Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miniwieża SONY HCD-RX77. Bez przerwy kręci się płyta

26 Mar 2003 08:43 2732 19
  • Poziom 21  
    Bezpośrednio po przelaczeniu na CD zaczyna kręcić się płyta z dużymi obrotami. Silnik sterowany jest z BA5941FP. Z tego samego drivera sterowany jest silnik przesuwajacy laser (działa jak należy). Soczewka ogniskuje, laser świeci wtedy gdy ma świecić. Dlatego wydaje mi sie, że driver nie koniecznie musi byc uszkodzony. Wszystkie napięcia oznaczone na plycie glownej sa takie jak powinne byc. Prosze o pomoc i o schemat.
  • PCBway
  • Poziom 12  
    Być może soczewka jest uszkodzona. To nic dziwnego w SONY.
  • Poziom 21  
    wydaje mi sie, ze gdyby byla uszkodzona soczewka, laser nie znalazlby sciezki i silnik wcale by nie zakrecil plyty. tu problem jest odwrotny - silnik non stop sie kreci:(
  • Spec od TV
    spróbuj podregulowac prąd w zespole lasera....być może są problrmy z ogniskowaniem wiązki
    pzdr
  • Poziom 21  
    pragne dodac, ze silnik sie kreci nawet jesli nie wloze plyty (to raczej nie bedzie mialo zwiazku z laserem
  • Spec od TV
    zatem to zmienia postać rzeczy.......
    myslę że to może być coś z laserem ponieważ sterownik otrzymuje informacje o tym ze niby jest płyta i się kręci w efecie nie może jej odczytać
  • PCBway
  • Poziom 21  
    Sciagnalem aplikacje drivera i dzisiaj sprawdze czy problem tkwi w tym co wchodzi do drivera, czy niezaleznie od wejscia na wyjsciu jest napiecie. dzieki.
  • Poziom 21  
    wylutowalem BA5941FP (driver) i zauwazylem, ze na powiazanym wejsciu p3 (wyjsie na silnik w tym wypadku to piny 13 i 14) jest napiecie 5v (ma informacje wiec kreci plyta. Na innych wejsciach tego ukladu (focus, tracking) napiecie wynosi ok 2,4v -nie wiecej niz bias Sygnal wejsciowy drivera wychodzi z servo poprzez dwa rezystory. Obawiam sie, ze servo jest uszkodzone, ale chcialbym miec stuprocentowa pewnosc bo scalak kosztuje ponad 200zl. aha - pomiar robilem przy odlaczonym laserze... musze koniecznie zdobyc aplikacje CXD2519Q i CXA1992AR. Za wszelka pomoc z gory dziekuje
  • Poziom 13  
    sprzwdz tasme laczoca pickup assy z pcb one bardzo czesto lubia pekac :) i wtedy wystepuje podobny objaw co opisales
  • Poziom 21  
    tasme juz dawno dokladnie sprawdzilem i jest ok. zauwazylem, ze sa tetnienia na pierwszym kondensatorze ukladu zasilania plyty (chyba 2200uF), podlaczenie nawet 3xwiekszej pojemnosci do konca tetnien nie eliminuje, ale wydaje sie, ze to nie istotne, dlatego, ze jest kilka obwoduw stabilizujacych napiecia np 5; 7; -7V i tam napiecia sa idealnie gladkie...

Bez schematu chyba sie nie obejdzie, nikt nie ma, w sieci tez nie znalazlem - chyba bede musial kupic (30 lub 40 zl + koszt wysylki :()
  • Poziom 21  
    to dla mnie zbawienie - juz mialem zamawiac serwisowke. Serdeczne dzieki.
  • Poziom 21  
    jak odlacze p100 IC103 (rst 5V) silnik sie zatrzymuje, ale laser przestaje swiecic i soczewka sie nie rusza. Zastanawia mnie jaka powinna być rezystancja pomiedzy RST procesora a masa. U mnie jest ok 130 OHM (mierzyłem na płycie głównej z odłączonym CD-wiec nic nie obciąża).
  • Poziom 16  
    CXA1992AR kosztuje w NORTH około 140PLN, natomiast CXA1992BR w POLTRONIC jedyne 36.50PLN. "Dzięki" za schemat, kupiłem go sobie na Volumenie.
  • Poziom 21  
    W opisywanym przeze mnie problemie bardziej podejrzany jest CXD2519Q, gdyż jest pośredni w sterowaniu SPINDLE MOTOR. z p27 wychodzi 5V (stałe). W north kosztuje ponad 200PLN.
  • Poziom 16  
    Oczywiście masz rację - podejrzany jest CXD2519Q. Zanim wyda się takie pieniądze, lepiej mieć pewność, że jest uszkodzony niż stać się "szczęśliwym" posiadaczem czarnego żuczka. Jak tylko go podstawię, dam ci znać o efektach.
  • Poziom 21  
    Masz stacje rozlutownicza? Jesli nie to podziwiam Cie za odwage:) Wylutować 100-u pinowego żuczka, wstawić innego i jak się okaże, że to nie to... jeszcze raz wylutować i wlutowac;) ciekawe jaka jest wytrzymalosc scieżek... chociaż gdybym mial pod reka taki IC103 to pewnie tez bym go podstawil, bo na koncepcje podstawienia sprawnego modułu CD w celu porownia przebiegow raczej nie licze.
  • Poziom 16  
    Myślę, że stacja PACE TERMO FLO BGA/SMD, ewentualnie WELLER WMD-3 multi digital nada się do zrealizowania tego zadania. Myślałem, że interesuje cię wynik, a nie - czym to zrobię. Pozdrawiam.