Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metalowe kamery AHD na skrętce - zakłócenia obrazu

moffet 09 Sty 2018 08:28 12933 34
  • AdexAdex
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe
    Ale rozwiązanie to nie wskazuje na wyższość czy cokolwiek. TVI to po prostu inna częstotliwość przesyłu (polecam wziąć oscyloskop).

Aktualnie powinniśmy się cieszyć że wreszcie możemy sobie przełączać kamery w różne tryby a co za tym idzie na różne częstotliwości :) ponieważ to może pomagać w zmniejszaniu zakłóceń !

Najważniejszą rzeczą dalej zostaje to co jest w środku kamery czyli przetwornik i procesor DSP.- bo to on generuje obraz i nawet jeżeli TVI czy CVI czy AHD ma inne charakterystyki obrazu - to na końcu w nocy odezwie się np kichowata czułość która wszystko zepsuje.

Ja zauważyłem że AHD ma bardziej podciągnięte kontrasty, kolory i ostrość fabrycznie - ale za to na dłuższe odległości lata -
    TVI - obraz wyśrodkowany ale np ma problemy z szarościami
    CVI - ostrość fajna, kontrast wyśrodkowany - ale problemy z kolorami.

Niestety zawsze trzeba wchodzić do menu kamery i kombinować :) do czego zawsze każdego zachęcam - bo kamera działająca w AUTO - to tak jak lustrzanką robić zdjęcia w auto zawsze.
  • AdexAdex
    Darek.S
    Poziom 32  
    jpl napisał:
    Ale rozwiązanie to nie wskazuje na wyższość czy cokolwiek. TVI to po prostu inna częstotliwość przesyłu (polecam wziąć oscyloskop).

I niewykluczone, że także a może przede wszystkim rodzaj modulacji. W TVI doszły mnie słuchy, że jest to QPSK zatem odmiana modulacji fazowej. Moją uwagę zwrócił fakt , że na kamerach widnieje logo PAL. Zatem będą to odmiany tego systemu , który jak by nie było sprawdził się w analogowej telewizji kolorowej przez ponad pół wieku. W klasycznej jego odmianie chrominancja o ile pamiętam była modulowana kwadraturowo z wytłumiona podnośną. Jak się lata temu bawiłem w te klocki ( a w tamtych czasach dekodery PAL się oj sprzedawały) to po odtworzeniu podnośnej górna obwiednia to było R-Y a dolna B-Y ( lub na odwrót). Aż sobie jakieś specyfikacje do tych standardów AHD itp. zassam. Chyba, że ma ktoś gotowe linki...
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe
    Darek.S napisał:
    logo PAL

Właśnie widzisz.. w sygnale analogHD dziwne jest to rozgranicznenie PAL / NTSC. Uruchomisz kamerę w NTSC - to na rejestratorze ustawionym na PAL - pójdzie - abo np kamery 1,3MP AHD/TVI/CVI nie poszły.... a teraz dzialaja.

Tutaj chodzi o wartości migawki oraz częstotliwość pracy.
    DLa PAL, wartości migawki będziesz miał np 1/5, 1/10/, 1/15, 1/25, 1/50
    Dla NTSC odpowiednio 1/3, ... 1/30, 1/60

:)
    Darek.S
    Poziom 32  
    jpl napisał:

Tutaj chodzi o wartości migawki oraz częstotliwość pracy.

:)

A jeśli chodzi o Pal/NTSC to myśle, że obecnie różnica jest tylko w częstotliwości Ramki 50 Hz Pal i 60 NTSC. To samo jest przy HDMI. Jak ustawisz 50hz telewizor ze stanów nie pójdzie a na 60 juz tak. Wiem bo dostałem taki własnie z tego powodu,że nie chodził z cyfrą ( NC+). Syn używa z Arivą ( kiedyś z N-boxem na Enigmie i własnie na 60Hz)
    Historycznie NTSC był poprzednikiem PAL. PAL ma kompensację zniekształceń fazowych co widać w samej nazwie ( Phase Alternate Line ) - NTSC miało duże przekłamania fazy co odbijało się przekłamaniami koloru - stąd funkcja HUE w odbiornikach z NTSC i "pieszczotliwe" określenie systemu w samych Stanach gdzie powstał i był najbardziej używany - Never Twice Same Color . W dobie obecnej jak już wspomniałem gdzie standardem jest przesył cyfrowy ( choćby HDMI ) termin NTSC odnosi się już tylko do częstotliwości odświeżania ramki - pozostał tylko termin (nazwa) a standard jest juz zupełnie inny ( bo cyfrowy). I myślę, że podobnie jest ze standardami AHD itp ( choć to analog ale ze współczesnymi "cyfrowymi" rodzajami modulacji. Bo trudno by w obecnych czasach cofać się do Never Twice Same Color jak to było w czasch poczatku tego systemu czyli w latach 50-tych...