Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zailacz impulsowy 12V 3,5A - regulacja napiecia?

Adix3 17 Lut 2016 20:08 630 6
  • #1 17 Lut 2016 20:08
    Adix3
    Poziom 13  

Witam. Posiadam zasilacz impulsowy 12V 3,5A który był stosowany do kamer ale został wymieniony na mocniejszy. Zastanawiam się czy dałoby się przerobić ten zasilacz na zasilacz regulowany? W sensie tak jak w przetwornicach DC, wywalić jakieś tam rezystorki i wstawić potencjometr. Czy coś takiego jest możliwe? Oczywiście jeśli się nie da to nic się nie dzieje, ale skoro i tak jest nie używany a istniałaby taka możliwość to może udało by się go przerobić ;)

0 6
  • #2 17 Lut 2016 22:26
    kwazar
    Poziom 29  

W pewnych granicach zapewne się da.
    Zależy jaki ma sterownik po stronie 12V, oraz czy ma zabezpieczenia podnapięciowe i nadnapięciowe. Jeżeli ma, to trochę więcej zabawy.

0
  • #3 18 Lut 2016 20:27
    L_M
    Poziom 32  

Poszukaj na Allegro, są tam regulowane przetwornice step-up, step-down w cenie 10-20zł, które podłączone do twojego zasilacza zrobią z niego zasilacz regulowany. Przeróbka twojego zasilacza nie ma sensu, ponieważ możesz w nim regulować zasilanie prawdopodobnie w granicach +/- 20%.

0
  • #4 22 Lut 2016 14:33
    Adix3
    Poziom 13  

Przekonałem się do wykorzystania przetwornicy DC step-down :)
    Ale teraz mam jeszcze jeden pomysł - na Allegro można dostać zasilacz Dell ADP-150BB, który na wyjściu daje 12V i do 12,5A! Na tym samym portalu można kupić przetwornicę step-down która niby może pracować do 12A (załóżmy, że normalnie może chodzić do 7A) i minimalne napięcie na wyjściu można ustawić już na 1,25V. Gdyby tak połączyć te dwa urządzenia, można by otrzymać dość fajny zasilacz regulowany.
    Problem znów w tym, że byłoby dobrze gdyby dało się regulować napięcie wyjściowe od tych 1,25V do 12V, podczas gdy sam zasilacz daje właśnie 12V. Może ktoś bawił się takim zasilaczem i podnosił jego napięcie wyjściowe do jakichś 15V? Myślicie, że dałoby się o tyle podbić jego napięcie?

0
  • #5 23 Lut 2016 20:00
    L_M
    Poziom 32  

Adix3 napisał:
    Może ktoś bawił się takim zasilaczem i podnosił jego napięcie wyjściowe do jakichś 15V? Myślicie, że dałoby się o tyle podbić jego napięcie?

Nic na razie nie myślimy bo na razie nic o tym zasilaczu nie wiemy poza tym że ma 12V/3,5A.

0
  • #6 23 Lut 2016 20:21
    Adix3
    Poziom 13  

Mała korekta, w ostatnim poście pisałem o zasilaczu Dell ADP-150BB, ma parametry: 12V i 12,5A. No ja też nic nie wiem o tym zasilaczu bo go nie posiadam. Ale skoro to zasilacz impulsowy to może udałoby się podnieść na nim napięcie z 12V do tych 14V aby przetwornica DC/DC bez problemu radziła sobie ze stabilizacją napięcia o wartości 12V. Chyba się skuszę na niego.

0
  • #7 23 Lut 2016 21:22
    kwazar
    Poziom 29  

Myślę, że do tych 14V da się podnieść.
    Tylko pewnie ktoś Ci to będzie musiał zrobić :-)

0
  Szukaj w 5mln produktów