Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini generator funkcyjny na baterie

Gigantor 18 Lut 2016 23:19 6333 14
  • Mini generator funkcyjny na baterie

Potrzebowałem małego i prostego generatora funkcyjnego. Duży, laboratoryjny już posiadam i nie zawsze mam ochotę go wykorzystywać.

Założenia projektu:
    - generator sinusa, trójkąta i prostokąta,
    - zasilanie bateryjne,
    - przyzwoity sinus,
    - częstotliwość zmienna w zakresie co najmniej 20 Hz – 10 kHz,
    - łatwość podpięcia „gołych” przewodów,
    - nie oparty na ICL8038 (bardzo się sparzyłem na jakości, podróbkach i dostępności),
    - możliwie tani, zbudowany z popularnych elementów.

Wykonanie
    Przejrzałem wiele projektów prostych generatorów, wymóg przestrajanego sinusa i nie używania ICLa ogranicza konstrukcję układu do właściwie 2 rozwiązań:
    - brnięcie w scalone generatory typu XR lub MAX, ewentualnie mikrokontrolery,
    - konstrukcje analogowe z uzyskiwaniem sinusa z trójkąta.
    Zdecydowałem się na drugie rozwiązanie, a dokładniej na generator „9V Battery Powered Mini Function Generator” ze strony: http://www.musicfromouterspace.com/

Układ jest banalnie prosty. Sercem jest generator przebiegu trójkątnego i prostokątnego o wypełnieniu 50%. Sinusoida uzyskiwania jest przez przesterowanie pary różnicowej we wzmacniaczu transkonduktancyjnym. Dokładny schemat wraz ze wzorem płytki można znaleźć na stronie domowej MFOS.

Interfejs użytkownika:
    - nastawa częstotliwości dokładna i zgrubna,
    - przełącznik zakresów częstotliwości,
    - przełącznik rodzaju przebiegu (prostokąt 50%, trójkąt, sinusoida),
    - nastawa amplitudy sygnału wyjściowego,
    - włącznik,
    - sygnalizacja pracy układu – dioda LED.

Wyjścia:
    - gniazdo Jack 3,5 mm,
    - gniazda bananowe (z możliwością podkręcenia przewodu).

Kosztorys
    Wszystkie części miałem „na stanie”, ale wypada podać realne koszty:
    - obudowa – 7 zł,
    - potencjometry – 7zł,
    - gałki – 7 zł,
    - gniazda – 8 zł,
    - układy scalone – 8 zł,
    - rezystory, potencjometry montażowe, kondensatory, podstawki – 5 zł
    - inne – 8 zł.
    Razem: ok. 50 zł (ale jeśli ktoś lubi urządzenia w kartonach z gałkami z korka od wina i chińskimi potencjometrami, może zejść poniżej 30 zł)

Parametry generatora (z pomiarów):

- amplitudy maksymalne p-p dla 1 kHz: prostokąt 4,3 V, trójkąt: 3,5V, sinus: 4,0 V,
    - zakresy generowanych częstotliwości: 10 - 600 Hz, 200 Hz – 11 kHz,
    - THD dla sinusa: ok. 1,5 % w całym paśmie.

Dokumentacja fotograficzna
    Garść zrzutów z oscyloskopu – rewelacja to to nie jest, ale do podstawowych rzeczy wystarcza.

Przebiegi dla częstotliwości ~70 Hz
    Mini generator funkcyjny na baterie Mini generator funkcyjny na baterie Mini generator funkcyjny na baterie

Przebiegi dla częstotliwości ~1 kHz
    Mini generator funkcyjny na baterie Mini generator funkcyjny na baterie Mini generator funkcyjny na baterie

Przebiegi dla częstotliwości ~10,5 kHz
    Mini generator funkcyjny na baterieMini generator funkcyjny na baterie Mini generator funkcyjny na baterie

Zdjęcia wnętrza i zewnętrza
    Mini generator funkcyjny na baterie Mini generator funkcyjny na baterieMini generator funkcyjny na baterie

Pozdrawiam!

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #3 19 Lut 2016 08:19
    seba_x
    Poziom 31  

Pytanie dotyczy obudowy: ten wściekły kot trochę odstrasza, ale rozumiem że to taki żart?

• Sklep HeluKabel
  • #5 19 Lut 2016 10:08
    Karol966
    Poziom 30  

Zgrabna konstrukcja. Proszę wybaczyć pytanie ale nie zgłębiałem tematu. Czy nie było by łatwiej uzyskać przeróżnych częstotliwości i przebiegów na generatorze DDS lub nawet z użyciem jakiegoś procka za kilkanaście zł z DAC'iem?
    Nie bawiłem się nigdy DDS, fabryczny generator na biurku mi wystarczy wiec nie wiem jak takie generatory się sprawują ale jeśli są OK to zbudował byś sobie w tych samych pieniądzach znacznie bardziej zaawansowany generator (i wcale nie musiał by on mieć wyświetlacza ;) )

• #6 19 Lut 2016 10:50
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Za około 30 złotych na ebaju są moduły z AD9833, które generują te same przebiegi do 12,5MHz z krokiem 0,1Hz. Problemem może być niskiej jakości kwarc, który nie zapewni raczej zbyt dobrej stabilności termicznej, ani nie gwarantuje, że częstotliwość zaprogramowana będzie równa częstotliwości otrzymanej...

• #7 19 Lut 2016 12:17
    horik
    Poziom 13  

Kocham, gdy ktoś nie komplikuje rzeczy prostych. Miało być małe i poręczne - i jest małe i poręczne. Miało generować do 10kHz i generuje. Przebiegi znośne, nie będzie przecież służyło do kalibracji czy badań audiofilskich. Układ prosty, bez mikrokontrolerów, procesorów, programatorów. Do tego ładnie zmontowane, plus za gniazdo Jack. Na moje oko sinus nieco asymetryczny na ostatnim zdjęciu, ale jak na podręczny "próbnik sygnałowy" to OK.

A co do scalonych generatorów - XR jest naprawdę OK do takich zastosowań. Schemat aplikacyjny jest banalny, zabawa na jedno popołudnie, zmieści się nawet na malutkiej płytce uniwersalnej z gatunku UM-7 (wejdzie generator i wtórnik).

Fajne podręczne sinusopudełeczko. +

• #9 19 Lut 2016 13:49
    Freddy
    Poziom 43  

Urgon napisał:
    Za około 30 złotych na ebaju są moduły z AD9833,
    No i co z tego, ale autor wolał zrobić tak!
    Macie jakąś dziwną manię radzenia konstruktorom zakupów na aliexpress, albo ebay. Sami tam kupujcie, a jak ktoś chce robić sam, to jego wybór.

• #10 19 Lut 2016 14:11
    Gigantor
    Poziom 18  

Kuniarz napisał:
    Bardzo ciekawy (prosty) projekt, chyba czas sobie takie podręczne urządzenie zbudować. Intryguje mnie jednak jeden temat - dlaczego kot ? ;-)

seba_x napisał:
    Pytanie dotyczy obudowy : ten wściekły kot trochę odstrasza ale rozumiem że to taki żart ?

Ponieważ generator powstał w myślą o testowaniu/prototypowaniu syntezatorów dźwięku, panel przedni opatrzyłem motywem "cats on synthesizer in space".

oskar777 napisał:
    To porównanie kot = bezużyteczny do generatora czyli czegoś przydatnego i potrzebnego myślę, że o to chodziło o takie porównanie.

Poniekąd zgadza się, koty są wyjątkowo bezużyteczne jako generatory funkcyjne (niestabilny przebieg wyjściowy, niekontrolowane zmiany amplitudy itd).

Karol966 napisał:
    Zgrabna konstrukcja. Proszę wybaczyć pytanie ale nie zgłębiałem tematu. Czy nie było by łatwiej uzyskać przeróżnych częstotliwości i przebiegów na generatorze DDS lub nawet z użyciem jakiegoś procka za kilkanaście zł z DAC'iem?
    Nie bawiłem się nigdy DDS, fabryczny generator na biurku mi wystarczy wiec nie wiem jak takie generatory się sprawują ale jeśli są OK to zbudował byś sobie w tych samych pieniądzach znacznie bardziej zaawansowany generator (i wcale nie musiał by on mieć wyświetlacza ;) )

Urgon napisał:
    Za około 30 złotych na ebaju są moduły z AD9833, które generują te same przebiegi do 12,5MHz z krokiem 0,1Hz. Problemem może być niskiej jakości kwarc, który nie zapewni raczej zbyt dobrej stabilności termicznej, ani nie gwarantuje, że częstotliwość zaprogramowana będzie równa częstotliwości otrzymanej...

Chciałem uniknąć stosowania mikrokontrolera. Interfejs miał być bajecznie prosty, bez udziwnień. Jak już wspomniałem , bardziej zaawansowany sprzęt już posiadam, a nie chciałem spędzać nad tym projektem zbyt wiele czasu. Dlatego właśnie zawsze spisuję sobie założenia - by nie stracić za dużo czasu i uzyskać sprzęt, którego nie potrzebuję.

horik napisał:
    Kocham, gdy ktoś nie komplikuje rzeczy prostych. Miało być małe i poręczne - i jest małe i poręczne. Miało generować do 10kHz i generuje. Przebiegi znośne, nie będzie przecież służyło do kalibracji czy badań audiofilskich. Układ prosty, bez mikrokontrolerów, procesorów, programatorów. Do tego ładnie zmontowane, plus za gniazdo Jack. Na moje oko sinus nieco asymetryczny na ostatnim zdjęciu, ale jak na podręczny "próbnik sygnałowy" to OK.

A co do scalonych generatorów - XR jest naprawdę OK do takich zastosowań. Schemat aplikacyjny jest banalny, zabawa na jedno popołudnie, zmieści się nawet na malutkiej płytce uniwersalnej z gatunku UM-7 (wejdzie generator i wtórnik).

Fajne podręczne sinusopudełeczko. +

XR niestety rusza od 10V, użycie baterii stałoby się problematyczne (oczywiście można by dać przetwornicę). Sinus rzeczywiście nie jest najpięknijszy, ale z ICLa widziałem duuużo gorsze. Dziękuję za słowa uznania.

NIXIE_123 napisał:
    Ja mam stary tablet, na nim aplikacja Pro Audio Tone Generator. [...]

Próbowałem - za mała amplituda przebiegów wyjściowych, ponadto nie jestem zwolennikiem miziania po tablecie. Chociaż muszę przyznać, że czasami jako generatora używam starego odtwarzacza mp3 z wgranymi podstawowymi przebiegami testowymi.

• #11 19 Lut 2016 14:15
    Freddy
    Poziom 43  

NIXIE_123 napisał:
    Ja mam stary tablet, na nim aplikacja Pro Audio Tone Generator
    Ja mam słonia w karafce i co w związku z tym?
    To jest zabawka, a nie generator.
    @Gigantor piszesz, że nie oparty na ICL, bo się sparzyłeś na klonach.
    WIdzę sporo ICl i MAX038 na ali, - co z nimi nie tak?

• #12 19 Lut 2016 14:32
    sundayman
    Poziom 24  

Generator jak generator - działa i OK. Ale za kota kolega powinien dostać jakąś nagrodę. Chyba pierwsza taka obudowa na elektrodzie. W końcu jak się robi coś na własne biurko, to przecież nie musi udawać produktu z fabryki.
    Ponieważ też mam kota (w różnym sensie) to myśle, że zaadoptuję pomysł :)

• #13 19 Lut 2016 15:47
    Gigantor
    Poziom 18  

Freddy napisał:
    @Gigantorpiszesz,, że nie oparty na ICL, bo się sparzyłeś na klonach. WIdzę sporo ICl i MAX038 na ali, - co z nimi nie tak?

Jakiś czas temu robiłem mały projekcik i potrzebowałem do niego 2 przestrajalne w paśmie audio generatory sinusa/trójkąta. Wybrałem ICL, ze względu na prostotę układu. Zakupiłem łącznie 8 sztuk od 2 różnych sprzedawców (z polskiego portalu aukcyjnego). Na pierwsze 5 zakupionych, 3 nie generowały nic na wyjściu, 2 pozostałe działały, ale zniekształcenia sinusa poniżej 100 Hz sięgały 5 %. Cztery pozostałe kupione na gwałt działały, ale sinus był podobnie beznadziejny. Powyżej 1 kHz przebiegi wyglądały nienajgorzej, przy ok. 30 Hz krytycznie. Obecnie do generacji sinusa używam generatora z http://kentar.net63.net/,, opartego na mostku Wiena - ten generuje sinusa przez duże S.

sundayman napisał:
    Generator jak generator - działa i OK. Ale za kota kolega powinien dostać jakąś nagrodę. Chyba pierwsza taka obudowa na elektrodzie. W końcu jak się robi coś na własne biurko, to przecież nie musi udawać produktu z fabryki. Ponieważ też mam kota (w różnym sensie) to myśle, że zaadoptuję pomysł :)

Jedną z zalet DIY jest to, że otrzymuje się produkt dokładnie spełniający oczekiwania. Sprzęt laboratoryjny z natury jest nudny, nie chciałem zasmucać mej pracowni jeszcze bardziej. A jak przy okazji uśmiechnę się do generatora, to będzie już tylko na plus.
    Sam mam 2 koty.

Dodano po 17 [minuty]:

Freddy napisał:
    Urgon napisał:
    Za około 30 złotych na ebaju są moduły z AD9833,
    No i co z tego, ale autor wolał zrobić tak!
    Macie jakąś dziwną manię radzenia konstruktorom zakupów na aliexpress, albo ebay. Sami tam kupujcie, a jak ktoś chce robić sam, to jego wybór.

Osobiście sam nie mam problemów w kupowaniu niekrytycznych elementów / modułów elektronicznych z w/w źródeł. W kwestii generatorów akurat nie mają do zaoferowania nic, co w 100 % spełniłoby moje oczekiwania. Uznałem także, że nieposiadanie przenośnego generatora przez miesiąc (tyle często trwa dostawa) też kosztuje.
    Jeśli niewielkim kosztem mógłbym zrobić urządzenie dużo lepsze, zrobiłbym to. Uznałem jednak, że dalsza poprawa parametrów to zbyt wiele zabawy, która w moim przypadku niewiele wniesie (bo i tak nic lepszego nie potrzebuję).
    Pozdrawiam!

• #14 19 Lut 2016 16:51
    SylwekK
    Poziom 29  

Gigantor napisał:
    Kuniarz napisał:

...- dlaczego kot ?

seba_x napisał:

Pytanie dotyczy obudowy : ten wściekły kot trochę odstrasza ale rozumiem że to taki żart ?

Ponieważ generator powstał w myślą o testowaniu/prototypowaniu syntezatorów dźwięku, panel przedni opatrzyłem motywem "cats on synthesizer in space".

Mnie od razu skojarzyło się, że @gigantor ma kota na punkcie dźwięku (śledzę z uwagą jego projekty) i stąd ten kot :)

Zastanawiam się tylko dlaczego z twoimi możliwościami nie poszedłeś na całość i nie zrobiłeś czegoś na AVR ze skalowalnymi próbkami przebiegów.
    Ogólnie projekt fajny, a patrząc na wykresy spokojnie w wielu przypadkach wystarczające.

• #15 25 Lut 2016 15:08
    Gigantor
    Poziom 18  

SylwekK napisał:
    Zastanawiam się tylko dlaczego z twoimi możliwościami nie poszedłeś na całość i nie zrobiłeś czegoś na AVR ze skalowalnymi próbkami przebiegów.

Dziękuję, dziękuję!
    Chciałem coś szybkiego zbudować, na tapecie mam wiele ciekawszych projektów i nie chciałem zbyt wiele czasu tracić.
    Pozdrawiam!