Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei B315s-22 - Jak sprawdzić szczegóły połączenia 4G?

ansic 17 Lut 2016 20:36 10680 11
  • #1 17 Lut 2016 20:36
    ansic
    Poziom 6  

Witam

Czytałem wiele wątków na tym forum lecz niestety nie mogę rozpracować tej z pozoru prostej rzeczy.
    Router to Huawei B315s-22, system info:

Moim problemem jest to że w ustawieniach routera nie ma opcji żeby zobaczyć RSSi itp. natomiast jedyny software jaki znalazłem LTE Watch pokazuje tylko niektóre info lecz nie RSSi:
    (3G lub 4G - nie ma znaczenia)

Możecie doradzić jakiś sposób/program żeby owe info uzyskać? Zakupiłem antene kierunkową Danitech 2x14dBi 800MHz i chciałbym być w stanie sprawdzić dokładnie moc sygnału a nie polegać na 5 kreskach. Ta antenna nie zmienia nic - cały czas 1 kreska czy z nią czy bez wiec dokładniejsze dane były by bardzo przydatne.

Z góry dzięki za pomoc - wiem że są tu świetni eksperci!

0 11
  • #2 17 Lut 2016 21:45
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Oryginalne FW do tego routera nie pokazuje parametrów połączenia. Co do LTEWatchH to pokazuje operatora i połączenie w 3G ale RSSI wynosi 0, łączysz się w ogóle z tą siecią 3G tego operatora na tym B315? Masz jakikolwiek zasięg bez anteny zew? Masz możliwość wymuszenia na tym B315 w FW technologii LTE ( zakładka Dial UP- network settings)? Operator korzysta z LTE na paśmie 800MHz( Band 20)?

0
  • #3 17 Lut 2016 21:55
    ansic
    Poziom 6  

Dzięki za odpowiedź. Tak się spodziewałem że to właśnie Ty odpowiesz - bardzo się cieszę bo się znasz na rzeczy.

Otóż:
    Połączenie z 3G lub 4G jest aktywne i działa - słabe bo słabe ale jest, a mimo tego LTE watch pokazuje wartości 0.
    Bez anteny zewnętrznej (jeszcze nie jest na zewnątrz tak btw.) mam taki sam sygnał jak i z czyli 1 kreska LTE i 4-5 3G.
    Mam możliwość wymuszenia 3G lub 4G i aktualnie jest ustawione na 4G ale czasem zmieniam na 3G jak 4G nie chce za bardzo działać.
    Operator korzysta z pasma 800MHz - przed zakupem anteny zewnętrznej za pomocą LTE watch ręcznie zmieniałem pasma aż doszedłem do Band 20 (800MHz) gdzie dopiero wtedy i tylko wtedy złapało sygnał, więc domniemam że taki jest band operatora.

Coś podejrzewam że jakieś inne FW powinno załatwić sprawę, jakieś porady?

1
  • #4 17 Lut 2016 22:10
    matek451

Wymuś tylko LTE w FW B315 a następnie pokaż jak wygląda LTEWatchH , spróbuj też ustawić na sztywno LTE800 i pokaż czy wtedy LTEWatchH pokazuje jakieś parametry. Dobrze wnioskujesz, ze operator może korzystać z Band20 na LTE. Możliwe też , że z tym FW na B315 nie działa LTEWatchH. Zmiana FW nie taka prosta , zajrzyj na http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=1&t=43954 i http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=11&t=42483

1
  • #5 17 Lut 2016 22:18
    ansic
    Poziom 6  

Wymuszone 4G:

Ręcznie ustawiony band 20:

Czy jest jakieś inne oprogramowanie podobne do LTE WatchH? Znalazłem wiele ale działają tylko z modemami USB a nie tak jak tutaj z routerem/modemem.

3
  • #7 17 Lut 2016 22:30
    ansic
    Poziom 6  

Działa tak samo jak LTE WatchH:

1
  • #8 17 Lut 2016 22:49
    matek451

A transmisja danych na tym LTE działa ? Mimo braku tych parametrów. Robiłeś jakiś speedtest?

0
  • #9 17 Lut 2016 23:04
    ansic
    Poziom 6  

Transmisja danych - działa ale jest źle bo antenna na razie leży luzem oparta o okno, bo bez wskaźnika mocy sygnału nie mam bardzo jak jej ustawić. Dodam tylko że najbliższy BTS jest ok 1 km, następny może troche dalej, okolica to niskie miejskie zabudowania. Nawet nie mam teraz jak sprawdzić w którą strone ustawić antene i jak ją obrócić bez RSSI.

0
  • Pomocny post
    #10 17 Lut 2016 23:17
    matek451

Jakaś nędza a nie LTE.Antena musi być na zewnątrz i ustawiona na konkretny BTS. Jak nie wiesz gdzie jest pozostaje kręcić antena. Przy 1 km od BTS-a LTE800 nie miałbyś , żadnych problemów z sygnałem LTE800 nawet w domu bez anteny. Podejrzewam, ze ten BTS jest znacznie dalej a ten pobliski działa tylko na 3G.( sygnał na nim jest dużo mocniejszy).

0
  • #12 19 Lut 2016 18:06
    ansic
    Poziom 6  

Pokręciłem anteną no i się okazało że Matek miał racje - BTS od 4G jest zupełnie gdzie indziej. Niestety jest to z drugiej strony budynku gdzie nie mam dostępu żeby zamontować antenę :/
    Wracając do tematu - wygląda na to że nie ma możliwości odczytać wartości sygnału na tym urządzeniu, a przynajmniej przy tym Firmware.

0