Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa led, power led rozwianie wątpliwości.

arek5231 17 Lut 2016 22:41 687 10
 • #1 17 Lut 2016 22:41
  arek5231
  Poziom 19  

  Witam.

  Proszę Was o pomoc abyście rozwiali moje wątpliwości. Otóż posiadam zasilacz stabilizowany 24,4V napięcie zmierzone i 4.75A. Mam do podłączenia diody LED 1Wat tzw. Power LED. Czy aby dobrym sposobem jest podłączanie 8 diod szeregowo do źródła zasilania bezpośrednio bez użycia stabilizatora i rezystorow co daje nam 3,05V na diodę? Podejrzewam, że w tym wypadku prąd zostanie ustalony na taki jaki przy takim zadanym napieciu jest w stanie pobrać dioda czyż nie? Czy może lepiej aby wycisnąć z diod troszkę więcej połączyć 7 diod szeregowo i ustalić napięcie przy pomocy rezystora na 3,1~3,15V? Tutaj z kolei rezystory nie bedą parzyc? Czy może użyć Lm 317 z ustaleniem napięcia inmaks pradu dla 7 diod ? Dodam, że całość bedzie na radiatorze 80cm, 10cm szeroki i 3mm grubosci alu. Planuję włożyć na niego 5 takich szeregow łączonych po 8 diod aby nie bylo zbyt dużo ciepła nie chcę przekroczyć 50 stopni. Czy pierwszy sposób nie przyczynia sie do jakiegoś uszkodzenia diod? Moim zdaniem nie bowiem dotychczas nie zauważyłem problemów. Mam jedną lampę zrobioną według pierwszego sposobu i jak narazie swieci 6 miesięcy bez problemów lecz jest wysterowana na 3,48V przez co okropnie sie grzeje. Proszę o Wasze porady. Dziękuję i pozdrawiam.

  0 10
 • #2 17 Lut 2016 22:57
  HD-VIDEO
  Poziom 38  

  Trzeba stabilizować prąd diod; jeżeli LM317 to w roli stabilizatora prądu ustawiony na prąd katalogowy LEDów.

  Diod w szeregu 6...7szt

  0
 • #3 17 Lut 2016 23:21
  arek5231
  Poziom 19  

  Dobra ale jeżeli połacze 6 diod w szereg i ustawie zadany prad 350mA to będzie duża strata a i bez ustawienia napięcia też nic z tego, przecież 5V nie mogę zasilić diody przy prądzie 350mA prawda? Rozumiem, że pierwsza opcja nie może mieć miejsca tj. Połączenie 8 diod szeregowo bezpośrednio do źródła zasilania ze względu na fakt iż wraz ze wzrostem temperatury będzie wzrastać natężenie i napiecie na diodach powodując w dalszych rezultatach ich spalenie? Rozumiem również że w przypadku pierwszej opcji napięcie zasilacza jest znamionowe i mimo iż na samym poczatku napięcie na diodach bedzie rowne 3,05V to wraz ze wzrostem temperatury zwiekszy nam się napięcie i wraz z napięciem prąd bowiem im wyższe napiecie tym dioda pobiera więcej dlatego pierwsA opcja odpada? A co w przypadku podłączenia 5 szeregów po 7 diod rownolegle do źródła przy pomocy rezystorów po jednym na każdy szereg? Jaki rezystor dobrać? Jakiem mocy? I pytanie jak mocno będzie się on nagrzewał? Wolałbym uniknąć stopienia pleksy. Pozdrawiam.

  0
 • #4 17 Lut 2016 23:46
  Xantix
  Poziom 40  

  Jakiego koloru te diody? Białe? W takim razie daj w szereg 6 diod i lm317 ustawiony na prąd nominalny diod. Power Ledy ze względu na trudne warunki pracy muszą mieć bardzo dobrze stabilizowany prąd zasilania (najlepiej ze źródła prądowego). W takim wypadku na stabilizatorze stracisz około 1W mocy (na prawidłowo dobranym rezystorze straty będą podobne)

  0
 • #5 17 Lut 2016 23:59
  arek5231
  Poziom 19  

  Dobra, rozumiem że do każdego z szeregów należy wykonać układ stabilizacji prądu. Nie ma możliwości zrobienia jednego z uwagi na fakt iż zasilajac każdy z szeregów pradem 300mA na 5 szeregów wychodzi 1,5A i zbyt dużo ciepła wytraci sie na lm'ie? A co z podlaczeniem diod za pomoca rezystorow. Przyznam szczerze że ide na skróty ale tylko z uwagi na fakt iż ledy musza miec stały prąd przy danej temperaturze nie moge zastosować rezystorów w dbałości o diody? Ale co w tym wypadku z rozłożeniem napiecia na wszystkie diody i stabilizacją zasilacza? Przecież majac 8 diod w szeregu na każdej z nich przy 24,4V bedzie 3,05V. Dioda przy tym napieciu nie bedzie w stanie pobrać wiekszego pradu no chyba że temperatura wzrosnie czyż nie tak? Pozdrawiam.

  0
 • Pomocny post
  #6 18 Lut 2016 00:33
  Xantix
  Poziom 40  

  areksz5 napisał:
  Nie ma możliwości zrobienia jednego z uwagi na fakt iż zasilajac każdy z szeregów pradem 300mA na 5 szeregów wychodzi 1,5A i zbyt dużo ciepła wytraci sie na lm'ie?

  Nie o to chodzi. Diody nie są identyczne - różnią się napięciem przewodzenia dla prądu nominalnego (niewiele - kilkadziesiąt mV ale jednak), spadkiem napięcia przy wzroście temperatury itp...
  Uwzględniając te różnice jak jednym układem stabilizującym utrzymasz ten sam prąd w każdym z szeregów? Bo jeden szereg może pobrać 400mA a reszta odpowiednio mniej, a dla "centralnego" układu stabilizacji i tak suma prądów będzie 1,5A - nie obchodzi go czy w każdej z gałęzi prąd jest ten sam. A to prosta droga do spalenia ledów.

  areksz5 napisał:
  Przecież majac 8 diod w szeregu na każdej z nich przy 24,4V bedzie 3,05V

  Nie można tak zakładać - diody różnią się między sobą delikatnie napięciami - jedna będzie mieć 2,9V a druga 3.15V - i już mogą być problemy...
  areksz5 napisał:
  Dioda przy tym napieciu nie bedzie w stanie pobrać wiekszego pradu no chyba że temperatura wzrosnie czyż nie tak? Pozdrawiam.

  Temperatura złącza na pewno wzrośnie (przy 1 W mocy elektrycznej chip diody musi się nagrzać) - napięcie przewodzenia spadnie - a prąd wzrośnie... i tak dalej i tak dalej... No chyba że wystabilizujemy prąd.

  PS.Od biedy możesz zastosować te rezystory - po jednym na gałąź...

  0
 • #7 18 Lut 2016 10:12
  arek5231
  Poziom 19  

  Dziękuję za obszerne wyjaśnienie. Teraz nasuwa się kolejne pytanie. Nie chciałbym robić 5 osobnych stabilizatorów prądu dla każdego szeregu. Czy istnieje inna opcja wykonania jednego stabilizatora aby ograniczyć prąd dla wszystkich gałęzi jednocześnie ? W przypadku LM350 zdaję sobie sprawę, że taki układ generował by ogromne straty cieplne. W jaki sposób można to rozwiązać ? I dodatkowo w tym wypadku napięcie 4V na każdą diodę przy przykładowym prądzie 200mA nie ma znaczenia bo dioda i tak mocniej nie zaświeci mimo napięcia 4V. Przy takim napięciu i prądzie temperatura też nie wzrośnie znacząco ?

  0
 • #8 18 Lut 2016 10:40
  Xantix
  Poziom 40  

  areksz5 napisał:
  Czy istnieje inna opcja wykonania jednego stabilizatora aby ograniczyć prąd dla wszystkich gałęzi jednocześnie ?

  Moim zdaniem nie, chyba że wykombinowałbyś stabilizator z pięcioma wyjściami osobno stabilizującymi prąd dla każdej z gałęzi.

  areksz5 napisał:
  W przypadku LM350 zdaję sobie sprawę, że taki układ generował by ogromne straty cieplne.

  Oj zaraz tam ogromne... Przy łacznym prądzie 1,75 A (5 gałęzi po 350 mA) i spadku napięcia na stabilizatorze ok. 3 V łącznie straty na stabilizację prądu sięgnęłyby ok. 6 W (czyli to zaledwie kilka procent łącznej mocy wszystkich diod ;) ). Ale pojedynczy stabilizator musiałby mieć dobre chłodzenie aby te 6W wytracić zbytnio się nie nagrzewając...

  areksz5 napisał:
  W jaki sposób można to rozwiązać ?

  Żeby się zbytnio nie grzało? Tak jak mówiłem zastosować po jednym stabilizatorze (no ewentualnie rezystorze) na gałąź. Wtedy straty na jednym stabilizatorze (rezystorze) będą ok. 1W - taką moc już łatwiej wytracić bez nagrzewania się elementu.

  areksz5 napisał:
  I dodatkowo w tym wypadku napięcie 4V na każdą diodę przy przykładowym prądzie 200mA

  Diody zasilasz prądowo a nie napięciowo - interesuje cię prąd nominalny diody - wymuszasz np. prąd 350 mA a napięcie ustala się niejako "ubocznie" np. na wartości 3,1 V. Jak podasz tylko 200mA to napięcie takiej na diodzie nie osiągnie 4V (mimo iż tyle wychodzi ci z obliczeń), gdyż na charakterystyce diody przy takim prądzie jest np. napięcie 2.75 V (zapewne podobnie jest w rzeczywistości). Ale między 4 V a 2.75 V jest 1.25 V różnicy. Gdzie podziewa się to napięcie? Ano musi się ono odłożyć na elemencie stabilizującym prąd (rezystorze, stabilizatorze)...

  0
 • #9 18 Lut 2016 11:03
  arek5231
  Poziom 19  

  Dobra wszystko super wytłumaczyłeś rozumiem wreszcie ;) Jeszcze jedna sprawa. A gdyby tak do każdego szeregu 6 diod dołożyć rezystor i całość stabilizować jednym LM350 na prąd około 250mA na każdy szereg (wszystkie szeregi połączone równolegle). Ile ciepła w tym wypadku wydzieli się mniej więcej na rezystorach w każdym szeregu ? Jak również będzie wyglądało wydzielanie się ciepła na stabilizatorze oraz rezystorach lm317 w przypadku stabilizacji każdego szeregu osobno z wykorzystanie w/w stabilizatora ? Proszę również o pomoc jakie napięcie ustalić na każdym wyjściu stabilizatora ? Czy będzie to napięcie w jakim dioda będzie w stanie pobrać dany prąd ? NP przy napięciu 3.2V będzie w stanie pobrać 350mA więc najlepiej by było ustawić napięcia na wyjściu 19,2V 350mA ?
  Będę korzystał z tego kalkulatora.

  http://www.masters.com.pl/pl,tools-stabilizator-liniowy-lm

  0
 • Pomocny post
  #10 18 Lut 2016 11:29
  Xantix
  Poziom 40  

  areksz5 napisał:
  A gdyby tak do każdego szeregu 6 diod dołożyć rezystor i całość stabilizować jednym LM350 na prąd około 250mA na każdy szereg (wszystkie szeregi połączone równolegle).

  Jedno pytanie - chcesz zasilać diody prądem 250 mA czy 350 mA? Bo od tego wszystko zależy.
  BTW. Rozwiązanie podane przez ciebie nie ma zbytniego sensu - po co stabilizować prąd dwa razy? Powiększysz tylko straty.

  Masz dwa wyjścia: albo dobrać do każdej gałęzi po rezystorze (niestety nie znam ani koloru, ani chrakterystyki twoich diod więc nie mogę ci pomóc w doborze rezystorów).
  Albo daj po jednym lm 317 na gałąź z prądem ustalonym na pożądaną przez Ciebie wartość. Lm317 kosztuje koło 1 zł więc danie po jednym na gałąź ledów nie jest kosztowną inwestycją.

  areksz5 napisał:
  Jak również będzie wyglądało wydzielanie się ciepła na stabilizatorze oraz rezystorach lm317 w przypadku stabilizacji każdego szeregu osobno z wykorzystanie w/w stabilizatora ?

  W obu przypadkach wydzieli się podobna ilość mocy - lm 317 to stabilizator liniowy a więc nadmiar mocy jest wytracany na nim (jak w przypadku rezystora).

  areksz5 napisał:
  Proszę również o pomoc jakie napięcie ustalić na każdym wyjściu stabilizatora ?
  Będę korzystał z tego kalkulatora.


  To ci się nie przyda. Ten kalkulator oblicza wartości dla lm 317 pracującego w konfiguracji stabilizatora napięcia. A ty potrzebujesz lm -a w konfiguracji źródłą prądowego. Tu schemat:

  0
 • #11 18 Lut 2016 11:52
  arek5231
  Poziom 19  

  To będą te diody kolor BIAŁY WHITE napięci 3.2V http://pl.aliexpress.com/item/20pcs-lot-Epist...ite/32352160252.html?src=ibdm_d03p0558e02r02.. Pozostanę przy kwestii na każdą gałąź jeden LM317. Po otrzymaniu diod zrobię test przy jakim napięciu uzyskam 350mA oraz 250mA i jak mocno będą grzać się diody. Dlatego też na chwilę obecną nie chce mówić czy będzie to 250 czy też 350mA. Wszystko uzależnione jest od tego jak dużo ciepła wydzielą diody i LM. Na kawałku 80CM radiatora alu będzie 30 diod białych i 6 tych full spectrum również 1 WAT http://pl.aliexpress.com/item/20pcs-1W-3W-400...2530533302.html?spm=2114.010208.3.122.OCJuvi..

  0