Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor multimedialny - ciąg dalszy tematu

boniu 13 Maj 2005 00:43 71386 305
  • #31 13 Maj 2005 00:43
    Johnyfaser
    Poziom 2  

Wielkie dzieki za uznanie.Jeśli chodzi o ekran to jest on wymiarów 270 x 200 jest on podciagany i zwijany jak roleta zapłaciłem za niego ok. 260 zł /już nie pamiętam dokładnie ile/ Źródło "allegro aukcje tego człowieka http://www.allegro.pl/show_item.php?item=50858895 Sprzedawca robił mi go na indywidualne zamówienie bo najszersze jakie wtedy były to 250.Teraz widzę ,że sprzedaje nawet 280 szerokości.
    Ekran ten spełnia swoja rolę oczywiście nie jest to ekran perełkowy.Koszt perełkowego o takich wymiarach byłby straszny. Materiał jest dobry i faktycznie nie przepuszcza światła ,zapewnia dobry kontrast.Proucent mógłby jednak zastosować grubszą średnicę rury na którą ten ekran się nawija i użyć grubszęj blachy do jej wykonania. Te ekrany o szerszych wymiarach niż 250 mają tendencję do lekkiego ugięcia tej rury / jest za bardzo elastyczna/ .Powoduje to niepotrzebne lekkie pofałdowanie tej tkaniny .Obraz w miejscach pofałdowanych "faluje".Ktoś kiedyś pisał do tego producenta o możliwość wykonania lepszej rury i była taka opcja jednak koszt ekranu znacznie wzrósł.

Ripper oczywiście odpowiem na twoje pytanie ale musisz poczekać.Chciałbym pokazać Wam pewne fotki jednego fabrycznego projektora / Speed250 powinieneś je znać/ i wtedy możemy wszyscy podyskutować o jakości obrazu DIY i projektora profesjonalnego w rozsadnej cenie .Poprosiłem autora tych fotek abym mogł je tutaj umieścić i czekam na odpowiedź.

• Arrow Multisolution Day
  • #32 13 Maj 2005 16:18
    ttym
    Poziom 14  

A czy na bazie takiego ( patrz fotka w załaczniku ) rzutnika mozna zrobic projektor.
    Tam sa dwa obiektywy. Jeden EDAR f-100/2,8 drugi F-200/3,5
    Przy okazji czy mozecie mi wyjasnic co te parametry obiektywu znacza ?
    Jest w niz zarowka 300 watt.
    pozdr
    Tomek

Update:
    Dobra pytanie odnosnie rzutnika juz nie aktualne. Kupiłem i bede kombinował. Mam nadzieje ze cos mi z tego wyjdzie.
    Mozecie mi wyjasnic co znacza te paramtery obiektywow ?
    Tomasz

• #33 14 Maj 2005 17:40
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Arrow Multisolution Day
  • #34 18 Maj 2005 02:06
    speed250
    Poziom 15  

ttym , jak najbardziej mozna na tym zrobic projektorek, zmierz i podaj przekatna tego okienka co jest widoczny na zdjeciu.

te obiektywy co masz : EDAR f-100/2,8 drugi F-200/3,5 , juz wyjasniam

f to ogniskowa obiektywu a ta wartosc po tym znaku "/" ozncza jasnosc

i teraz tak czym mniejsza ogniskowa obiektywu tym bedziesz mial wiekszy obraz z nie duzej odleglosci, np. na f85/2,8 otrzymasz z odleglosci 3 m przekatna 160cm

• #36 18 Maj 2005 15:38
    speed250
    Poziom 15  

liplitark - wszystkie sie nadaja do budowy projektora, jak chcesz tanim kosztem zbudowac taki projektorek to wybierz ten 1 z dwoch pierwszych linkow, a jak skusisz sie juz wydaj wiecej kasy aby uzyskac jeszcze lepszy efekt i wiekszy obraz to polecam ten ostatni .

• #37 18 Maj 2005 20:56
    ttym
    Poziom 14  

Cytat:
    i teraz tak czym mniejsza ogniskowa obiektywu tym bedziesz mial wiekszy obraz z nie duzej odleglosci, np. na f85/2,8 otrzymasz z odleglosci 3 m przekatna 160cm

A jak to policzyłes ? Mozesz podac obliczenia.
    Co do rozmiarow okienka to podam jak rzutnik dojdzie ( najprawdopodobniej jutro ).
    Matryce kupiłem 5,6" - wiem ze bedzie za duza na ten rzutnik, ale kupiłem bardzo okazyjnie.Mam nadzieje ze jakos wpasuje.
    Jak dostane rzutnik to podam wymiary.
    pozdr
    Tomek
    UPDATE:
    Przed chwilka kumpel ( bo razem robimy projektor ) napisał mi ze rzutnik obsługuje slady 7x6 cm (wyliczyłem ze to 3.62 cala przekantej ), wiec okienko powinno byc troche wieksze.
    UPDATE
    Tutaj link do mojej matrycy.

• #38 18 Maj 2005 23:41
    JendrekMak
    Poziom 15  

"Rozdzielczość (H x V): 480×234 = 112,320 dots" - zaczerpnięte z opisu matrycy (link autora projektora) więc przy tych parametrach obraz raczej ma kiepską rozdzielczość i nie ma co bawić się w jego powiększanie. Przydałaby się lepsza matryca

• #39 19 Maj 2005 00:58
    ttym
    Poziom 14  

Plan jest taki:
    Chcemy zachowac obudowe od rzutnika ( przynajmniej jej wieksza czesc ).
    Jako ze okienko ma 3.5 - 4'' przekatnej a matryca ma 5.6" trzeba bedzie przednia scianke projektora albo wogule usunac albo powiekszyc okienko.
    Matryce chcemy ustawic w wiekszej odległosci od soczewki rozpraszajacej niz były slajdy. Tak zeby została rownomiernie oswietlona.
    Jesli sie nie uda to bedziemy musieli robic nowa obudowe. Ustawiac soczewki, obiektyw, matryce i oswietlenie od poczatku.
    Prosze o jakies podpowiedzi, propozycje rozwiazan, komentarze.
    pozdraiwam
    Tomek
    PS. speed250: wez napisz jak policzyc wielkosc obrazu z obiektywow o ogniskowych 100 i 200. Projektor bedzie stał około 4 metorow od ekranu.

• #40 21 Maj 2005 08:59
    mmgryc
    Poziom 22  

Super podoba mi się :) tylko powiedz proszę w jaiej cenie kupiłeś to urządzonko i jeszcze jedno mni nurtuje. A mianowicie jak przytwierdziłeś elektronike . Bo domyślam sie że z prawej strony projektora patrząc na pierwsze foto.

• #41 21 Maj 2005 20:11
    pikass4
    Poziom 10  

Witam :) To jest mój pierwszy post na tym forum i mam nadzieje że nikogo przypadkiem nie urażę (obrażę) swoimi wypowiedziami. Chciał bym wyrazić swoje uznanie dla założyciela tego tematu i wszystkich, którzy przyczynili się do jego kontynuowania :). Sam jestem zainteresowany stworzeniem projektora na bazie LCD 15” , ogólnie to po przypadkowym odwiedzeniu i ściągnięciu filmiku z tej stronki http://www20.tomshardware.com/howto/20041113/index.html , przypomniało mi to stare dzieje gdy za czasów świetności PSXa grało się z kumplami na ścianie. Przypadkowo weszliśmy w posiadanie lekko uszkodzonej nakładki LCD na projektor pisma o imponującej rozdzielczości 320x240. Do filmów , telewizji raczej się nie nadawała , nie dość że nie grzeszyła wysoką rozdzielczością to w dodatku obraz był strasznie ziarnisty (wyglądało tak jak by się na świat przez firankę patrzyło) ale przy Tekkenie 2 oraz Soul Blade zapominało się o wszystkim i grało ... to był zupełnie inny wymiar rozrywki. No ale jak to zawsze bywa , nauka wymusiła pewne kompromisy i na ponad 6 lat pozbawiła mnie radości z życia. Na dzień dzisiejszy już chyba nie stosuje się onych nakładek , przynajmniej w paru sklepach pytałem z wynikiem negatywnym. Dziś przede wszystkim dominują małe gabarytowo i bardzo drogie w utrzymaniu projektory :(. Zastanawiałem się nawet nad tym modelem http://www.allegro.pl/show_item.php?item=51801730 , znośna cena , kontrast 400 , rozdzielczość rzeczywista 640x480 oraz co najważniejsze tania żywotna lampa (podobno do 8000 h ale ile w tym prawdy ?) Martwi mnie że części zamienne po pewnym czasie mogą stać się nieosiągalne (tak to bywa przy mniej znanych firmach) natomiast kupowanie jakiejś lepszej firmy wiąże się z drogim utrzymaniem (najczęściej żarówka wytrzymuje 2000h a nowa w podobnej cenie co sam projektor) Dlatego dla mnie chyba bardziej opłacało by się wykonanie nakładki LCD z jakiegoś monitorka ,zwłaszcza że 2 żarówkowy projektor napisów (bodajże 2500 lumenów)jakoś ostał się do dzisiejszych czasów. Jestem ciekaw porównania Johnyfasera swojego dzieła z jakimś tańszym komercyjnym projektorem. Ale z tego co widzę obraz wygląda naprawdę nieźle , i to w dzień ... a co dopiero w nocy :). Jedyną chyba wadą , prócz oczywiście gabarytów jest nienajlepsze generowane światło , matryca LCD stawia spory opór ale i temu można zaradzić... najważniejsza to cena i koszta utrzymania... a te w przypadku tego typu rozwiązania są akceptowalne :)

• #43 23 Maj 2005 21:24
    speed250
    Poziom 15  

Deiwid - jasne ze mozna ale jakiej matrycy chcesz uzyc?

• #44 23 Maj 2005 23:26
    zwiecha
    Poziom 10  

witam tez sie zainteresowalem tymi projektorkami mam juz matryce 15", buda juz zlepiona:) tylko mam problem z oswietleniem bo tu nie wystarczy zwykly halogen tylko chyba trzeba dac metalohalogen a taki nowy to jest cholernie drogi i moze ktos ma na zbyciu jakis 400 wat HQI i jeszcze nie wiem skad wziasc ta soczewke fresnela. Moze macie jakies pomysly. Jesli mialby ktos na "spylenie" takie oswietlenie i soczewki to prosze zagadac ze mna na priva 7798989. Zycze udanych kondtrukcji wszystkim majsterkowiczom

• #45 25 Maj 2005 12:02
    Sammael_DIYPF
    Poziom 2  

Witam!

W związku z tym że tematyka konstrukcji projektorów "domowej roboty" jest tak obszerna że tutaj zaczyna się robić nieporządek - uprzejmie informuję że założyłem specjalne, całkowicie darmowe i niekomercyjne forum dla konstruktorów projektorów DIY! Nie musicie Państwo kupować niczego by uzyskać pełny dostęp do forum!

adres forum:

www.oterski.org/diyp-forum

Strona dopiero co powstała ale mam nadzieję że razem uczynimy to forum miejscem dzięki któremu KAŻDY będzie w stanie stworzyć swój własny projektor. Nie mam zamiaru robić żadnej konkurencji - to nie jest reklama. Chcę po prostu aby wszystko miało jak to się mówi "ręce i nogi" :]

Zapraszam serdecznie wszystkich użytkowników zainteresowanych tematem i pozdrawiam serdecznie.

Patryk

• #46 25 Maj 2005 14:59
    _Marecki
    Poziom 12  

Sammael_DIYPF napisał:
    informuję że założyłem specjalne, całkowicie darmowe i niekomercyjne forum dla konstruktorów projektorów DIY! Nie musicie Państwo kupować niczego by uzyskać pełny dostęp do forum!

Jak znajdę chwilę czasu to na dobry początek wrzucę swój projekt bo trochę na twoim forum pusto :)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1517112
    Pozdrawiam wszystkich konstruktorów

• #47 25 Maj 2005 18:21
    Sammael_DIYPF
    Poziom 2  

Dziękuję bardzo i namawiam innych użytkowników do tego typu akcji :) Forum jest faktycznie puste gdyż powstało dzisiaj rano. Za kilka dni rozpocznie się "akcja promocyjna" forum na kilku serwerach producentów soczewek Fresnela oraz soczewek lentikularnych więc myślę że forum się szybko rozkręci. Namawiam do aktywnego uczestnictwa wszystkich projektantów (poszukuję moderatorów forum). Pozdrawiam.

• #48 26 Maj 2005 17:28
    covent
    Poziom 10  

czy ktoś wie jak możnaby niedrogo zrobić ( i z czego) ekran projekcyjny?? Nowe troszkę drogie... a może są jakieś zastępujące materiały??

• #49 26 Maj 2005 18:42
    speed250
    Poziom 15  

covent - ekranem moze byc biala sciana, jesli juz takowej nie mamy to moze rowniez byc plyta pilsniowa biala taka jaka sie stosuje w meblach, moze byc rowniez biala ale matowa bez polysku cerata, za tą cerata powinna byc czarna nie przepuszczajaca swiatla folia ogrodnicza , mozna ja kupic w sklepach ogrodniczych na metry, dzieki temu podniesiemy kontrast i nasycenie barwy rzucanego swiatla na ekran, a co za tym idzie wyjdzie bardzo tanio.

Aha sa jeszcze rolety przeciez sluzace jako zaslony do okien, tez dobry material na dobry ekran, byle byl bialy.

• #50 27 Maj 2005 19:47
    bloody
    Poziom 10  

Cześć

Mam pare pytań do bardzie zaawansowanych budowniczych :)

Otóż zatrzymałem sie na etapie wyboru matrycy LCD i stąd moje pytanie co bedzie lepsze (jakość) i tańsze:

5" - 7" monitorek LCD z zestawu samochodowego
    12" - 15" matryca z notebooka (sama matryca, czy cały notebook ??)
    12" - 15" monitor LCD ??

nadmoenie że chciałbym tez podłączyć np. DVD wiec jak rozumiem przy dwóch ostatnich możliwościach bede musiał kombinować z elektroniką dodatkową. Z góry dzieki za konstruktywne porady i uwagi.
    Pozdrawiam.
    Bloody

• #51 27 Maj 2005 20:39
    _Marecki
    Poziom 12  

5" - 7" monitorek LCD z zestawu samochodowego
    Jeżeli ma rozdzielczość 400x230 czy coś blisko tego to daj sobie spokój bo na dużym ekranie będzie widać siatkę matrycy i pikselozę. Jeżeli nie ma wejścia VGA to podłączenie komputera tylko przez wyjście TV z karty graficznej czyli nieostry obraz.

12" - 15" matryca z notebooka (sama matryca, czy cały notebook ??)
    Można mieć za grosze ale nie nadaje się bo potrzebny jest do niej sterownik którego nigdzie nie można kupić.

12" - 15" monitor LCD ??
    Monitor, najlepiej z niesprawną świetlówką albo uszkodzoną obudową bo kosztuje dużo mniej. Widziałem monitory z całymi nieaktywnymi liniami które po rozebraniu i wyjęciu wszystkich warstw rozpraszających i antyodblaskowych zaczęły działać w 100% sprawnie ale tutaj gwarancji nie ma żadnej.

Do DVD rozdzielczość matrycy minimum 800x600 i czas reakcji matrycy poniżej 30ms.

• #52 29 Maj 2005 18:17
    bloody
    Poziom 10  

Ok zdecyduje sie prawdopodobnie na monitor LCD, ale ponawiam moje pytanie - czy bedzie problem z podłączeniem do standardowego LCD odtwarzacza DVD ??

A tak wogóle jeżeli taki mały telewizorek 7" ma rozdzielczość 1044x230 to obraz po powiekszeniu bedzie znośnej jakość czy niebardzo ??

Pozdrawiam.
    Bloody

• #53 29 Maj 2005 19:18
    _Marecki
    Poziom 12  

bloody napisał:
    A tak wogóle jeżeli taki mały telewizorek 7" ma rozdzielczość 1044x230 to obraz po powiekszeniu bedzie znośnej jakość czy niebardzo ??

Te "1044" to pic na wodę i oznacza liczbę subpikseli a nie pikseli. Oznacza to że prawdziwa rozdzielczość wynosi 1044/3 = 348 x230.
    Jeżeli chcesz zrobić projektor z którego będziesz naprawdę zadowolony to daj sobie z tym spokój.
    Na początku budowy swojego długo zastanawiałem się nad tym jaką matryce wybrać i największym problemem była niska rozdzielczość tych wielkości 7". Wydawało się że 15" ma same wady bo wymusza większy rozmiar projektora i trudniej ją równomiernie oświetlić ale miała 1024x768. Jaki jest efekt możesz zobaczyć w mojej konstrukcji.

• #54 02 Cze 2005 17:38
    teridar
    Poziom 18  

Właśnie dostałem monitorek i zamierzam go trochę potestować. Tak jak naisałem wcześniej nie jest on docelowy, tylko będzie służył do celów testowych i konstrukcyjnych. Nawet jak matryca ulegnie niechcący uszkodzeniu, nie będzie wielkiej straty. A potem jak wszystko będzie cacy, pozostanie mi tylko przełożenie matrycy na tą właściwą i odpowiednią.

• #55 02 Cze 2005 19:00
    _Marecki
    Poziom 12  

teridar napisał:
    nie jest on docelowy, tylko będzie służył do celów testowych i konstrukcyjnych. Nawet jak matryca ulegnie niechcący uszkodzeniu, nie będzie wielkiej straty

To mam wielką prośbę do Ciebie :)
    Od strony na którą patrzysz na matrycę jeszcze przed jej wyjęciem z obudowy powinna być taka folia którą można odkleić i pewnie da się też przykleić z powrotem ale tego nie próbowałem. Od drugiej strony niczego takiego nie ma. Zastanawiam się od jakiegoś czasu czy jest to warstwa polaryzacyjna czy tylko folia ochronna albo antyodblaskowa. Jeśli to drugie to obraz powinien się rozjaśnić po jej zdjęciu.
    Jeśli możesz to po rozebraniu odklej tylko kawałek w narożniku, zaświeć prostopadłym światłem z jakiejś latarki od spodu i sprawdź czy jest jakaś różnica w jasności. Oczywiście trzeba to zrobić na podłączonej matrycy która wyświetla jakiś obraz z komputera.

• #56 02 Cze 2005 20:00
    Horzy
    Poziom 15  

Witam.. jestem nowy na forum. Od dawna intresuje sie tematyką projektorów. Niedawno zdecydowałem sie na kompletowanie sprzęu :P A więc witam. Mam problem. Jest do kupienia MONITOR LCD 15" FIRMY NEC MODEL MultiSync LCD 1510V. Monitor chodzi, lecz ciemno swieci. obraz jest widoczny i można na nim pracować. Co o tym sądzicie. Aaa.. elektronik ze mnie prawie zerowy.. a brakuje mu zasilacza 12V 1.1A ?? Da sie to dorobić? I pytanie podstawowe !!! Czy to będzie tylko podświetlanie ?? Czy moze coś z matrcyą. Pytanie drugie.. a moze trzecie :P Da sie to rozebrać :| bo o jakichś foliach strebrnych słyszałem z tyłu :| i do tego czy nie bedzie miało jakiejś kiepskiej tej taskiemki :| Co myślicie ??? Dzieki z góry za rady :D

• #57 02 Cze 2005 21:50
    teridar
    Poziom 18  

Cytat:
    Zastanawiam się od jakiegoś czasu czy jest to warstwa polaryzacyjna czy tylko folia ochronna albo antyodblaskowa. Jeśli to drugie to obraz powinien się rozjaśnić po jej zdjęciu.

Na razie nie będę aż tak eksperymentował. No chyba ze panel ulegnie przez przypadek uszkodzeniu.
    Znalazłem w sieci opracowanie na temat między innymi aktywnej matrycy TFT, i z przekroju na rysunku wynika że jest to polaryzator światła.
    http://members.lycos.co.uk/fighteros/kk/W05%20-%20Monitory%20i%20Karty%20TV.ppt

• #58 04 Cze 2005 21:00
    Horzy
    Poziom 15  

teridar napisał:
    Tak więc również rozpoczynam konstruowanie własnego projektora. Na początek będe eksperymentował na monitorze kupionym tutaj. http://www.allegro.pl/show_item.php?item=52840686 Mam nadzieję że wyniki będą obiecujące. Wtedy być może podmienię matrycę.

A jak sie sprawa ma z rozbieralnościć ?? Da sie ładnie odseparować elektronike od matrycy ?? Czy to kolejne gówno z elektroniką tak przytwierdzoną tymi piepszonymi tasiemkami komunikacyjnymi ??

Dodano po 33 [minuty]:

Widze że chyba tylko ja tu pisze.. moze akurat ktoś wpadnie i coś napisze. Moze Ty Speed ?? Mam pytanie odnośnie obiektywu. Jestem troche zielony z optyki wiec pytam. Jak założyć go w odpowiedniej odległości od LCD ?? jeśli mam powiedzmy 15" LCD to jaka najlepsza bedzie ogniskowa ?? Jeśli juz dobiore ogniskową.. to jak to sie ma jesli bede chciał smienić odległość miedzy projektorem a ścianą ?? czy przez jakąś korekcje samego obiektywu (oddalenie/przyblizenie) do LCD da sie to skorygować ?? Ma ktos przykładowy obrazek jak wygląda rozchodzenie sie światła i jak to wyglada z ogniskową w obiektywie ?? Bo wiem ze w lubie linie sie schodzą.. i to jest ogniskowa.. a w obiektywie ?? Chyba rozchodzą. Z góry dzięki za odpowiedź !! pozdrawiam.

Nieee no Co tu sie dzieje :> czy wszyscy sie gdzieś wynieśli ? Wygraliście wszyscy w totka i kupili pro-projektory za 15 000 czy jak :>

No właśnie cisza Speed.. mógłbys odpowiedzieć na moje pytanie 3 posty wyżej.. do szukałem po Googlach, tym forum i jeszcze paru innych. I nic. Z góry dzięki!

Dodatkowo mam pytanie. Jak obliczyć wielkość obrazu i odległość obiektywu od LCD. Powiedzmy LCD 15" z obiektywem szerokości 80mm i ogniskową 320mm. Odległość od ściany 3m. Jak to obliczyć ??

[scalono 3mol0]

• #59 10 Cze 2005 15:48
    speed250
    Poziom 15  

ty wiesz jak to swieci ????bo ja wiem , widzialem ten szajs w akcji, co prawda ma wieksza rozdzialke itd, ale wiesz po co mi taki projektor co żre tyle pradu co pralka. Tu sie liczy sama idea zrobienia takiego projektora, to takie hobby

CMS - do jakiego rzutnika chcesz ta matrce wsadzic???? i jaka to matryca, 4" to wiemy moze wiecej szczegolow

[scalono]

• #60 10 Cze 2005 18:12
    Horzy
    Poziom 15  

lechoo napisał:
    Panowie, a czy zamiast tracić czas i pieniądze na zabawę z matrycami o małej rozdzielczości i ogólnie niską jakością obrazu, nie lepiej zainteresować się np. czymś takim?
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=53044385

Brightness: 300 ANSI lumens
    Contrast Ratio: 150:1 (typical)
    Lamp: 400 watt EVD halogen
    Power Consumption: 540 Watt normal use 21 Watt in stand-by mode

Przy takim poborzę prądu to ja mam metalohalogen.. gdzie ten halogen ma koło 3000 lumenów (sama lampa) a mój ma 34000. Dodatkowo przy kontraście 150.. to ja mam panel do tego za 150zł :P

Podsumowując.. Widać czemu to koleś sprzedaje, proste, zobaczył jak to działa :D