Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja ładowania akumulatorów wag.

laudamus 18 Lut 2016 11:31 678 7
  • #1 18 Lut 2016 11:31
    laudamus
    Poziom 9  

Witam serdecznie. Potrzebuje pomocy. A więc chciałbym zrobić coś na zasadzie stacji ładującej wagi przenośne. Urządzenie wiszące na ścianie z wystającymi przewodami do podpięcia wag i ich ładowania. I tu zaczynają się schody bo nie wiem jak to ugryźć. Wagi zasilane są akumulatorami żelowymi w dwóch opcjach: pierwsza 6V 4,5Ah i druga 4V 4Ah. Nie wiem czy jest możliwość z jednego zasilania naładować te dwie opcje czy trzeba zrobić 2 różne. Dobrze by było jak by dało się podłączyć np.10 wag naraz do ładowania. Jakieś pomysły? Czy może jest coś takiego? Niestety nie umiałem znaleźć.

0 7
  • #2 18 Lut 2016 12:41
    bearq
    Poziom 36  

Napisz coś więcej, jakie to wagi, czy muszą się w jakimś określonym czasie naładować, do czego służą

0
  • #3 18 Lut 2016 12:43
    Xantix
    Poziom 40  

laudamus napisał:
    Wagi zasilane są akumulatorami żelowymi w dwóch opcjach: pierwsza 6V 4,5Ah i druga 4V 4Ah. Nie wiem czy jest możliwość z jednego zasilania naładować te dwie opcje czy trzeba zrobić 2 różne.

Można zrobić jedną ładowarkę z przełączaną wartością napięcia ładowania.

laudamus napisał:
    Dobrze by było jak by dało się podłączyć np.10 wag naraz do ładowania.

Każdy z akumulatorów pracuje oddzielnie, dlatego powinno się je także oddzielnie ładować, gdyż wspólne ładowanie aku pracujących w różnych warunkach (i o różniących się paramerach) może być dla nich niebezpieczne...

laudamus napisał:
    Jakieś pomysły?

Jak chcesz ładować tych 10 aku jednocześnie to możesz zrobić 10 układów jak ze schematu poniżej - dajesz po jednym takim układzie na każdy port ładowania akumulatora i jest ok. Oczywiście w twoim przypadku należy zmienić wartości elementów odpowiedzialnych za napięcie łądowania i ograniczenie prądowe. Dodatkowo każdy z układów wyposażyć w przełącznik ładowania 6V/4V (dzięki temu z każdego portu ładowania mógłbyś ładowania oba typy akumulatorów). Ograniczenie prądowe każdego portu ustawić na 400mA (ok. 0,1 pojemności aku). I ładowarka gotowa...

0
  • #4 18 Lut 2016 13:54
    laudamus
    Poziom 9  

bearq napisał:
    Napisz coś więcej, jakie to wagi, czy muszą się w jakimś określonym czasie naładować, do czego służą

Są to wagi proste SensorWag ACS-Z
    Założenie jest takie, że po skończonej zmianie pracownicy podłączają rozładowane wagi żeby następnego dnia były gotowe do pracy.
    A służą do ważenia warzyw przy zbiorze.

Dodano po 6 [minuty]:

Xantix napisał:

Jak chcesz ładować tych 10 aku jednocześnie to możesz zrobić 10 układów jak ze schematu poniżej - dajesz po jednym takim układzie na każdy port ładowania akumulatora i jest ok. Oczywiście w twoim przypadku należy zmienić wartości elementów odpowiedzialnych za napięcie łądowania i ograniczenie prądowe. Dodatkowo każdy z układów wyposażyć w przełącznik ładowania 6V/4V (dzięki temu z każdego portu ładowania mógłbyś ładowania oba typy akumulatorów). Ograniczenie prądowe każdego portu ustawić na 400mA (ok. 0,1 pojemności aku). I ładowarka gotowa...

A jest szansa żebyś pomógł mi pozmieniać wartości elementów dla tych napięć i jak zrobić ten przełącznik ładowania. Bardzo spodobało mi się to rozwiązanie napisane przez Ciebie i myślę, że miało by to sens (w nawiasie ciekawe jak duże by to wyszło?)

0
  • #5 19 Lut 2016 10:38
    gram
    Poziom 15  

Witam.
    Z tego co wiem to te chińczyki ACS mają ładowanie akumulatorów przez kabel zasilający wagę z gniazda 230V . Tak więc po zakończonej pracy wszystkie wagi do listwy szeregowej na 230 V , każda ma kabel zasilający i aku ładują się w wagach.
    Co do tych 4V na aku to nie wierzę w to , raczej wszystkie powinny mieć 6 V tylko mogą się różnić pojemnością .
    Pozdrawiam

0
  • #6 19 Lut 2016 11:28
    Xantix
    Poziom 40  

@laudamus jednak tak, jak mówił kolega @gram żadne kombinacje nie będą potrzebne. Znalazłem instrukcję obsługi do wag ACS i w danych technicznych znajduje się informacja cytat:
    wbudowany akumulator, ładowany po podłączeniu kabla sieciowego
    Tak więc jedyne, co musi kolega zrobić to:

gram napisał:
    Tak więc po zakończonej pracy wszystkie wagi do listwy szeregowej na 230 V , każda ma kabel zasilający i aku ładują się w wagach.

Zrobić listwę na dziesięć gniazdek 230V i gotowe.

Załączam link do instrukcji wagi:
    http://webcache.googleusercontent.com/search?...26id_attachment%3D1+&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

0
  • #7 23 Lut 2016 07:09
    laudamus
    Poziom 9  

gram napisał:
    Witam.
    Z tego co wiem to te chińczyki ACS mają ładowanie akumulatorów przez kabel zasilający wagę z gniazda 230V . Tak więc po zakończonej pracy wszystkie wagi do listwy szeregowej na 230 V , każda ma kabel zasilający i aku ładują się w wagach.
    Co do tych 4V na aku to nie wierzę w to , raczej wszystkie powinny mieć 6 V tylko mogą się różnić pojemnością .
    Pozdrawiam

Wszystko się zgadza poza drobnym szczegółem kabel zasilajacy z 230V to poprostu zasilacz same wagi nie mają systemu ładowania (a z zasilaczmi jest różnie część się zepsuła, części nie ma).
    Tak więc system listwy ty sie nie uda, a co do aku 4V musisz poprostu mi uwierzyć.

0
  • #8 23 Lut 2016 10:37
    Xantix
    Poziom 40  

laudamus napisał:
    A jest szansa żebyś pomógł mi pozmieniać wartości elementów dla tych napięć i jak zrobić ten przełącznik ładowania

Zamiast R2 dajesz dwa rezystory 430 Ω i 820 Ω połączone szeregowo. Tego 430 Ω bocznikujesz zwykłym przełącznikiem. Przełaczanie przełącznika będzie skutkować zmianą napięcia wyjściowego układu (ładowanie aku 4 V lub 6 V ). Rezystor Rx ma mieć wartość 1,5 Ω 0,5 W. Należy pamiętać, że napięcie zasilania LM317 musi być min. 3 V wyższe od najwyższego napięcia wyjściowego czyli w Twoim wypadku min.11 V. Każda ładowarka będzie dawać max. prąd 4 A.

Dodano po 2 [minuty]:

laudamus napisał:
    (w nawiasie ciekawe jak duże by to wyszło?)

Raczej nie byłoby to jakieś wielkie urządzenie. Pojedyncza ładowarka to ledwie 8 niewielkich elementów (fakt, że zrobienie 10 szt. takich układów to troszkę pracy).
    PS. LM317 ze względu na grzanie się układu należy zamontować na jakimś radiatorze.

0
  Szukaj w 5mln produktów