Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupno kolumn i obcięcie ich piłą.

Ernesto_Mendoza 18 Lut 2016 08:46 483 4
 • #1 18 Lut 2016 08:46
  Ernesto_Mendoza
  Poziom 2  

  Temat drastycznie brzmi, ale tak to w uproszczeniu wygląda. Potrzebuję na salkę treningową dwie kolumny, ale narożne o podstawie trójkątnej. Chodzi o bezpieczeństwo i miejsce. Kolumny zostaną przymocowane do ściany, a głośniki zabezpieczone metalową siatką.

  Czy kupując kolumny i obcinając obudowy do trójkąta dużo stracę z jakości dźwięku? Oczywiście nie będą to drogie i nowe kolumny i ścianki zostaną dorobione. Inna sprawa dotyczy mocowania. Kolumny będą przylegały dwoma bokami do ścian w narożniku, więc przyda się jakaś kontra od ścian?

  Jeszcze pytanie dodatkowe: Czy dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie normalnych kolumn wysoko pod sufitem?

  Będę wdzięczny za odpowiedzi.

  0 4
 • Pomocny post
  #2 18 Lut 2016 08:52
  PANICZKAMIL
  Użytkownik obserwowany

  Obcinając je, zmniejzzając litraż kolumn automatycznie zmieniasz ich całą charakterystykę i wytrzymałość mocową. Nawet jak zostawisz front to chcąc uzyskać fabryczny litraż musisz...wykręcić głośniki i zwrotnice, oryginalny front wywalić na śmietnik i wszystko wstawić w nowy, ofpowiednio szeroki front tak by po złożeniu tego w owe trójkątne obudowy litraż był taki sam jak fabryczny. Taniej wyjdzie chyba kupić głośniki i zrobić samemu zamiast kupić-rozwalić i znowu budować.

  0
 • #3 18 Lut 2016 08:56
  Ernesto_Mendoza
  Poziom 2  

  Dzięki za szybka odpowiedź. Rozumiem, że pudła o podstawie trójkątnej nie wpływają drastycznie na dźwięk przy zachowaniu prawidłowego litrażu? I jeszcze mam wątpliwości co do odległości od ściany? Chyba nie powinny bezpośrednio przylegać?

  0
 • Pomocny post
  #4 18 Lut 2016 09:36
  audio-m
  Poziom 12  

  Kształt obudowy przy zachowaniu identycznej pojemności, nie wpłynie zasadniczo na dźwięk. Co więcej, nieregularny kształt obudowy pozwala unikną szereg niepożądanych rezonansów w takowej obudowie głośnikowej. A więc bardziej na plus niż na minus.
  Nadmienić jeszcze trzeba, ze zasadniczo o końcowym efekcie tego co się usłyszy w danym pomieszczeniu oprócz tego co "prezentuje kolumna i jak się ją ustawi" jest sama akustyka sali. Generalnie czym więcej płaskich betonowych powierzchni tym więcej pogłosu.
  Pozdrawiam.

  0
 • #5 18 Lut 2016 09:39
  Ernesto_Mendoza
  Poziom 2  

  Dzięki wielkie. Zamykam. jestem pocieszony :D

  0