Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie indukcji pod 1f

18 Lut 2016 13:00 1851 11
  • Poziom 9  
    Witam,
    przymierzam się do kupna płyty indukcyjnej i chciałem Was spytać jak by się sprawdziło podłączenie dwufazowe takiej płyty w przypadku mojej instalacji:

Moc umowna:
    4
    Zabezpieczenia przedlicznikowe:
    20 A
    Mnożna:
    1
    Tak to wygląda jeśli chodzi o elektrownie (moc umowną mogę chyba bez problemu zwiększyć jeśli przewód między skrzynką a licznikiem jest o przekroju 8mm2)

indukcje chciałem podpiąć pod dwa oddzielne przewody 3x2,5mm2 każdy zabezpieczony bezpiecznikiem 16A.

Czy takie rozwiązanie pozwoliło by mi pracować wygodnie na płycie 7-5kW czy lepiej zakupić płytę Amica PI6509LN i podpiąć ją klasycznie pod jedną faze?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 40  
    roy019 napisał:
    Witam,
    przymierzam się do kupna płyty indukcyjnej i chciałem Was spytać jak by się sprawdziło podłączenie dwufazowe takiej płyty w przypadku mojej instalacji
    Szanowny kolego - fazy sprzedawane są w pakiecie: jedna lub trzy.
    Dwóch faz nikt ci nie sprzeda.
    roy019 napisał:
    Tak to wygląda jeśli chodzi o elektrownie (moc umowną mogę chyba bez problemu zwiększyć jeśli przewód między skrzynką a licznikiem jest o przekroju 8mm2)
    Nie możesz w Polsce. Możesz w Anglii,nie w Polsce.
    Cytat:
    Czy takie rozwiązanie pozwoliło by mi pracować wygodnie na płycie 7-5kW czy lepiej zakupić płytę Amica PI6509LN i podpiąć ją klasycznie pod jedną faze?
    Zakup płyty 1-f nic ci nie da.
    Pracować wygodnie ? Tak jak wygodnie się jedzie samochodem wyłączonym cylindrem. Jechać można.......
  • Poziom 9  
    no dobrze może i fazy są w pakiecie ale podłączenie dwu fazowe jednak występuje w podłączeniu indukcji. Przypuśćmy że płyta ma (przykładowo) 4 pola każde po 1,5kW to jak by jeden przewód o przekroju 2,5mm2 i zabezpieczeniu 16A obsługiwał 2 pola a drugi osobny przewód obsługiwał dwa pozostałe pola. Czy nie było by to dużo praktyczniejsze rozwiązanie w porównaniu do 1F. Podany przykład jest czysto teoretyczny i chciałem dowiedzieć się od Was czy z technicznego punktu widzenia jest możliwe takie podłączenie czy poprostu płyty nie są w stanie podzielić tak mocy (pomińmy tu kwestię mocy przyłączeniowej i załóżmy że mam ją wystarczająco wysoką). Dodam jeszcze że na tą chwilę pracuję już 3 rok na indukcji posiadającej 2 pola o łącznej mocy 3,4kW bez problemów.
  • Poziom 16  
    roy019 napisał:
    no dobrze może i fazy są w pakiecie ale podłączenie dwu fazowe jednak występuje w podłączeniu indukcji. Przypuśćmy że płyta ma (przykładowo) 4 pola każde po 1,5kW to jak by jeden przewód o przekroju 2,5mm2 i zabezpieczeniu 16A obsługiwał 2 pola a drugi osobny przewód obsługiwał dwa pozostałe pola. Czy nie było by to dużo praktyczniejsze rozwiązanie w porównaniu do 1F. Podany przykład jest czysto teoretyczny i chciałem dowiedzieć się od Was czy z technicznego punktu widzenia jest możliwe takie podłączenie czy poprostu płyty nie są w stanie podzielić tak mocy (pomińmy tu kwestię mocy przyłączeniowej i załóżmy że mam ją wystarczająco wysoką). Dodam jeszcze że na tą chwilę pracuję już 3 rok na indukcji posiadającej 2 pola o łącznej mocy 3,4kW bez problemów.

Praktycznie wszystkie indukcje ( mowa o 4 polowych ) do poprawnego działania potrzebują tylko 2 fazy. Z jednej zasilane są dwa pola oraz sterowanie całą płytą, drugą zasilane są dwa kolejne pola. ( podczas awarii u mnie brakło jednej fazy, i działała tylko połowa płyty )
    Proponowane przez Ciebie podłączenie dwoma przewodami 3x2,5mm2 też się sprawdzi i będziesz mógł używać wszystkich pól z maksymalną mocą. Należy pamiętać że 2,5mm2 jest dla płyty 4 polowych dostępnych na rynku ( około 7-7,6kW) powiedzmy, że wartością graniczą. Ale z własnego doświadczenia wiem, że ( ja od 7 lat ) nigdy nie potrzebowałem użyć więcej niż dwóch palników na najwyższą moc jednocześnie. Praktycznie przy gotowaniu ustawiasz max na początku, a potem po 3-6 minutach "zjeżdżasz" do połowy i to tyle byłoby max obciążenia.
    Teoretycznie można by ( oczywiście gdybyś posiadał dostatecznie duży przydział mocy 3 fazowej ) zasilić tymi dwoma przewodami 3x2,5mm2 z jednej fazy, lecz w praktyce po co?
  • Poziom 40  
    roy019 napisał:
    no dobrze może i fazy są w pakiecie ale podłączenie dwu fazowe jednak występuje w podłączeniu indukcji.
    Nie występuje.
    roy019 napisał:
    Przypuśćmy że płyta ma (przykładowo) 4 pola każde po 1,5kW to jak by jeden przewód o przekroju 2,5mm2 i zabezpieczeniu 16A obsługiwał 2 pola a drugi osobny przewód obsługiwał dwa pozostałe pola.
    Czytaśeś tabliczkę - tam są pokazane połączone zaciski. Ale to nadal jest zasilanie płyty z jednej fazy.
    Robi się 1 x 6mm2 zamiast 2x2,5.
    Więc kolego bezsensowne nie kombinuj.
    Bez 3-faz nie będziesz w Polsce komfortowo korzystał z płyty.
  • Admin Elektroenergetyka
    Mówcie sobie co chcecie, słuchajcie sprzedawców w marketach i podłączajcie płyty 7,5kW w polskich mieszkaniach z WLZ-tami 1f. Tylko potem nie płaczcie.
    Pal licho jak awaria jest tylko w jednym obwodzie. Prawdziwa jazda zaczyna się gdy aluminium na linii zasilającej wyparuje.
    Wasze miny są wtedy bezcenne - szczególnie przed świętami :D
  • Moderator - Elektryka
    Łukasz-O napisał:
    Prawdziwa jazda zaczyna się gdy aluminium na linii zasilającej wyparuje.
    Wasze miny są wtedy bezcenne - szczególnie przed świętami :D

Zależy jeszcze czy odparuje aluminium fazowe czy zerowe.
    Bezcenne miny to są gdy ze sprzętów elektronicznych smrodek się wydobywa... :D
  • Admin Elektroenergetyka
    Tu przykład z opisu niedawnej awarii z grupy "Elektrycy":
    Łukasz-O napisał:
    I znowu przedświąteczna sraczka. Miesiąc temu jakiś elektryk podłączył płytę indukcyjną.
    Tak wyglądała rozdzielnica:
    Podłączenie indukcji pod 1f Podłączenie indukcji pod 1f

A tak puszka w kuchni, nowy przewód 3x2,5 do indukcji podłączył z aluminiowym trupem na skręta:
    Podłączenie indukcji pod 1f Podłączenie indukcji pod 1f
    Niestety nie odbierał telefonu, więc najlepiej zadzwonić do konserwatora i to o szóstej rano.