowym przypadku są to zalety. Tylko ze w takim układzie kolektory nigdy nie są połączone ze sobą więc to nie jest układ z pierwszego postu